reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Práce jednatele na DPP  (Přečteno 5695 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Petr Zadina

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Práce jednatele na DPP
« kdy: 18. 08. 2011, 23:12:55 »
Mám následující dotaz.
 Jsem společníkem s.r.o. s následujícím složením : 1společník 50% švýcar (zemřel), 1 společník 25% současně jednatel, a já 25%současně jednatel,společnost založena v r.1994. Kromě švýcarskéhospolečníka jsme oba pracovali ve firmě.
Po neshodách s druhým jednatelem jsem na jaře 2002odešel z firmy a současně rezignoval na funkci jednatele. Společnost mátedy jediného jednatele, který je současně 25%ním společníkem.
Od té doby byly valné hromady svolávány do Švýcarska, vždys jediným bodem – schválení účetní uzávěrky společnosti – uváděným naprogramu VH.
Na zápisu z VH za r.2003 přibyl bod, který nebyl na pozváncea programu VH, a to  – „společník budepro společnost kromě práce jednatele vykonávat práci na dohodu o provedenípráce v rozsahu 100 h/rok, výši odměny si bude určovat sám“. Zde je nutnododat, že práce jednatele nebyla nikdy smluvně upravena, byla vykonávána jakosoučást projekčních prací. Tudíž neproběhla VH.
Tento bod jsme napadli u Obchodního soudu protože nebyl nabodu jednání VH a cca po 2,5 roce po stížnosti na průtahy vyhrálys oddůvodněním, že společnosti by mohla vzniknout škoda velkého rozsahu,navíc výplata odměn jednatelem témuž jednateli.
Po kontrole účetnictví r. 2005 a r. 2006 jsem spočítalodměny na dohodu vyplacené jednateli v rozsahu za každý rok cca 1, 1milionu za 100 h práce, přičemž tyto částky byly vyplácené v různýchměsících. Na to konto jsme podali žalobu o vrácení cca 2,2 mil. do firmy uObchodního soudu. Ten tuto při převedl přes vrchní soud na Obvodní soud. Zdenám bylo sděleno že se bude soudit podle zákoníku práce jako neoprávněnéobohacení. Ještě podotýkám, že jednatel pracoval u firmy jako projektant napracovní smlouvu, po kontrole na Správě soc. zabezpečení mu bylo sděleno ženemůže mít smlouvu, tudíž dál pracoval bez smlouvy. Soudce tvrdí, že se můžejednat o činnost jednatele, ale ta nebyla nikdy VH odsouhlasena, navícv ročních uzávěrkách je citace – odměny statutárním orgánům nebylyvypláceny. Plat nebo mzda ve výši cca 20 tis, ponížená po odchodu jednatele dodůchodu na 8 tis. Kč, byla vyplácena přes banku, DPP byla vypláceny přespokladnu (např. 180 tis.), předmět výplaty – dohoda jednatel např. listopad2005, vždy bez počtu hodin, předmětu práce, termínu zhotovení atp. Pravdou je,že v těch letech bylo možno uzavřít smlouvu ústně, nevím ovšem, jak tomělo být s náležitostmi této smlouvy
Podle mého mínění se jedná o vytunelování „své“ firmy, bezohledu na společníky atd. Princip je velice jednoduchý – důchod + min. mzda(daň a min. SP a ZP) + max. vyplaceno na DPP (tudíž pouze zdaněno)
Nevím jestli je možné, aby takovýmto způsob si jednatel sámurčoval a vyplácel DPP, naví se zřejmě jedná o dvojí pracovní poměr.
 Děkuji za Váš názor na tuto zřejmě komplikovanouproblematiku.
PZ

Reklama

• Stálý člen

reklama

Platby GoPay

reklama