reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Autorství vs. Živnost  (Přečteno 2386 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vladimír

• Host
Autorství vs. Živnost
« kdy: 14. 09. 2011, 15:42:51 »
Dobrý den redakce,

doufám, že moje nestručné otázky zbytečně nezahltí Vaše fórum a budou prospěšné i pro ostatní.

Živím se jako autor (OSVČ bez živnosti) v oboru ilustrace. Přemýšlím o pořízení ŽL. Byl bych rád, kdybyste mi zodpověděli otázky, díky kterým se rozhodnu zda na živnost přestoupit:

1) V případě, že si udělám ŽL na grafické a kresličské práce, mohu zároveň pracovat a prodávat některé věci na základě autorského zákona? Tedy na konkrétní zakázky vystavit fakturu a na jiné zakázky (spíše umělecká díla, která považuji výhradně za autorské dílo s náležitými právy) sepsat licenční smlouvu/smlouvu o dílo?

2) Lze zákazníkovi vystavit fakturu, pokud ji požaduje + k tomu zároveň sepsat licenční smlouvu, pokud je třeba vzhledem k charakteru díla?

3) Je třeba mít na prodej reprodukcí autorských děl (tisků) nějakou zvláštní živnost nebo se toto dá provozovat na základě volné živnosti pro grafické a kresličské práce?

4) Pokud budu přijímat platby za autorská díla (tisky) od třetí strany (společnost, která prostřednictvím webu prodává umělecké tisky) ze zahraničí a to platbou přes PayPal, vzniká mi povinnost toto danit a stát se plátcem DPH?

Budu rád za zodpovězení mých dotazů, moc mi to pomůže. Děkuji mnohokrát.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Jana Bohutínská

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Autorství vs. Živnost
« Odpověď #1 kdy: 14. 09. 2011, 19:49:56 »
Dobrý den,
k Vaší první otázce - ano, jedno druhé nevylučuje, můžete něco dělat na živnostenské oprávnění, jiné věci na smlouvu;
ano, fakturovat můžete, i když pracujete ve svobodném povolání jako autor bez živnostenského oprávnění;
další věci ještě ověřím.

Platby GoPay

reklama