Dobrý den,
toto je rozporuplné téma, FS ČR a ČNB dle aktuálního stanoviska, nepovažuje kryptoměny za ekvivalent platidla. Bitcoiny (obecně všechny virtuální měny) finanční správa považuje z pohledu českého soukromého práva za věc v právním smyslu, a to za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou.
Zjednodušeně, nakupujete a prodáváte věci, pokud za účelem dosažení zisku ( asi naplňují tyto "věci" znaky zboží ) tedy zdanitelným příjem je zpeněžení vytěžených bitcoinů ( aj. kryptoměn ) nebo jejich směna za jiné zboží nebo služby. Příjem dosažený prodejem bitcoinů může být u fyzických osob předmětem daně jako příjem podle §7 ( podnikání ), je li příjem dosahován podnikatelem v rámci jeho činnosti nebo, je kryptoměna součástí obchodního majetku.
Pokud nemáte ŽL, platí dle aktuálního stanoviska GFŘ že, příjem z prodeje virtuální měny podléhá u fyzické osoby, která není podnikatelem- tz. tady se asi nejdete jako OBZP (tzn. nemá virtuální měnu zahrnutou do obchodního majetku), zdanění podle § 10 odst. 1 zákona o daních z příjmů ( tz. nákupní cena ( mínus ) cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, avšak v rámci zdaň. období, lze výdaje uplatnit pouze do výše příjmů .
Nejedná se o příjem z příležitostné činnosti (§ 10 odst. 1 písm. a) ZDP), nelze tedy uplatnit osvobození podle § 10 odst. 3 písm. a) ZDP. Poplatník podává daňové přiznání při splnění podmínek daných v ust. § 38g ZDP.
tady je jediná výhoda že z příjmu dle §10 ( tzv. ostatní příjmy ) se neodvádí z tohoto příjmu SP a ZP ( jako u OSVČ v §7 )