reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Ubytování v bytovém domě  (Přečteno 18473 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

ivetka.zemanova

  • Host
Ubytování v bytovém domě
« kdy: 13. 11. 2011, 11:10:38 »
Dobrý den,
naše s.r.o. pronajímá byty v bytovém domě na základě ubytovací smlouvy. Na základě splnění živnostenského práva jsme ohlásili provozovnu s.r.o. v bytovém domě s ubytovacími službami. Nyní živnostenský odbor řeší, že bytový dům není rekolaudovaný jako ubytovna a nesplňuje předpisy hasičů a hygieny, proto provozovna neodpovídá stavebním předpisům. Nutí nás zrušit provozovnu a zrušit živnost ubytovací služby, protože neposkytujeme další služby jako praní prádla, měnění povlečení..
V živnostenském zákoně přitom je v příloze, která vysvětluje jednotlivé živnosti, uvedeno, že ubytovací služby se poskytují i v bytovém domě.
Podle stavebního zákonu bytový dům není ubytovací zařízení, která musí splňovat předpisy hygieny, požárníků atd.
Nevím, co děláme špatně a nevím, zda nás můžou nutit bytový dům rekolaudovat na ubytovnu?
Ráda bych věděla, jaké služby poskytují ubytovací zařízení a podle jakého předpisu?
Děkuji, hezký den Zemanová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Ubytování v bytovém domě
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2011, 13:43:02 »
K Vašemu dotazu se vyjádřila Helena Březíková, vedoucí oddělení Krajského živnostenského úřadu Zlín:

Podle ustanovení § 3 odst. 3 písm. ah živnostenského zákona pronájem nemovitostí (viz. § 685 a dále občanského zákoníku) není živností, neboť jde o výkon práva vlastníka nemovitosti. V případě, že společnost uzavírá se zákazníkem smlouvu o ubytování ve smyslu ustanovení § 754 a dále občanského zákoníku, pak provozuje živnost volnou, obor činnosti č. 55 „Ubytovací služby“.  (Upozorňujeme, že ustanovení § 4 živnostenského zákona, podle kterého byl pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor živností, pokud vedle pronájmu byly pronajímatelem poskytovány i jiné než základní služby, zajišťující řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor, byl zrušen z. č. 130/2008 Sb.)
 
Z dotazu vyplývá, že společnost uzavírá „ubytovací smlouvy“ (nikoliv nájemní smlouvy), jde tedy o provozování živnosti volné (viz Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností). V takovém případě je nutné posoudit (vždy) za spoluúčasti místně příslušného stavebního úřadu otázku způsobilosti provozovny (nemovitosti), zda jsou splněny všechny podmínky pro způsobilost objektu k provozu bydlení - ubytování.
 
Z dotazu však lze též dovodit, že nemovitost byla kolaudovaná (a nadále splňuje kolaudační podmínky) jako rodinný dům, proto by měla vyhovovat i k poskytování ubytovacích služeb. Jsme názoru, že v takovém případě objekt splňuje i podmínky způsobilosti  pro provozování této služby ve smyslu ust. § 17 živnostenského zákona. Oporu k tomuto názoru nacházíme v rozsudku Nejvyššího správního soudu (SJS) 30 Ca 180/2001 – 30, (dostupné z http://www.nssoud.cz ), ve kterém se mj. uvádí, cit.: „Je-li proto rodinný dům stavbou pro bydlení, nemůže být tento účel užívání porušen tím, že v něm určitý omezený počet osob bydlí či je ubytován, byť jen dočasně a za úplatu. Využívání části rodinného domu k ubytovacím službám tak ještě nemění jeho stanovený účel užívání, resp. není s ním v rozporu“.
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



ivetka.zemanova

  • Host
Re:Ubytování v bytovém domě
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2011, 14:30:14 »
Dobrý den,
děkuji.
Živnostenský odbor napadá, že pronajímání nájemníkům na základě ubytovací smlouvy není živnost.
Argumentují tím, že neposkytujeme další služby jako např. výměnu povlečení, úklid, podávání snídaní atd. jako na ubytovně.
Najdeme v nějakém právním předpise seznam služeb, které patří do ubytovacích služeb a které se musí poskytovat, aby pronájem na základě ubytovací smlouvy patřil do volné živnosti ubytovací služby.
Děkuji Zemanová

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Ubytování v bytovém domě
« Odpověď #3 kdy: 16. 11. 2011, 07:15:16 »
Dobrý den,

jak již uváděla paní Březíková, je zásadní rozdíl mezi pronájmem a poskytováním ubytovacích služeb (ubytování) dle živnostenského zákona. Myslím, že nikde není uvedeno o jaké konkrétní služby se jedná. Ale už samo slovo služba značí, že se nejedná o pouhý pronájem ale o poskytnutí něčeho navíc.

Obsahová náplň živnosti Ubytovací služby: Poskytování   ubytování   ve  všech  ubytovacích   zařízeních (například  hotel,  motel, kemp, ubytovna)  a  v  bytových  domech, rodinných   domech   nebo  ve  stavbách  pro   rodinnou   rekreaci. V  případě  ubytování v bytových domech, rodinných domech  nebo  stavbách  pro  rodinnou rekreaci s kapacitou do  10  lůžek  (včetně přistýlek) podávání snídaní ubytovaným hostům.

Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama