reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH  (Přečteno 4076 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavlína Kvapilová

  • Host
Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH
« kdy: 28. 12. 2017, 14:37:03 »
Vystavila jsem fakturu v rezimu prenese danove povinnosti na firmu, která byla platcem DPH.
Tato faktura nebyla uhrazena a firme bylo v mezidobi zruseno plátcovství DPH. Plneni z faktury neprobehlo.
Chci vystavit opravny danovy doklad na tuto fakturu, ale nevim jak s DPH když firma jiz není platcem. Prenesena povinnost se na ni jiz nevztahuje a nase společnost by tudíž mela vystavit doklad vcetne DPH. Tim by naší spolecnosti vznikl odpocet ve vysi DPH z faktury a soucasne zavazek vuci te firme ve vysi DPH.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2018, 16:34:19 »
Dobrý den paní Kvapilová,

zřejmě došlo ve Vaší situaci ke "zrušení celého zdanitelného plnění" ve smyslu § 42 odst. 1 písm. a) zákona o DPH.

I v případě použití režimu přenesení daňové povinnosti je základ daně opravován, jak vyplývá mj. z této informace Generálního finančního ředitelství: http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/rezim-preneseni-danove-povinnosti/informace-gfr-a-mf-k-rezimu-preneseni-da-613

Opravujete to, co se stalo, i když samotná oprava je "samostatným zdanitelným plněním", tj. uvádí se (ve Vašem případě) do aktuálního daňového přiznání, nepodává se dodatečné DP.

Opravou napravujete situaci tak, jak původně měla být. Jak se ukázalo, zdanitelné plnění se neuskutečnilo  (píšete, že "plnění neproběhlo"), a samozřejmě potom i DPH je nulová, žádná odvedena být neměla, a to ani Vámi, ani odběratelem.

Opravný daňový doklad vystavíte, tuto povinnost máte danou ustanovením § 42 odst. 2 ("...pokud měl povinnost vystavit daňový doklad..."), ale budete opravovat jen základ daně! Takto to bude zobrazeno i v aktuálním daňovém přiznání. Odběratel, pokud již není plátcem, tak samozřejmě na aktuální období DP nepodává, nedává ani smysl podávat dodatečné daňové přiznání na původní období, kdy měl povinnost odvést DPH na výstupu a zřejmě ve stejné výši i nárokoval DPH na vstupu (jeho situaci nelze přesně posoudit, nemáme k tomu údaje).

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama