reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dohoda o výživném  (Přečteno 3360 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marcela

  • Host
Dohoda o výživném
« kdy: 04. 11. 2011, 06:18:09 »
Dobrý den,
prosíme Vás o radu. Náš zaměstnanec má několik exekucí. V současné době srážíme ze mzdy první, ostatní jsou v pořadí. Žádná z těchto exekucí není přednostní. Nyní nám zaměstnanec přinesl rozsudek soudu, kde se s manželkou dohodli na zvýšení výživného. Vzhledem k tomu, že je výživné považováno za přednostní pohledávku, pán si myslí, že mu nejprve srazíme výživné a na exekuce již tolik nezbude. Doposud jsme výživné z platu nesráželi (pán si hradil sám). Jsme povinni srážet výživné i když v rozsudku soudu není psáno, že by výživné měl srážet zaměstnavatel? Máme totiž více zaměstnanců, kteří jsou povinni platit výživné (nemají však exekuce !!!) a toto výživné si platí sami.  Původně jsme si mysleli, že výživné nejsme povinni srážet, pokud nám to soud přímo nenařídí. Znejistil nás však článek, který byl včera na Vašich internetových stránkách "Podnikatel" (hodně podobný dotaz). :(
     V případě, že jsme skutečně povinni výživné srážet, prosíme o radu, jak správně postupovat.
     Děkujeme za včasnou odpověď
                               Marcela a Iveta

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Dohoda o výživném
« Odpověď #1 kdy: 04. 11. 2011, 06:55:49 »
Dobrý den,


srážky ze mzdy se řídí § 147 zákoníku práce. Zde jsou mimo jiné uvedeny i dohody. Mezi dohody patří dohody k uspokojení závazků zaměstnavatele (srážky stravného, náhrada škody ..), k uspokojení závazků zaměstnance (příspěvek na životko, penzijko ..) a dohody dle 551 občanského zákoníku (od roku 2007 pouze dohoda o výživném).


Pokud zaměstnanec předloží dohodu o výživném, musíte ji akceptovat. Pořadí se řídí dnem doručení nebo předložení dohody. Jedná se o přednostní pohledávku s absolutní předností ve druhé třetině. Protože nemáte žádné přednostní pohledávky, v současné době z druhé třetiny nesrážíte. Nyní budete srážet rovněž ze druhé třetiny a přednostně do druhé třetiny přidělíte plně zabavitelný zbytek mzdy. Pořadí první exekuce v rámci první třetiny zůstane zachováno. Více zde: Srážíte ze mzdy? Není výživné jako výživné


Kučerová  Dagmar  ;) 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama