reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH u ubytovacích služeb přes Booking a Airbnbn  (Přečteno 5763 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lada

• Host
Dobrý den, poskytuji ubytování přes Booking a Air bnb. Obě společnosti nemají sídlo v ČR, takže jsem nyní registrovaná identifikovaná osoba. U Booking vybírám od hostů hotově, firma mi zasílá faktury na svoji provizi. Airbnb vybírá nocležné od hostů sám, pošle mi jen vyúčtování a peníze na účet. Obrat budu mít asi 100 tisíc. Měla bych tedy platit DPH z provizí? Jaká je sazba? Mám posílat i kontrolní hlášení nebo co vše kde mám vyplnit? Nikde jsem problematiku ubytovacích služeb a DPH podrobně řešenou nenašla. Na finančáku si mě dámy přehazovaly z patra do patra, ale neporadily. Píše se, jak se v Praze pronajmou desetitiísíce bytů pře Airbnb?? Tak kdo platí DPH a jak ?  Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Alena Vassilkova

• Host
Re:DPH u ubytovacích služeb přes Booking a Airbnbn
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2019, 11:29:30 »
Dobry den!

Taky bych me zajimala tahle tema, mame uplne stejnou situaci. Dekuji!

Jelen

• Host
Re:DPH u ubytovacích služeb přes Booking a Airbnbn
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2019, 01:52:28 »
Ahoj lidi,

poskytuji ubytování jen přes Booking.com pouze příležitostně, 1xročně asi na 4 dny, pronajímám vlastní nemovitost, kde jinak normálně bydlím, jsem OSVČ, neplátce DPH, živím se programováním, na ubytování nemám živnost. Předpokládal jsem, že se jedná o příležitostný pronájem dle §9 DAP, ale už to neplatí, Orwell měl pravdu, už se krade i význam slov. Postupně jsem vygooglil strašné věci a byl jsem se přeptat i na finančáku, měli celkem pochopení, ale prý to tak skutečně je. Dle názoru berňáku se jedná o příjmy  z podnikání  http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET_verejnost.pdf a pokud máte inzerát na Booking.com a poslali Vám nějaké hosty a s nima i tzv. reverse charge fakturu, neboli fakturu bez DPH s poznámkou "DPH podléhá odpočtu v režimu přenesení daňové povinnosti" měli byste to zacálovat, 21% z cifry na faktuře. Chtěl jsem inzerát na Booking.com zrušit a vykašlat se na to,  ale to není jen tak, už mám rezervaci na letošní rok a inzerát zrušit nejde, skoro jako profil na Facebooku. Berňák prý má info jen o klientech AirBNB, Booking.com jim dobrovolně nic nepošle, ale kdo ví? Rozhodl jsem se to zaplatit, možná dělám chybu, za dobrotu na žebrotu, uvidíme. Pokud chci zůstat v ČR neplátce DPH, musím se zaregistrovat jako identifikovaná osoba  a podat přiznání k DPH za období, kdy jsem pronajímal. Měl jsem to udělat v dalším měsíci po pronájmu, sorry jako, to už nestihnu, snad se slitujou a nedají mi flastr. Souhrnné ani kontrolní hlášení  posílat nemusím. Příjmy z pronájmu jsem dal do §7 písmeno c) DAP, paušál 40%, prý to tak jde. Jde to všechno udělat přes EPO a datovku, aspoň nějake pozitivum. Prachy jsem Andymu poslal z normálního účtu, radši jsem se neptal, jestli je to OK. No a nakonec prý udeří další vlna EET i na tyhle pronájmy, takže platby od klientů jen na účet, jinak bych si asi musel pořídít kvůli jednomu klientovi speciální kasu. Můžete mi tu napsat nějaké komenty, jestli to mám jakžtakž dobře, nebo jestli na mě Andy klekne a půjdu do tepláků:) Celé to je jak podle hlavy XXII.
http://www.jakpodnikat.cz/prenesena-danova-povinnost.php
https://www.jandaconsulting.org/single-post/ZDANENI-PRIJMU-Z-INTERNETOVYCH-PLATFOREM
http://www.portalsvj.cz/diskuse/zet-booking-airbnb-a-dph-podruhe

Redakční tip

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama