reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Volná živnost a student  (Přečteno 5676 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mata.zelenkova

• Host
Volná živnost a student
« kdy: 05. 04. 2010, 07:50:24 »
Dobrý den,
jsem studentka střední školy (3. ročník) a v létě mi bude osmnáct let a už několik let vyrábím bižutérii z korálků. Bohužel mi nezbývá moc peněz na nákup nového materiálu, protože mám bižutérii schovanou doma v šuplíku a prodávat ji bez ŽL nemůžu.

A proto bych si chtěla (až dosáhnu věku 18 let) založit volnou živnost. Ale zcela dobře nechápu, jak zjistím výši zdravotního a sociálního pojištění a daně? Můj roční příjem by měl činit cca 10 000 korun max. 30 000.
Moje výdaje by se pohybovali cca 2-3 tisíce.

Nechystám se podnikat ve velkém, je to jenom zkouška, jestli by se moje bižutérii prodávala a já si tím jako studentka mohla něco málo přivydělat. A hlavně abych si mohla kupovat nové korálky a potřebné materiály a nadále dělat to co mě baví. Chtěla bych zkusit na koníčku i něco vydělat.

Zkoušela jsem shánět informace na internetovém portálu kde bych prodávala i na jiných stránkách o podnikání, ale místo toho aby se mi vše vyjasnilo, jsem se do toho ještě více zamotala, takže:

Můj dotaz zněl obdobně a dostala jsem tuto odpověď: Pokud podnikáte jako student, je vaše SVČ považována za vedlejší, účast na důchodovém pojištění je v tomto případě povinná až při překročení rozhodné částky. Zdravotní pojištění je povinné pro všechny, i pro studenty, za které už platí i stát. Rozdíl je pouze v tom, zda platíte zálohy a v jaké výši. Výši daně zjistíte vždy až po konci roku, kdy je možné vyčíslit konečný zisk.

Kolik bych tedy platila
(cca, vím, že to nejde na koruny asi vyčíslit)? Protože můj příjem by nebyl ani 100000.

Jsem z toho úplně zmatená a nechci riskovat, nebo se dostat do problémů. Když se podívám na tento problém na internet, vyjdou mi samé zákony, u kterých rozumím každému pátému slovu.

Mockrát děkuji za odpověď a za pomoc M. Zelenková

Reklama

• Stálý člen

reklama

BilyF

• Host
Re: Volná živnost a student
« Odpověď #1 kdy: 05. 04. 2010, 09:18:39 »
Dobrý den, proč nemůžete prodat bižuterii bez živnostenského listu?

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2010, 10:14:56 »
František: protože by to bylo nedovolené podnikání ....

Markéta: nejpodstatnější je hranice zisku cca 55.000 Kč - to je onen rozhodný příjem u vedlejší činnosti pro sociálku ... jakmile jej přelezete tak z vás sociálka sedře kůži
S vašimi příjmy a výdaji bych doporučoval vést pouze příjmy a výdaje řešit tzn. paušálem (který je letos 60 % příjmů)

Což znamená že při příjmech cca 100.000 Kč
a) neplatíte žádnou daň (příjmy 100.000 - výdaje 60.000 = zisk 40.000 - daň je 15 % tj. 6.000 Kč - sleva na dani je 24.840 Kč = daň 0 Kč)
b) neplatíte žádné sociální (zisk je menší než 55.000 Kč)
c) platíte pouze zdravotní pojištění (13,5 % z poloviny zisku = 40.000 / 2 * 0,135 = 2700 Kč)

A po celý následující rok budete platit zálohy na zdravotní pojištění cca 250 Kč měsíčně.

Při příjmech 30.000 Kč to vychází
a) daň nula
b) sociální nula
c) zdravotní 810 Kč
d) zálohy další rok na zdravotní cca 70 Kč měsíčně

Redakční tip

• Stálý člen

mata.zelenkova

• Host
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2010, 14:34:32 »
Pavel Říha:
Při příjmech 30.000 Kč to vychází
a) daň nula
b) sociální nula
c) zdravotní 810 Kč
d) zálohy další rok na zdravotní cca 70 Kč měsíčně

mockrát děkuji za jasné a srozumitelné vysvětlení ;)
pokud bych ročně musela opravdu platit jen 810Kč tak je to super

děkuji

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 05. 04. 2010, 14:50:14 »
Doporučuju se přesto s někým poradit, kdo by vám byl ochoten pomoci s těmi daňovými a právními záležitostmi a to pokud možno za rozumnou cenu (počítejte tak cca 1000 Kč za rok) .... ono přece jenom šmudlat se s daňovým přiznání a pak zjistit, že se tam mělo psát něco jiného a to například až při daňové kontrole není zrovna košer ...

Reklama

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama