reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Aukce na dobročinné účely  (Přečteno 4702 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marcela Suchomelová

  • Host
Aukce na dobročinné účely
« kdy: 01. 04. 2011, 16:54:51 »
Můj dotaz spočívá ve věci danění či nedanění z dobročinné aukce - jakými pravidly se řídí tento "podnik", tato jednorázová akce, jaká je s tím spojená legislativa (darovací smlouvy), čím je povinována organizace, která vede aukci - jaké jsou stanoveny daně, popř. jaká je daňová úleva. Organizace je plátcem DPH. Řídí se tento typ dražby zákonem č. 26/2000Sb.? Či jen Občanským zákoníkem?
Děkuji Marcela Sm.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Aukce na dobročinné účely
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2011, 11:33:03 »
Dobrý den,


zde je odpověď Jana Černohouze, daňového poradce z Advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík:

Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé jaká organizace dobročinnou aukci pořádá ani jak získala předměty, které jsou draženy. Předpokládáme však, že dražené předměty jsou v okamžiku aukce ve vlastnictví příslušné organizace.

Pokud se jedná o neziskový subjekt, jež prostřednictvím dobročinné aukce získává příjem pro realizaci své hlavní činnosti, je příjem z takové aukce osvobozen od daně z příjmů právnických osob. To ovšem za předpokladu, že tato hlavní činnost je za dané zdaňovací období ztrátová. Pokud neziskový subjekt nabyl předměty do aukce darem, toto darování je osvobozeno od daně darovací za předpokladu, že slouží k zabezpečení obecně prospěšných cílů, jako je kultura, školství, ochrana dětí a mládeže, ekologie, sociální péče apod. Z pohledu DPH je převod předmětů dobročinné aukce pořádaný neziskovými subjekty zpravidla osvobozen od daně.

Za předpokladu, že dobročinnou akci pořádá podnikatelský subjekt, budou příjmy z této aukce předmětem daně z příjmů právnických osob. Pokud dojde k následnému darování výtěžku z této aukce, může si dárce uplatnit tento dar jako položku snižující základ daně v souladu s § 20 odst.8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. V této souvislosti bychom doporučovali uzavřít příslušné darovací smlouvy s jasným vymezením účelu daru. Osvobození od daně darovací se neuplatní, cena zjištěná pro stanovení darovací daně se použije jako náklad na dosažení příjmů z aukce. Převod předmětů dobročinné aukce podléhá v případě plátců - podnikatelských subjektů DPH, neboť se jedná o dodání zboží.

Zákonná úprava dobročinných aukci je poměrně problematická. Existují však názory, že dobročinná aukce, kdy se v podstatě jedná o shromažďování prostředků, představuje veřejnou sbírku, a měla by se tak řídit zákonem č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách.
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama