reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nárok na dávky  (Přečteno 1324 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Veronika

• Host
Nárok na dávky
« kdy: 17. 10. 2011, 13:21:11 »
Dobrý den,
několikrát jste mi dobře poradili a proto se na Vás obracím s dalším dotazem. Byla jsem OSVČ a právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.Platila jsem si důchodové pojištění 2.539+ 200Kč nemocenskou.Bohužel na sociálním úřadě mi nejsou ochotni poradit a říct na co mám či nemám nárok.Proto bych se ráda zeptala zda-li nám nárok na nějaké přídavky př. bydlení, porodné..Nyní bydlím s přítelem v podnájmu ( přítel pobírá cca 20.000 ), ale hlášená jsem stále rodičů, kde 1 dospělí pobírá cca 13.000Kč čistého, 2 dospělí (včetně mě) jsou OSVČ a jedno dítě 8let, nájem je 6000Kč. Chci se zeptat, jestli bych měla na něco právo popřípadě kdy a kde se to vyřizuje, když na sociálním úřadě nic nevědí. Pokud jsem Vám dala neúplné údaje, prosím o nějakou tabulku pro laiky abych věděla jak to vypočítat. Děkuji, V.Hubáčková

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Nárok na dávky
« Odpověď #1 kdy: 19. 10. 2011, 07:32:37 »
Dobrý den,

píšete, že jste si platila nemocenskou. Při splnění dalších podmínek (délka nemocenského pojištění) máte nárok na mateřskou dovolenou. Tu vyplácí OSSZ. Zřejmě nebude vzhledem k výši pojištění vysoká. Od narození dítěte můžete současně požádat o doplatek rodičovského příspěvku celkově do 7600 korun.  Žádá se u odboru státní sociální podpory - příslušný úřad práce. Zde si rovněž můžete požádat o porodné (nárok je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, je nižší než 2,4násobek životního minima rodiny), případně příspěvek na bydlení. Potřebné informace najdete například na portálu MPSV. Pokud si s výpočtem neporadíte, nevadí. Jednoduše příslušné žádosti podáte a vyčkáte, zda úředníci Váš nárok kladně posoudí.

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama