reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění mzdy a sociální a zdravotní pojištění člena dozorčí rady v s.r.o.  (Přečteno 2427 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana Panušková

  • Host
Hezký den,

potřebovala bych poradit v následující záležitosti.
Příslušník  V. Británie, s trvalým bydlištěm ve Švýcarsku, přechodný pobyt v ČR nemá, byl jmenován členem dozorčí rady v české s.r.o. se 100% zahraniční účastí. Odměnu za výkon funkce bude pobírat 2x ročně, v prosinci a v červenci. 
formulář E101 nemám, ve Švýcarsku pobírá důchod, příjmy z pronájmu nemovitosti a výnosy z akcií. Odměna za výkon funkce je jeho jediným celosvětovým aktivním příjmem (podepsal čestné prohlášení).
Odměna bude daněna zvláštní sazbou daně ve výši 15 %? Bude účasten zdravotního a sociálního pojištění v ČR?

Děkuji.

Hana Panušková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Dobrý den paní Panušková,

v prvé řadě je třeba definovat, kde je daná fyzická osoba daňovým rezidentem. Tuto problematiku upravují smlouvy o zamezení dvojímu zdanění uzavřené mezi Švýcarskem a ČR, případně mezi ČR a Velkou Británií. Daňová rezidence je definována též v § 2 zákona o daních z příjmů. V případě rozporu má přednost dikce mezinárodní smlouvy.

Z dotazu dovozuji, že s největší pravděpodobností je osoba švýcarským daňovým rezidentem, protože tam má bydliště (?) či tam pobývá déle než 183 dní v roce (?).

Pokud tomu tak je, ve Švýcarsku přiznává své celosvětové příjmy, tedy i příjmy plynoucí z ČR. V tuzemsku jsou přiznávány a zdaňovány pouze příjmy plynoucí z území V ČR. Odměna za výkon funkce člena dozorčí rady je považována za příjem ze závislé činnosti dle § 6 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů a v průběhu roku je zdaňován stejně jako v případě zaměstnance - rezidenta. Bude tedy srážena záloha na daň. Srážková daň nepřipadá v úvahu - nebudou splněny podmínky § 6 odst. 4 ZDPř.

Osoba je "zaměstnancem" nikoliv dle pracovněprávního předpisů, ale pro účely zákona o daních z příjmů ano. Má nárok na roční zúčtování. Po skončení roku vystaví zaměstnavatel potvrzení o příjmech a tyto budou přiznány ve Švýcarsku. Otázkou je, zda dle dikce Smlouvy (viz zde: http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji-zdaneni/prehled-platnych-smluv) jde o příjem dle Článku 15 či Článku 16 - domnívám se, že jde spíše o Tantiémy, ale bude záležet i na švýcarském daňovém právu. Tak či tak, švýcarský rezident bude mít tyto příjmy vyňaty ze zdanění ve smyslu Článku 23 Smlouvy (metoda zamezení dvojímu zdanění vynětí s výhradou progrese).

Ohledně zdravotního a sociálního pojištění: je třeba nejdříve zjistit, zda je osoba účastna britského či švýcarského systému sociálního pojištění. Pokud je to britský systém, postupujeme (dosud, tj. do naplnění brexitu) jako u jiných občanů z členských států EU. Osoba musí dodat formulář A1 potvrzený britskou správou sociálního pojištění, a český zaměstnavatel bude odvádět příslušné pojistné do britského systému (včetně užití tamních sazeb).

Pokud je osoba účastna švýcarského systému sociálního pojištění, jsme mimo jurisdikci EU a postupujeme v souladu s dvoustrannou smlouvou uzavřenou mezi ČR a Švýcarskem (https://www.mpsv.cz/files/clanky/1545/smlouva_svycarsko.pdf).

Situace, kterou řešíte, je poměrně komplikovaná a má mnoho aspektů (rezidentství, občanství, typ příjmu, souběh s důchodem, účast na daném systému sociálního pojištění, vymezení typu příjmů dle daňového systému daného státu vs. mezinárodní smlouva atd.). Doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem, případně ve věci sociálního pojištění s příslušnou správou sociálního zabezpečení, kde jsou pracovníci specializovaní na uplatnění pojistného s mezinárodním aspektem.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama