reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Cestovní náhrady  (Přečteno 2259 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarka

  • Host
Cestovní náhrady
« kdy: 01. 12. 2011, 15:02:11 »
Dobrý den, paní Kučerová,

poprosím Vás, v §155 Zákoníku práce je stanoveno,že cestovní náhrady je možné poskytnout zaměstnanci vykonávajícímu práci na základě dohody o provedení práce pouze,je-li toto v dohodě sjednáno.Kolegyně,která dohody o provedení práce vystavuje a rovněž má v pracovní náplni i počítání a vyplácení cestovních náhrad,bohužel toto sjednání v dohodě o provedení práce opomněla.Takže náhrady byly vypláceny bez sjednání. Jak se potom tyto vyplacené náhrady chovají,jsou vůbec daňově účinné?A  za další,neměly by v tomto  případě částky náhrad vstupovat do základu pro odvod SP,ZP a být zdaněné u každého zaměstnance vykonávajícího práci na základě těchto DOPP?Do budoucna je to snadno řešitelné,ale jedná se mi o minulá období.

Děkuji za odpověď,přeji krásný den
Jarka

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Cestovní náhrady
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2011, 18:05:33 »
Dobrý den,


čekáme na vyjádření daňového poradce.


Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Cestovní náhrady
« Odpověď #2 kdy: 07. 12. 2011, 13:53:11 »
Dobrý den,


cituji z odpovědi Jany Vítkové, daňové poradkyně společnosti MIVO

Není-li v dohodě o provedení práce sjednáno, že zaměstnanec má nárok na cestovní náhrady, jsou případně vyplacené cestovní náhrady skutečně nedaňovým nákladem zaměstnavatele.  Zároveň jsou ovšem příjmem zaměstnance ze závislé činnosti, měly by mu tedy být zdaněny. Pojistné se z těchto částek neplatí, jelikož stále jde o jistou formu odměny za činnost konanou na základě dohody o provedení práce.

Citace
Nešlo by v konkrétním případě částky "cestovních náhrad" považovat za součást mzdy plynoucí na základě DPP?

Takto by dané částky byly standardním daňovým nákladem zaměstnavatele, ten by pouze dodatečně srazil zálohu na daň, je-li to možné dle § 38i odst. 2 zákona o daních z příjmů. Toto ustanovení říká, že: Plátce daně, který nesrazil u poplatníka daň ve stanovené výši, může ji dodatečně srazit, pokud neuplynulo od doby, kdy byla daň nesprávně sražena 12 měsíců. Plátce daně, který nesrazil u poplatníka zálohu ve stanovené výši, může ji dodatečně za uplynulé zdaňovací období srazit nejpozději do 31. března následujícího roku.


Dodávám, že neoficiálním řešením vzniklé situace by bylo vyhotovení dodatků k dohodám o provedení práce dle možností zpětně.


Dagmar Kučerová  ;)

   
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz


Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama