reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dotaz - příjmy z pronájmu  (Přečteno 1732 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sluková

• Host
Dotaz - příjmy z pronájmu
« kdy: 02. 03. 2011, 12:32:59 »
Dobrý den,
Jedná se o příjmy z pronájmu par.9. - vedu dan.evidenci
V roce 2010 jsem přijala vratnou kauci. Je předmětem daně? Ani v par.3 odst.4 (není předmětem daně), par.4 (osvobození), ev.par.23 odst.4 jsem nenašla oporu, že bych ji nemusela do příjmů zahrnovat.
Zatím jsem to tedy zahrnula do zdanitelných příjmů s tím, že až ji budu podnájemníkům vracet to zahrnu do zdanitelných výdajů. Je to správný postup?

Dále odpisy: mám kupní smlouvu ze dne 10.6.2005 (což je více jak 5let) na částku včetně DPH 1 314 162,- (vstupní cenou u neplátce je částka včetně dph?) Vyšlo mi teda 1.rok 18 398,- a další roky 44 681,- odpisy. V par.29 se však píše, že u nemovitého majetku, který popl.pořídil v době delší než 5 let před zahájením pronájmu, cena podle písmene d - reprodukční podle zvláštního právního předpisu a ještě dodatek že u pronájmu musí být stanovena při jeho zahájení (což nemám). Co to znamená? To bych si musela nově udělat odhad ceny a pak by bylo možno ty odpisy dát do výdajů anebo už to nikdy nejde? Nájemní smlouva je na rok s možností prodloužení. Takže když to udělám před jejím prodloužením tak by to bylo možné tam zahrnovat ty odpisy od následujícího roku?

Ještě mi není jasné v par.9 odst.6 se píše že majetek u kterého tedy uplatním ty odpisy není obchodním majetkem. Jde mi o to, že ten byt možná budeme muset někdy prodat aby mi pak nespadl při prodeji do daně z příjmů FO. Ted splnuji osvobození par.4 a) (bydliště po dobu 2let před prodejem). Jde mi o tu podmínku 2 roky po vyřazení z obchodního majetku.

Vedu daň.evidenci v roce 2010 mám tři příjmy za dva měsíce neboť platí dopředu, do příjmů tedy zahrnuji všechny tři příjmy, do výdajů jsem však dala jen zaplacené zálohy na energie a za služby od SVJ + zálohy na vodu od SVJ za dva měsíce. Je to správně?
V dalším roce by už tento rozdíl být neměl a mělo by tam být 12 příjmů i 12 výdajů?
Je dan.uznatelným výdajem pojistka zaplacená v roce 2009 (na rok 2010), tedy její poměrná část za 2 měsíce pro rok 2010?
Zaplacená dan.z nemovitostí by také měla být uznatelným výdajem?

Když jsem to tak spočetla tak pokud nemůžu dát do výdajů ty odpisy tak by bylo pro mne vhodnější uplatnit ty výdaje procentem z příjmů. Znamená to včetně té kauce?
A pak mi není jasné to dodaňování pohledávek. Smlouvu mám takovou, že pokud podnájemník bude 15dní v prodlení, tak do 10dnů musí byt vyklidit. Pohledávkami se rozumí nezaplacené nájemné do konce platnosti smlouvy nebo nezaplacené nájemné+doplatky na energie do 31.12.každého roku? To bych potom z těch nezaplacených pohledávek odváděla ještě 15% daň?
Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, ale nevím si s tím rady.
Předem děkuji za odpověď,
Sluková

Reklama

• Stálý člen

reklama

Platby GoPay

reklama