reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Chci zaměstnat mojí družku  (Přečteno 5013 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vláďa

  • Host
Chci zaměstnat mojí družku
« kdy: 22. 03. 2010, 00:40:09 »
Dobrý den, chci se zeptat, jestli musím mít nutně a povinně nějakou smlouvu a tudíž i její výkaz výplat, či odměny, pokud chci, aby mi moje dlouholetá družka vypomáhala v mé živnosti. Děkuji předem za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Jana

  • Host
Re: Chci zaměstnat mojí družku
« Odpověď #1 kdy: 01. 04. 2010, 07:20:26 »
Dobrý den, smlouvu byste se svojí družkou měl mít v každém případě. To, že je to Vaše družka, tak nemá pro podnikání žádný význam. Pokud by to byla Vaše manželka, mohli byste být jako spolupracující osoby. U družky to nejde. Záleží na rozsahu práce, kterou by Vaše družka pro Vás, jako podnikatele, vykonávala. Je zde dohoda o provedení práce, kdy se smí odpracovat maximálně 150 hodin za rok, neodvádí sociální ani zdravotní, uhradí se srážková daň. Pak je zde možnost dohody o pracovní činnosti, kde do výše příjmu 1.999,-- se neodvádí sociální ani zdravotní-jedná se pak o zaměstnání malého rozsahu. Nad 2tisíce, pak normálně odvádíte všechny zákonné odvody, musí se přihlásit na úřadech-tady to konzultujte hlavně na OSSZ.  Nebo pracovní poměr třeba na 6 hodin denně, zde se už odvádí sociální i zdravotní, daň. Pak je ještě možnost, že kdyby Vaše družka měla IČO, tak Vám může za provedené služby fakturovat. Všechno si to promyslete a až budete mít jasno-rozsah práce, počet hodin, za kolik, tak navštivte nějakou účetní a tam Vám jistě poradí. Hezký den. :)


Ing.Vohralik Radovan

  • Host
Re: Chci zaměstnat mojí družku
« Odpověď #2 kdy: 01. 04. 2010, 16:26:01 »
Za předpokladu, že s družkou žijete ve společné domácnosti, může se stát spolupracující osobou (§ 13  zákona o daních z příjmů). Můžete na ní přerozdělit maximálně do 30 % příjmů a výdajů, maximálně však 180 000,-- zisku za celý kalendářní rok nebo 15 000,-- Kč za každý měsíc spolupráce. Nezapomeňte však na registraci spolupracující osoby na FÚ, OSSZ a ZP. Spolupracující osoba podává přiznání k dani z příjmů FO a přehledy na OSSZ a ZP za dané zdaňovací období.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ing.Vohralik Radovan

  • Host
Re: Chci zaměstnat mojí družku
« Odpověď #3 kdy: 01. 04. 2010, 16:30:37 »
Pokud se rozhodnete ale svoji družku zaměstnat, platí pro ni veškeré předpisy jako pro jakého koliv zaměstnance - vedení mzdové agendy v plném rozsahu, evidenční listy, mzdové listy, odvody na OSSZ, ZP a FÚ atd.


Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Chci zaměstnat mojí družku
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2010, 06:43:08 »
Dobrý den,

informace k zaměstnávání či nezaměstnávání družky najdete v článku:

http://www.podnikatel.cz/clanky/z-diskuze-mohu-jako-podnikatel-zamestnat-druzku/

Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



 

Platby GoPay

reklama