reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zaměstnanec a OSVČ vedlejší  (Přečteno 5400 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mates

  • Host
Zaměstnanec a OSVČ vedlejší
« kdy: 22. 12. 2017, 19:51:35 »
Dden, prosim nevite nekdo jak postupovat?
Jsem zamestanec (pendler) v Německu a zaroven jako vedlejsak mam OSVC v CR. Dane a socialni mi strhavaji nemci ze mzdy. Jako OSVC jsem lehce v minusu. Jak mam danit a kde? Scitaji se oba vydelky? Kdyz jsem se ptal na FU a na OSSZ, tak mi nedokazali radne poradit. Pry si mam najit ucetni, ktera dela i zahranici, jenze najdete takovou. Dokaze mi nekdo poradit? Diky za info...mates.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Zaměstnanec a OSVČ vedlejší
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2017, 16:31:36 »
Dobrý den,


to je jednoduché, daníte tam, kde jste daňovým rezidentem, jste li daň. rezident ČR*** daníte v ČR ( své "celosvětové příjmy" ), takže si od Německého zaměstnavatele necháte dát na konci roku potvrzení o příjmu, a v DP k DPFO ( §6 - závislá činnost ), si tento příjem zahrnete a ihned vyloučíte, nebo započtete již zaplacenou daň v Německu ( metoda vynětí či zápočtu)


Příjmy z podnikání ( §7 ) si do DP uvedete také, jen do jiných příloh, píšete že jste v §7 v mínusu, tedy předpokládám že vedete jako OSVČ daň. evidenci ( tedy skutečné výdaje ) - no tak tam prostě uvedete příjmy a výdaje a pokud jste ve ztrátě z §7 nebudete z podnikání platit žádnou daň z příjmu.


Dokonce při této konstrukci, uplatníte li ještě jiné slevy či odčit. položky, vám může vyjít vratitelný přeplatek.   


***Kdy za a daňového rezidenta je považována fyzická osoba, pokud má na území ČR bydliště, nebo se zde obvykle zdržuje.
Bydlištěm na území ČR se pro účely ZDP rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat. Nejde tedy o trvalé bydliště podle občanského průkazu, i když to bude v řadě případů platit.
Pod pojmem "obvykle se zdržuje na území ČR" ZDP rozumí fyzické osoby, které na území ČR pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích. Do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu.
Rezidenti mají daňovou povinnost v ČR neomezenou, tzn. vztahuje se:jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky,
  • tak na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.


M.M.

  • Host
Re:Zaměstnanec a OSVČ vedlejší
« Odpověď #2 kdy: 23. 12. 2017, 16:56:14 »
pokud ale budete naň. rezidentem v Německu, znamenalo by to analogicky, že v ČR jste daň. nerezident, jako daňový nerezident daníte v ČR pouze příjmy ze zdrojů získaných na území ČR. Zde máte pouze zdroje z podnikání ( §7 ) tedy tato konstrukce je trochu horší, v ČR by jste si zpracoval DP pouze na příjmy z podnikání a ještě jednou by jste podával DP k DPFO v Německu - kam by jste naopak, musel zahrnout jak příjem ze zaměstnání ( podle potvrzení o příjmu DE zaměstnavatele ) tak znovu příjem z podnikání v ČR. Pokud by vám z podnikatelské činnosti v ČR vznikl doplatek daně z příjmu ( musel by jste si nechat dát potvrzení z FÚ o jeho zaplacení ) a tuto daň si pravděpodobně metodou zápočtu, uplatnit v Německém DP k DPFO ( aby jste daň neplatil 2x ) ale tady si musíte zjistit zda má ČR a DE vzájemně podepsané smlouvy o zamezení dvojího zdanění ( myslím si že z Německem na 99,9% ano  )


Každopádně pokud se vyhodnotíte jako Německý daň. rezident, určitě to dejte daňovému poradci z DE ( toto je složité a já vám k tomu víc nenapíšu )

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


mates

  • Host
Re:Zaměstnanec a OSVČ vedlejší
« Odpověď #3 kdy: 28. 12. 2017, 10:32:36 »
děkuji za odpověď, jsem čr rezident, takže pro mne platí to první...a ano mám daň. evidenci...no stejně to asi dám účetní, ale aspoň vim, že u nás a ne v německu...


M.M.

  • Host
Re:Zaměstnanec a OSVČ vedlejší
« Odpověď #4 kdy: 28. 12. 2017, 10:57:35 »
to určitě dejte buď účetní ( ale ne ledajaké, musí s tím mít praxi, sám jsem účetní poradce, ale nezapomeňte, že toto je oblast daní a nespadá to přímo pod naší účetní profesi a není kryta ani naším profesním pojištěním - tedy pokud toto poj. vůbec účetní má sjednáno ) lépe dáte li sestavení DP k DPFO daňovému poradci , pokud si připravíte podklady ( zejména potvrzení o zd. příjmech a sražené dani z příjmu z Německa )  + příjmy a výdaje z podnikání z ČR, bude sestavení do, nevím ?  cca. max. hodiny tz. investice okolo 1500 - 2000,-

To není tak jednoduché, sestavit DP máte li zahraniční příjmy + další § ZDP, bude tam pravděpodobně metoda vynětí.  Ta investice se vám vyplatí, bohužel,  dnešní FS s oblibou pokutuje téměř vše a ještě jsou za to honorováni, i když " jak koho " - ale to tady nevyřešíme.   

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama