reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vydání e-knihy pod 18 let  (Přečteno 4346 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Adam

• Host
Vydání e-knihy pod 18 let
« kdy: 21. 07. 2011, 00:07:11 »
Dobrý den,
mám napsanou e-knihu a chtěl bych ji publikovat, ale problém je v tom, že mi ještě nebylo 18 let. Jde přes to nějak projít a jak je to s následným zdaněním příjmů? Co je ještě potřeba udělat?

Díky,
Adam

Reklama

• Stálý člen

reklama

Matti

• Host
Re: Vydání e-knihy pod 18 let
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2011, 07:42:18 »
Co já vím, tak autorské honoráře můžeš pobírat už před 18 let věku, ale proto nepíšu. Zajímalo by mě, co je na té tvé knize tolik e-? A pak ještě jeden dotaz, ale ten spíš pramení z mé neznalosti. Jak hodláš e-knihu šířit? Máš vynajitý nějaký kanál? Obchod?

Lenka

• Host
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2011, 10:23:36 »
Přečti si článek "Autorské honoráře jako přivýdělek při zaměstnání" (přímo tady na webu Podnikatel).

Řídí se to podle Autorského zákona. V podstatě jsou 2 možnosti:
1) máš smlouvu s vydavatelstvím, které tvou knihu vydá, bude ji distribuovat a tobě vyplatí autorský honorář
2) knihu si vydáš sám (u e-book předpokládám stačí párkrát kliknout myší, abys ji uložil do potřebného formátu) a budeš ji sám i distribuovat

V prvním případě jsi cosi jako zaměstnanec, v tom druhém něco jako podnikatel (tzv. "svobodné povolání", instituce tě berou jako OSVČ, ale nemáš živnosťák, podnikáš na základě autorského zákona).

V případě č. 2 (tj. knihu vydáš a prodáváš sám) musíš vše i sám danit, být přihlášený na VZP (zdravotní pojištění), OSSZ (sociální pojištění) a Finanční úřad (daně). Všem těmto institucím musíš platit příslušné odvody (na VZP a OSSZ se musí platit měsíčně) a odevzdávat v zákonem předepsaných lhůtách příslušné formuláře. Mimo jiné za každý kalendářní rok musíš na Finančním úřadě podat přiznání k dani z příjmu a zaplatit ze svého příjmu 15% daň.

V případě 1) (smlouva s vydavatelstvím) jsou opět 2 varianty – buďto budeš mít honorář, který měsíčně nepřesáhne 7.000 Kč, nebo budeš mít honorář nad 7.000 Kč měsíčně. Pokud bude menší než 7.000, odvede z této částky daň ten, kdo ti ji vyplatil (vydavatelství) a ty už nic dalšího s daněmi řešit nebudeš. Pokud budeš dostávat víc než 7.000, tak už si to musíš danit sám (tj. stejně jako v případě č. 2 nutnost registrace na VZP, OSSZ a FÚ).

Nevím, kolik je ti let, ale předpokládám, že v prvním případě by za tebe dokumenty typu smlouva s vydavatelstvím musel podepsat tvůj zákonný zástupce (rodič), v tom druhém si nedovedu představit, že by tě tyto instituce coby nezletilce zaregistrovaly (ale můžu se plést, nejsem expert).

Redakční tip

• Stálý člen

Adam

• Host
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2011, 11:16:38 »
E-kniha je kniha nehmotná, přístupná k přečtení na počítači a ebook čtečkách. Knihu bych si chtěl publikovat sám. Pravděpodobně bude kniha mít vlastní www stránky. Pohrával jsem si i s myšlenkou knihu přepsat do angličtiny, což by nebyl takový problém a nabídnout ji celému světu na stránkách jako Amazon nebo ebook mall. Změnilo by se něco v případě prodeje do zahraničí?

Také si nemyslím, že by mě na těchto institucích zaregistrovali, jako jedinou možnost tedy vidím, že by knihu vydal a publikoval můj zákonný zástupce na svoje jméno. Asi to není úplně správně, ale je to možné? Zdravotní a sociální má placeno zaměstnavatelem, odpadla by tedy nutnost přihlásit se na VZP a OSSZ?

Lenka

• Host
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2011, 12:50:28 »
Při prodeji do zahraničí by se změnilo leda to, že daně by po tobě mohl chtít kromě toho našeho ještě navíc i zahraniční finanční úřad. V případě USA se budeš muset registrovat u jejich IRS, i když budeš pak svůj příjem zdaňovat jen v ČR.

Pro daňové otázky ze strany ČR doporučuju přečíst si článek zde na webu "Rozjeďte byznys se zajímavými fotkami z dovolené. Víme, jak na to". Sice se to týká prodeje digitálních fotografií přes zahraniční fotobanky, ale prodej e-knih přes zahraniční portály typu Amazon bude podle mě to samé v bledě modrém.

Dodání snímků do fotobanky (nebo e-knihy do e-shopu) je "poskytnutí služby". Pozor na to, že Amazon má i pobočky v Evropě. Pokud poskytuješ službu do státu, co není členem EU (např. USA), tak z hlediska DPH nic neřešíš. Ale pokud ji poskytuješ do jiného státu EU (např. Anglie), tak jsi povinen se zaregistrovat jako plátce DPH... Takže kdybys to prodával přes Amazon UK, stal by ses automaticky (!) plátcem DPH.

Obecně je prodej do zahraničí dost komplikovaný, zmiňovaný článek tu problematiku plně nepokrývá. Já si ti netroufám závazně radit, nejsem odborník, jen jsem si četla zákon o dani z příjmu a zákon o DPH, a ani tak tomu úplně nerozumím. Návštěva daňového poradce by byla nutná, jinak by se ti mohlo stát, že něco nevědomky uděláš špatně a po nějakém čase ti přijde složenka od Finančáku s mastnou pokutou.

Reklama

• Stálý člen

Lenka

• Host
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2011, 12:55:27 »
Kdyby tu knihu publikoval a pak prodával na svoje jméno tvůj zákonný zástupce, tak to myslím je možné. Když to nikomu neřeknete, těžko může někdo dokázat, že on není skutečným autorem. Ale ty bys pak k té knize neměl žádná autorská práva, a to ani do budoucna. Když už jednou řeknete úřadům, že autorem je např. tvůj táta, tak podle mě nemůžeš za pár let, až ti bude 18, říct, že sis to rozmyslel a že autorem jsi vlastně ty. Minimálně by vás kvůli tomu mohli popotahovat na úřadech, kdyby přišli na to, že jste jim původně lhali. Snad by ti táta potom mohl postoupit autorská práva k té knize, ale radši si přečti pořádně autorský zákon.

Každopádně tvůj zákonný zástupce, i když sociální + zdravotní pojištění za něj odvádí zaměstnavatel, tak se stejně musí přihlásit na VZP, OSSZ i FÚ. V podstatě je to podnikání, i když bez živnosťáku, takže přihlásit se na tyhle 3 instituce je povinnost, které se nejde vyhnout.

Pokud má zaměstnání, tak bude u VZP a OSSZ vedený jako OSVČ vedlejší, a nebude muset platit měsíční zálohy, pokud jeho roční příjem za tu knihu nepřesáhne určitou částku (nastuduj si na webu České správy sociálního zabezpečení). Ale pozor, toto platí jen dokud bude zaměstnaný! Z příjmu za knihu pak začátkem příštího roku odvede příslušné % na FÚ, VZP a OSSZ (stejně jako jiní podnikatelé). Ve vztahu k těmhle institucím se bude muset chovat jako normální podnikatel, platit jim co jim náleží a posílat jim výkazy, které budou požadovat (jinak mu napaří pokutu).

Lenka

• Host
« Odpověď #6 kdy: 21. 07. 2011, 13:23:08 »
Tak mě ještě napadá - pokud si tu knihu budeš prodávat jen na jakési své vlastní webové stránce, o které nikdo ani neví, že existuje, tak z toho asi nějaký extra velký příjem mít nebudeš. Vždyť kolik lidí asi na tvou neznámou stránku (vesměs čirou náhodou) zabloudí - a kolik z nich si tu knihu koupí? Jestli nepatří tvůj web mezi hojně navštěvované, tak to nevidím moc růžově. Když knihu nebudeš mít na e-shopu, na kterém nakupuje hodně lidí, jako by ani nebyla. Musíš zapracovat na marketinku, nebude to žádná sranda.

Absolvovat celou tu anabázi s úřady, pojistným a daněmi kvůli výdělku ve výši pár (sto)korun mi přijde kontraproduktivní. Taky by tě to nakonec mohlo vyjít dráž než kolik za knihu utržíš. Teď se začínají v ČR objevovat portály specializující se na prodej e-knih typu eReading, zkus je kontaktovat, jestli by neměli zájem.

lukas.ficenec

• Host
« Odpověď #7 kdy: 21. 07. 2011, 20:49:05 »
Zkusil bych to přes zákonného zástupce a navíc bych se obrátil na tuzemská vydavatelství. Co Ty víš, třeba se jim to bude líbit i pro publikování do tištěné verze. Navíc teď dost vydavatelství jde právě i do e-knih. Uvědomují si, že jim utíká vlak.

Platby GoPay

reklama