reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Investice do kryptoměn jako OBZP a následné zdanění  (Přečteno 3253 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mia

  • Host
Dobrý den,
jsem zapsaná jako osoba bez zdanitelných příjmů. Mohu v takovém případě investovat do kryptoměn? Jak v takovém případě probíhá zdanění pokud jde o malé částky? Jde jen o zkoušení, spíš pro zábavu než pro výdělky.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Investice do kryptoměn jako OBZP a následné zdanění
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2017, 13:01:51 »
Dobrý den,

toto je rozporuplné téma, FS ČR a ČNB dle aktuálního stanoviska, nepovažuje kryptoměny za ekvivalent platidla. Bitcoiny (obecně všechny virtuální měny) finanční správa považuje z pohledu českého soukromého práva za věc v právním smyslu, a to za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou.

Zjednodušeně, nakupujete a prodáváte věci, pokud za účelem dosažení zisku ( asi naplňují tyto "věci" znaky zboží ) tedy zdanitelným příjem je zpeněžení vytěžených bitcoinů ( aj. kryptoměn ) nebo jejich směna za jiné zboží nebo služby. Příjem dosažený prodejem bitcoinů může být u fyzických osob předmětem daně jako příjem podle §7 ( podnikání ), je li příjem dosahován podnikatelem v rámci jeho činnosti nebo, je kryptoměna součástí obchodního majetku.

Pokud nemáte ŽL, platí dle aktuálního stanoviska GFŘ že, příjem z prodeje virtuální měny podléhá u fyzické osoby, která není podnikatelem- tz. tady se asi nejdete jako OBZP (tzn. nemá virtuální měnu zahrnutou do obchodního majetku), zdanění podle § 10 odst. 1 zákona o daních z příjmů ( tz. nákupní cena ( mínus )  cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, avšak v rámci zdaň. období, lze výdaje uplatnit pouze do výše příjmů .

Nejedná se o příjem z příležitostné činnosti (§ 10 odst. 1 písm. a) ZDP), nelze tedy uplatnit osvobození podle § 10 odst. 3 písm. a) ZDP. Poplatník podává daňové přiznání při splnění podmínek daných v ust. § 38g ZDP.

tady je jediná výhoda že z příjmu dle §10 ( tzv. ostatní příjmy ) se neodvádí z tohoto příjmu SP a ZP ( jako u OSVČ v §7 )



 

Platby GoPay

reklama