reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Jednatel firmy a pracovní smlouvy  (Přečteno 7724 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

účetní

  • Host
Jednatel firmy a pracovní smlouvy
« kdy: 02. 01. 2018, 12:49:57 »
Dobrý den, prosím o radu. Jednatel firmy se od 1.1.2015 nechal zaměstnat na základě pracovní smloluvy jako ředitel. Na výkon funkce jednatele smlouvu nemá. Odmítl jít na vstupní prohlídku, absolvoval jí až v listopadu 2017. Jelikož je důležitost sama, píše si pracovní smlouvy, atd sám, přesto, že to někdy není na první dobrou. Na tiskopis k prohlídce od lékaře si jako pracovní zařazení napsal jednatel společnosti, a druh práce řidič referent. Neměl by být k pracovní smlouvě dodatek, že kromě ředitele bude mít ještě navíc druh práce řidič? nebo je to takto v pořádku? Díky za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:Jednatel firmy a pracovní smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2018, 13:39:02 »
Dobrý den,

to máte trochu zamotané, jednatel společnosti je výkonem funkce sám o sobě, jednatel vystupuje v právních záležitostech za právnickou osobu, naopak je tedy spíše žádoucí smlouva o výkonu funkce jednatele, navíc zdanění a odvody jsou stejné jako u PP.  Nemá docházet k duplicitě, jednatel by neměl mít v žádném případě PP ve stejné společnosti jako ředitel ( a to protože dochází v duplicitě činnosti jedné osoby ).  Takže, tady by určitě vhodnější si napsat smlouvu o výkonu funkce jednatele, je dáno, že s.r.o. jednatele mít musí, ředitele ne, a současně všechny pravomoce ředitele má současně jednatel, pokud jde o jednu a tu samou osobu.

Pokud jde o to,  zda může současně jednatel dělat ve firmě třeba řidiče, myslím, že takový výklad je asi právně možný, tz. že je umožněn souběh funkcí ale musí být patrná jejich rozhodovací odlišnost a odlišnost v náplni práce. Co je ale nutné dodržovat úvazky aby to sedělo na reálně odpracované  ( a vůbec odpracovatelné )  hodiny v měsíci ( když bude mít FUNKCI  a 8 DPP či DPČ  tak asi bude dělat 23,99 hodin denně ? - to uměl jenom Michal Hašek od socanů ! ) a také dodržovat mzdové podmínky, dle skupin prací, tady jistě jako jednatel " což je ekvivalent vrcholné řídící funkce společnosti " se bavíme o 8 skupině ( jejíž náplní stanovování podnikatelské, finanční a obchodní strategie... atd.  si najdete... ) tedy mzda min. 24 400,- v.r.2018

Schovávat se pod "řidičem - jednatelem", nebo" řidičem- ředitelem" a platit si spíše min. mzdy dělnické profese, ( současně min. odvody... že ?  ) nebude příliš vstřícně akceptováno. Pokud chce být ještě ale pozor nad funkcí jednatele řidič ( ať si jasně určí od kdy v pracovním čase do kdy je jednatel, od kdy je tedy  výhradně řidičem ) a opatří si a uchovává všechny důkazní prostředky, bude je, podle mého názoru potřebovat .

Být vámi, tak bych si u pána sro-čka nechal potvrdit či prokazatelně archivoval mnou předanou informaci o tom, že jej upozorňuji jako účetní na uvedené skutečnosti, samozřejmě s tím, za případné nerespektování nenesu odpovědnost, a pak ať si píše a chodí kam chce.
 

Platby GoPay

reklama