reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Rodičovská dovolená a OSVČ  (Přečteno 6034 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

MichaelaM.

• Host
Rodičovská dovolená a OSVČ
« kdy: 17. 03. 2010, 17:00:59 »
Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat, jak je to s rodičovskou dovol. a příspěvkem, pokud jsem OSVČ. Myslela jsem, že není nárok, ale zde jsem se dočetla, že ano:
http://www.podnikatel.cz/clanky/podnikatele-na-rodicovske-dovolene-vydelavejte/.
O tuto podporu lze tedy zažádat na ČSSZ a poté podnikat (vedlejší činnost)
Chtěla bych tuto variantu:
Rychlejší čerpání: 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství alespoň 380 Kč na kalendářní den, tu mohu tedy využít pouze pokud mám na mateřské dovolené nárok na zmíněnou částku?
Ovlivňuje nějak skutečnost, že budu vdaná v zahraničí (EU, Slovinsko), ale trvalé bydliště budu mít nadále v ČR, stejně jako místo podnikání?
Díky, MM

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lenka

• Host
Re: Rodičovská dovolená a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2010, 20:32:17 »
Dobrý den, v případě, že pobíráte rodičovský příspěvek, můžete vykonávat činnost jako OSVČ - vedlejší. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) - tj. do 28 týdne od nástupu na mateřskou dovolenou - nelze vykonávat činnost. V případě, že denní výše peněžité pomoci v mateřství činní min. 380 Kč, můžete si po skončení výplaty PPM zvolit nejrychlejší čerpání rodičovského příspěvku.

Martina

• Host
Re: Rodičovská dovolená a OSVČ
« Odpověď #2 kdy: 01. 04. 2010, 11:01:01 »
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na několik věcí týkajících se vedlejšího podnikání na rodičovské dovolené:

1) při zřízení ŽL platím soc. a zdrav. pojištění, zálohy na daň, nebo jako osoba na RD jsem od těchto poplatků zproštěna?
2) jak je to s daň. přiznáním, pokud jsem zároveň zaměstnaná? budu podávat daňové přiznání jako OSVČ zvlášť, nebo při podávání daň.přiznání u zaměstnavatele doložím své další příjmy?
3) je nutné zřizovat si pro vedlejší činnost podnikatelský účet u banky (budu přijímat bezhotovostní platby) ?
4) je nutné vést nějaké složité účetnictví, nebo stačí jen výkazy o nákladech, výdajích, ziscích, a odpočitatelných položkách uspořádané jen do tabulky?
5) je nějakým způsobem omezena výše výdělku jako OSVČ?
6) pokud bych po skončení RD skončila ve stávajícím zaměstnání a věnovala se výhradně podnikání, tj. na hlavní činnost, jak mi výše záloh a odpracovaných dní ovlivní další mateřskou a výši PPM? Předpokládám, že nárok na RD vzniká i u OSVČ hned po skončení PPM, stejně jako nyní, když jsem zaměstaná.

Děkuji za vyčerpávající odpovědi :)

Redakční tip

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama