reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVČ hlavní a vedlější činnost  (Přečteno 2514 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

verca

  • Host
OSVČ hlavní a vedlější činnost
« kdy: 08. 01. 2018, 18:19:35 »
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na věc ohledně hlavní a vedlejší činnosti u OSVČ. Chtěla bych si založit e-shop, na ičo mého táty, který podniká jako OSVČ - první věc by mě zajímala, jestli je to vůbec možné. Mít na jedno Ičo více podnikání. Dále by mě zajímalo, jestli pokud to bude mít táta uvedené v daňovém přiznání jako vedlejší činnost jestli musí platit ještě navíc na tomhle zálohy na soc a zdravotní. Jenom bych ráda uvedla, že je mi 19 a studuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:OSVČ hlavní a vedlější činnost
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2018, 22:58:10 »
nelze na IČ vašeho otce, podnikání je soustavná činnost, s cílem dosahovat zisk, na vlastní účet a pod svým jménem, zapomeňte na to


Lada

  • Host
Re:OSVČ hlavní a vedlější činnost
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2018, 23:42:00 »
Podnikat na IČO někoho jiného nelze, jak již napsal M. M. Šlo by to udělat jedině tak, že ten eshop by patřil vašemu otci a vy byste byla otcův zaměstnanec (na pracovní smlouvu nebo na dohodu). Nebo byste si pořídila svůj vlastní živnostenský list, tj. měla byste své vlastní IČO, a podnikala byste na vlastní triko, se všemi riziky s tím spojenými.

Jinak k ostatnímu:

Podnikatel OSVČ nemusí podnikat pouze v jednom oboru, naopak může vykonávat libovolné množství různých, třeba i navzájem spolu nesouvisejících činností (např. může provozovat zároveň autodopravu i květinářství). Stačí jen obstarat si na všechno příslušný živnostenský list.

Každý OSVČ platí za svou osobu zálohy na sociální a zdravotní pojištění jenom jednou, i kdyby měl třeba 100 různých předmětů podnikání.

Pojem "vedlejší činnost" znamená něco úplně jiného, než vy si myslíte. Když člověk má svoje podnikání jako svůj jediný zdroj příjmů, tak je OSVČ hlavní. OSVČ vedlejší je ten člověk, který je kromě podnikání buďto ještě normálně zaměstnaný, nebo studuje, je v důchodu nebo na mateřské - tj. pojištění za něj odvádí ještě někdo jiný (zaměstnavatel nebo stát). Vedlejší činnost rozhodně NEZNAMENÁ, že ten OSVČ má jeden druh svého podnikání jako hlavní činnost, která mu generuje většinu příjmů, a jiný druh podnikání jako vedlejší činnost, které se věnuje jen okrajově. Buďto je veškerá jeho podnikatelská činnost jenom hlavní, nebo jenom vedlejší, nikdo nemůže být ve stejnou dobu zároveň OSVČ hlavní i vedlejší.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama