reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Evidence výdajů u ,,paušálu"  (Přečteno 3277 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

lukáš

  • Host
Evidence výdajů u ,,paušálu"
« kdy: 03. 02. 2019, 19:37:45 »
Dobrý den,

můžete mi prosím zodpovědět, zda podnikatel - FO neplátce DPH, volná živnost, daně paušálem musí:

a) vést evidenci výdajů placených hotově (schovávat doklady od nákupů zboží, které je dále prodávání či používání při výrobě vlastního zboží)

b) vést evidenci výdajů hrazených bezhotovostně - kartou, jiných účtu atd. (opět schovávání dokladů, faktur, atd.)

Pokud je něco z toho povinností, prosím o informace z praxe, zda to FÚ při kontrole řeší... Popř. lze to vyřešit tak, že na paragony neuvedu např. ,,náramek" ale službu - tedy např. ,,oprava náramku" ? Samozřejmě za předpokladu, že to mému odběrateli je jedno (jeden stálý zákazník...). Zaobírá se FÚ při kontrole tím, zda se jednalo o prodej zboží či poskytnutí služby?

Děkuji mnohokrát.




Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Hanča

  • Host
Re:Evidence výdajů u ,,paušálu"
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2019, 08:13:40 »
Paušál je daný % pro každý druh živnosti, tady nemusíte schovávat žádné účtenky ani vést pokladní knihu pro kontrolu z FÚ. V tomto případě zkontrolují, jestli jste uplatnil správnou výši %.  Evidovat a schovávat  všechny účty byste musel v případě, že byste uplatňoval skutečné výdaje.


lukáš

  • Host
Re:Evidence výdajů u ,,paušálu"
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2019, 10:05:28 »
Tzn. že nejsem povinen FÚ nijak prokazovat, odkud pochází mnou prodávané zboží?


A co odst. 1 § 97 daňového řádu?
Daňový subjekt, který v rámci své podnikatelské nebo jiné samostatně výdělečné činnosti uskutečňuje platby v hotovosti, je povinen vést průběžně evidenci těchto plateb, pokud nezaznamenává údaje o těchto platbách v jiné evidenci stanovené zákonem.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Hanča

  • Host
Re:Evidence výdajů u ,,paušálu"
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2019, 16:43:41 »
Tu evidenci si samozřejmě vést musíte, ale já jsem myslela, že Vám jde o paušál v daňovém přiznání.


lukáš

  • Host
Re:Evidence výdajů u ,,paušálu"
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2019, 18:50:33 »
Jak jsem psal, daně platím paušálem, to jste pochopila správně.


Chápu tedy, že bych měl evidovat hotovostní platby.


Ale co ty bezhotovostní, nákup zboží, platby kartou, ... - ty musím evidovat, schovávat doklady, nebo je právě to kouzlo paušálu, že nemusím evidovat výdaje a takové doklady mohu házet do koše?


Zajímá FÚ původ zboží a musím od nákupu zboží evidovat doklady?


Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama