reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odvody a podnikání při studiu  (Přečteno 3019 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ale

• Host
Odvody a podnikání při studiu
« kdy: 15. 02. 2011, 11:44:09 »
Dobrý den, letos končím SŠ a příští rok nastupuji na VŠ. Mám již zajištěnou brigádu na dohodu o provedení práce, tudíž za mě stát bude nadále platit ZP a SP. Jenže já si chci ještě navíc založit firmu, jejíž předmětem podnikání budou kurzy a jiná lektorská činnost. Chci se proto zeptat, jak to bude nadále s mým ZP a SP, jestli to ovlivní nějak mého zaměstnavatele, jaké budou moje povinnosti odvodů ZP a SP za firmu a jestli si budu muset sama vypracovávat daňové přiznání, když budu mít "dva příjmy" nebo to bude oddělené, když se bude jednat o PO. Asi je ten dotaz trochu zmateně položen, ale snad pochopíte, jak to myslím. Děkuji za odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Odvody a podnikání při studiu
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2011, 12:43:46 »
Dobrý den,

předně - z uzavřené dohody o provedení práce za Vás nikdo neodvádí sociální ani zdravotní pojistné. Jste osobou, za kterou platí zdravotní pojistné stát z důvodu soustavné přípravy na budoucí povolání.   

Pokud začnete podnikat na základě živnostenského oprávnění jako fyzická osoba, musíte se zaregistrovat na finanční úřad k dani z příjmu fyzických osob, na ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu jako OSVČ vedlejší  z důvodu studia. To také doložíte potvrzením ze školy. Vše vyřídíte přes centrální registrační místa ŽÚ.

Na konci roku podáte daňové přiznání a přehledy na ČSSZ a pojišťovnu. Zde uvedete příjem z podnikání. Příjem z dohody bude součástí daňového přiznání pouze, pokud je dohoda vyšší než 5 tisíc měsíčně nebo jste podepsala u zaměstnavatele prohlášení k dani (růžový papír). 

Více o podnikání studentů:  http://www.podnikatel.cz/clanky/dane-a-odvody-podnikajicich-studentu-starsich-26/

Nevím, zda dobře rozumím Vašemu dotazu. Zvažujete založení PO (právnické  osoby)? Založení právnické osoby je komplikovanější a jako přivýdělek ke studiu lektorskou činností bych osobně tuto variantu nevolila. V takovém případě bych Vám doporučila konzultaci u účetního nebo daňového poradce. 

Dagmar Kučerová  ::)

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama