reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: 2x podepsaný růžový papír  (Přečteno 18798 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jakub Zemen

• Host
2x podepsaný růžový papír
« kdy: 21. 09. 2011, 18:29:52 »
Dobrý den,
prosím o radu nebo o vysvětlení.
Jsem student VŠ. U firmy A jsem v lednu podepsal 'růžový papír'. U firmy B jsem ho podepsal v červenci. U obou firem mám podepsanou dohodu o pracovní činnosti.

U firmy A jsem měl podepsaný 'papír' už i několik let předtím a pracoval jsem i na jiných brigádách pod pracovní agenturou, kde jsem měl podepsaný 'růžový papír', a bylo mi tam řečeno, že daňová sleva se uplatňuje pouze na daný měsíc, takže žádný problém.

Letos jsem u firmy A pracoval od ledna do května, u firmy B jsem pracoval červenec a srpen. Paní účetní z firmy A mne seřvala za to, že jsem papír podepisoval u jiné firmy, a říkala, že jsem 'to' u nich podepsal na celý rok a že jsem neměl podepisovat nic nikde jinde.

Nevím tedy, jak ten 'papír' funguje, a prosím o vysvětlení, případně o radu, co s tím.
Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re: 2x podepsaný růžový papír
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2011, 19:29:12 »
Za žádný kalendářní měsíc nesmíš mít podepsané dvě prohlášení najednou. Evidentně jsi to nečetl, neboť je to tam uvedeno. Příště doporučuji se řídit heslem "Podepsat můžeš, přečíst musíš." Aby to příště nebyla růžová směnka k inkasu  :P

Jakub Zemen

• Host
« Odpověď #2 kdy: 21. 09. 2011, 20:21:07 »
Já nemám podepsaná dvě prohlášení za měsíc ale dvě za rok.
Ale jestli je to ten problém, proč se mne vždycky ptali, jestli jsem to už podepisoval za tento měsíc a ne za tento rok.

Redakční tip

• Stálý člen

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 21. 09. 2011, 20:43:39 »
No tak v tom případě nevím proč tě paní účetní seřvala, když jsi tam nepracoval.

Jakub Zemen

• Host
« Odpověď #4 kdy: 21. 09. 2011, 21:45:25 »
No to já taky ne. Proto jsem se chtěl zeptat, jeslti mám pravdu, když tvrdím, že se to uplatňuje na měsíc, nebo jestli má pravdu paní účetní, když si na mé daně nárokuje právo za celý rok, i když jsem tam od května nebyl.
Děkuji tedy za odpověď

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2011, 09:33:48 »
Na měsíc. Při ročním zúčtování se jenom musí jít k tomu poslednímu a od všech předchozích si vyžádat portvrzní

Lenka

• Host
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2011, 10:11:34 »
Otázkou je, zda tvoje dohoda o pracovní činnosti ve firmě A byla v květnu ukončena, nebo jestli stále trvá a jenom jsi v ní o prázdninách nevykonával žádnou práci (a budeš znovu pokračovat v práci třeba až teď v září). Pokud byla ukončena, tak jsi v právu ty, pokud stále trvá, tak má pravdu účetní, neměl jsi nic podepisovat jinde. Růžový dvojlist se podepisuje na celý rok, respektive na dobu trvání pracovního poměru či dohody. Obvykle je to tak, že ho podepíšeš při nástupu do zaměstnání. Pokud zaměstnání trvá po celý rok, tak platí i růžový dvojlist po celý rok. Pokud zaměstnání během roku skončí, může pracovník podepsat růžový dvojlist v novém zaměstnání. Pokud ale tvoje první zaměstnání stále trvá, tak i když uzavřeš ještě souběžně další pracovní poměr či dohodu v nějaké jiné firmě, tam už si růžový dvojlist podepsat nesmíš, protože slevy na dani již uplatňuješ v té první firmě.

Na druhou stranu podle mě ničemu nevadí, pokud dojde k situaci, že tvůj první zaměstnanecký poměr (ve firmě A) stále trvá, ale ty jsi 2 měsíce uplatňoval slevu na dani v jiné firmě, přičemž jsi (a to je důležité) neměl za tyto měsíce příjem z té první firmy (a tedy tuto slevu v ní neuplatňoval). Vše je tak OK, sleva byla v daném měsíci uplatňována jen v jedné firmě, byť je to situace poněkud nestandartní, protože bys neměl mít podepsaný růžový dvojlist ve dvou souběžně trvajících zaměstnáních (to, že jsi v prvním zaměstnání v danou dobu nevykonával práci nic nemění na tom, že tvoje dohoda stále trvala). Já bych za to našemu zaměstnanci hlavu neutrhla, kdyby mi s něčím takovým přišel.

Ale taky by mě to vyvedlo z míry, to se té paní nedivím (i když nemusela reagovat tak prudce). Protože když si zaměstnanec během roku podepisuje růžové dvojlisty všude kde ho napadne, kde mám potom já jakožto mzdová účetní jistotu, že nenastane situace, kdy bude část měsíce pracovat pro nás a část pro jinou firmu, v obou bude mít již z dřívějška podepsaný růžový dvojlist a tedy se mu v obou uplatní sleva na dani (což se nesmí)?

Mzdové účetní z firem A a B nebudou ani jedna vědět, že zaměstnanec podepsal růžový dvojlist, takže je ani nenapadne přemýšlet nad tím, zda mu za konkrétní měsíc mají slevu uplatnit či ne. Prostě u nich už jednou v tom roce růžový dvojlist podepsal (i když to bylo třeba před pár měsíci), tak mu na jeho základě budou uplatňovat slevy na dani až do konce roku. A zaměstnanec obvykle podepíše růžový dvojlist a už se víc nestará, jestli se ve všech následujících měsících slevy na dani uplatňují správně. Když se po pár měsících přijde na to, že sleva byla po celou dobu uplatňována 2x, "vyžere" si to mzdová účetní (proto byla na tebe tak naštvaná), která bude muset zpětně vše opravit a odvést doplatek chybně vypočítané daně.

Suma sumárum: tak jak jsi to udělal je vše OK, ale pouze za předpokladu, že pokud teď budeš pokračovat v práci pro firmu A, tak pokud bys letos ještě něco dělal i pro firmu B, přičemž by se ti práce pro firmy A a B v daném měsíci překrývala, musíš ve firmě B zajít na mzdovou účtárnu a nahlásit, že slevu už uplatňuješ jinde. Jestli už ve firmě B letos pracovat nebudeš, tak je to jednodušší a nemusíš se už o nic starat. Jestli ale budeš ještě letos pracovat střídavě v obou firmách, tak bys měl po celý zbytek roku každý měsíc hlídat, ve které firmě ti za ten měsíc uplatní slevu.

Platby GoPay

reklama