reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Stanovení PPU  (Přečteno 6079 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Markusenka

 • Host
Stanovení PPU
« kdy: 10. 06. 2018, 20:23:50 »
Zdravím.
Dovolím si Vás oslovit s následující pekelností.
Za měsíce leden až březen potřebuji vypočítat PPU na výpočet náhrad mzdy. Normálně bych to asi dal, ale v tomto konkrétním případě fakt nevím.
V lednu byla hrubá mzda 30 000, ale odpracovaná doba pouze 0,5 hodiny, přičemž zbytek, cca 156 hodin hrubé mzdy tvoří placená nepřítomnost, překážka na straně zaměstnavatele, což je fakticky náhrada mzdy, která je v lednu vlastně ale celou mzdou.
V únoru byla hrubá mzda 27000, kde odpracováno bylo108 hodin a 48 hodin opět placené nepřítomnosti.
V březnu byla hrubá mzda 29000, kde odpracováno bylo 128 hodin, 5 hodin dovolené a 20 hodin opět placené nepřítomnosti.
V tomto období zaměstnanec odpracoval více jak 21 dní, takže nelze použít pravděpodobný výdělek.

Za radu děkuji.


Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaHanča

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #1 kdy: 12. 06. 2018, 12:58:12 »
V čem vidíte problém? Rozpitvejte si každý měsíc dny,hodiny a peníze podle toho co bylo odpracovanéa co byla náhrada, sečtěte si odpracované dny,hodiny a Kč a pokud Vám vyjde za celý Q víc než 21 odpracovaných dnů, tak máte průměr. Ale musíte oddělit Kč za odpracované hodiny a Kč za hodiny náhrady.. Podle uvedených údajů se to nedá spočítat.


Markusenka

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2018, 23:52:24 »
Zdravím!
Dobře, to bych ještě celkem pochopil, jenže ty nepracovní stavy jsem zavinil jako zaměstnavatel já postupem, který soud pravomocmě uznal za neplatný právní úkon, takže jsou placeny průměrem, ale fakticky k tomu nikdy nemělo dojít a zaměstnanec měl mít možnost pracovat ve svém pracovním.zařazení. Vlastně jsem mu bránil v práci. Když to spočítám podle Vašeho návrhu, vyjde průměr hodně pod běžnou úroveň zaměstnance a půjde to k soudu. Když náhradu mzdy za překážky na straně zaměstnavatele, která byla vyplácena z naší viny, zahrnu do mzdy, tak zase vyjde průměr skoro dvojnásobný.
Chápejte, nechci vysloveně dráždit zaměstnance a soud, na druhou stranu nechci vydat nečekané statisíce navíc.
Díky

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Hanča

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2018, 08:18:46 »
Nemůžete v tomto případě spočítat za ty měsíce mzdu fiktivně jako kdyby pracoval ?


Markusenka

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #4 kdy: 18. 06. 2018, 12:56:47 »
Zdravím!
Tak teoreticky ano, jenže jde o to, aby to akceptovala druhá strana nebo soud, jestliže to tam dospěje.
Snažím se vycházat ze Zákoníku Práce, kde je uvedeno, že jestliže odpracoval zaměstnanec v rozhodném období, což je pro PPÚ předchozí kalendářní čtvrtletí 21 více dní, pak se pro výpočet náhrady mzdy použije tento PPÚ, nikoliv pravděpodobný PPÚ. Zaměstnanec sice převeden na jinou, hůře placenou práci, odpracoval i více jak 21 dní, ale zase byl právě jednak placen menší tarifní mzdou a pak průměrem na překážkách, což taky vlastně neplatně. Navíc v mezidobě došlo během tří let k nárůstu rarifní mzdy přes 8%, další příplatky taky rostly a pravděpodobně jak zaměstnanec argumentuje, došlo by i k vzniku práce přesčas - máme velkej podstav, kterej asi nebude problém u soudu doložit (20 až 30 hodin měsíčně).
Chápu, že nejlepší by byla mimosoudní dohoda, ale na dohodu musejí být dva. Proto bych rád dospěl k nějakému PPÚ z těch výplatnic.
Mám možnost je anonymizované poslat emailem.
Díky.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Hanča

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #5 kdy: 19. 06. 2018, 07:39:06 »
NO, to Vám teda nezávidím, nestálo by to v tomto případě zaslat dotaz přímo odborníkovi tady do placené poradny, myslím, že paní Kučerová by Vám mohla poradit. Já jsem se to snažila nějakým způsobem rozebrat, ale bohužel jsem v koncích stejně jako Vy. Myslím, že ta částka není až tak vysoká a stálo by to za to. Omlouvám se, ale nerada bych Vám radila něco, čím si nejsem úplně jistá. Držím palce


Markusenka

 • Host
Re:Stanovení PPU
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2018, 17:15:28 »
Zdravím!
Děkuji za odpověď. Pokusím se dotaz formulovat co možná nejvíce komplexně. Za pokus to stojí.
A nad tím vším ještě stojí opět ZP, kde je napsáno, že je-li právní jednání možné vyložit více způsobem, pak platí to pro zaměstnance výhodnější.
Pěkné dny všem!


 

Platby GoPay

reklama