reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Reakce na vyjádření k žalobě  (Přečteno 7926 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarda

  • Host
Reakce na vyjádření k žalobě
« kdy: 24. 03. 2011, 22:37:47 »
Dobrý den.
 
Podal jsem žalobu v občanskoprávním sporu. Žalovaný poslal soudu vyjádření k žalobě. Mi radí právník aby jsem na vyjádření reagoval i když mu soud zaslal vyjádření k žalobě od žalovaného bez výzvy k podání stanoviska k jeho vyjádření. Ale doporučoval mi reagovat. Po písemném korespondenci nařídí soud jednání. Pokud by jsem  na vyjádření k žalobě protistrany nereagoval, může to být považované jako že souhlasím s názorem protistrany (žalovaného)? A tak mohu soud ve věci prohrát? Nebo soud se nebude konat? Nebo se to vyřeší u soudu?
Je na podání písemné reakce k soudu, na vyjádření k žalobě protistrany, dle zákona nějaký termín?
 
Za odpověď a radu děkuji.
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamatomas.dlask

  • Host
Re: Reakce na vyjádření k žalobě
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2011, 09:31:46 »
Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz zajišťujeme u oslovené advokátní kanceláře.


tomas.dlask

  • Host
Re: Reakce na vyjádření k žalobě
« Odpověď #2 kdy: 28. 03. 2011, 10:05:30 »
Dobrý den,

na Váš dotaz odpověděl JUDr. Ing. Pavel Fabian, advokát společnosti FABIAN & PARTNERS:

Pokud Vám soud neposlal výzvu k replice k vyjádření žalovaného, je na Vašem uvážení, zda na toto vyjádření budete reagovat. Pokud se nevyjádříte, neznamená to, že tvrzení či nároky uvedené ve vyjádření žalovaného uznáváte.

Fikce uznání nároku je stanovena pouze v případě žalovaného, a to dle ustanovení § 114b odst. 5 občanského soudního řádu - Jestliže se žalovaný bez vážného důvodu na výzvu soudu podle odstavce 1 včas nevyjádří a ani ve stanovené lhůtě soudu nesdělí, jaký vážný důvod mu v tom brání, má se za to, že nárok, který je proti němu žalobou uplatňován, uznává; o tomto následku (§ 153aodst. 3) musí být poučen. To neplatí, jsou-li splněny předpoklady pro zastavení řízení nebo odmítnutí žaloby.

Pokud se nevyjádříte, je téměř jisté, že soud nařídí ve věci jednání. Na tomto ústním jednání se samozřejmě můžete ke všem podáním žalovaného vyjadřovat.

Pokud se i bez výzvy soudu vyjádříte, můžete reagovat na veškerá tvrzení, nároky žalovaného a samozřejmě se také vyjádřit k vhodnosti, pravosti či věrohodnosti jím navržených důkazů. Pokud Vám soud spolu s vyjádřením žalovaného neposlal kopii příloh, na které žalovaný ve svém vyjádření odkazuje, můžete jít nahlédnout na soud do příslušného spisu, nebo (pokud je např. větší dojezdová vzdálenost do soudu) požádat soud telefonicky či písemně o zaslání kopií těchto příloh.

V případě, kdy k vyjádření žalovaného zašlete soudu své stanovisko, ve kterém budete zcela trvat na svém žalobním návrhu a vyvrátíte tvrzení žalovaného, můžete navíc navrhnout, aby soud rozhodl ve věci bez nařízení jednání dle ustanovení § 115a občanského soudního řádu - K projednání věci samé není třeba nařizovat jednání, jestliže ve věci lze rozhodnout jen na základě účastníky předložených listinných důkazů a účastníci se práva účasti na projednání věci vzdali, popřípadě s rozhodnutím věci bez nařízení jednání souhlasí; to neplatí ve věcech uvedených v§ 120 odst. 2 o.s.ř.

Pokud soud shledá na základě Vašeho návrhu, že ve věci lze rozhodnout jen na základě účastníky předložených listinných důkazů, vyzve žalovaného, aby s uvedeným postupem souhlasil. Žalovaný buď pod tíhou Vašich argumentů souhlasí (bude vydáno rozhodnutí bez nařízení jednání) nebo trvá na nařízení jednání. Pokud se j výzvě soudu nevyjádří, má se za to, že s rozhodnutím bez nařízení jednání souhlasí.

Přejeme pěkný den

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama