reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Jak na výdaje za automobil a amortizaci?  (Přečteno 3968 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michal

  • Host
Jak na výdaje za automobil a amortizaci?
« kdy: 21. 03. 2010, 14:25:44 »
Dobrý den,

měl bych dva dotazy nebo spíše dva problémy a byl bych rád,kdyby mne někdo poradil.
1)Chtěl jsem se zeptat jak je to s částkou,kterou zaplatím při koupi automobilu do podnikání na leasing a složím akontaci např. 50 000,-.

2) A druhý dotaz jak se počítá výdaj za ujeté km bez dokladů a jak je to s amortizací?


Předem děkuji

Novák

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re: Automobil....
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2010, 21:58:44 »
Dobrý den, pane Nováku,

k Vašemu dotazu číslo jedna je nutno uvést, že tuto "akontaci" můžete do daňových výdajů uplatnit pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby trvání leasingu na dané zdaňovací období, což vyplývá z ustanovení § 24 odst. 2 písm. h) bod 2. věta za středníkem zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Bude-li například doba leasingu 36 měsíců a k předání předmětu leasingu dojde v měsíci listopadu, pak pro dané zdaňovací období uplatníte částku vypočtenou jako 50 000/36*2.

Z druhého dotazu přesně nevyplývá, o jakou situaci jde. Pokud automobil není a nebyl zahrnut do Vašeho obchodního majetku (ani nebyl předmětem finančního pronájmu), lze za každý ujetý kilometr uplatnit sazbu základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty, obojí podle pracovněprávních předpisů (v závislosti na Vašem vozidle). Pokud automobil je zahrnut do Vašeho obchodního majetku, můžete uplatňovat výdaje v prokázané výši.
Doporučuji Vám také zvážit použití paušálního výdaje na dopravu.

Hezký den.
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama