reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výzva k doložení-Záznam o úrazu  (Přečteno 15357 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomáš Vlach

 • Host
Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« kdy: 21. 12. 2017, 12:10:53 »
Dobrý den,
prosím Vás, jsem na nemocenské a přišla mi od sociálky výzva k doložení dokladů a v něm vyplnit záznam o úrazu a doklady jak k úrazu došlo, jinak prý dostanu jen 50% a bude zahájeno správní řízení.
Ale problémem je, že to byla plánovaná operace, ale zaměstnavateli jsem řekl, že se mi stal úraz mimo práci, tak ted nevím co dělat. Jestli to vyplnit a napsat jim tam, že se jednalo o plánovanou operaci a přiložit i naskenovanou zprávu z nemocnice nebo jak?
Prosím poraďte?
Děkuji
Tomáš Vlach

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2017, 12:56:48 »
napište pravdu, oni stejně doklady ověří a každopádně kontaktujte zaměstnavatele ( pokud se úraz stal jinak než jste mu uvedl ) , není až tak podstatné zda byla operace plánovaná či nikoliv, ale zda váš úraz muže souviset s pracovně právním vztahem ( čili stal se, či má příčinnou souvislost s pracovištěm a výkonem práce a má tedy, či měl být řešen ze zákonného úrazového pojištění zaměstnavatele ),  či jste si jej způsobil mino pracoviště a jste pouze na nemocenské.

to jsou docela zásadní záležitosti, 


Tomáš Vlach

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #2 kdy: 21. 12. 2017, 13:17:42 »
Děkuji Vám, ale úraz vůbec nebyl právě, byla schválená operace po dvou letech, bez úrazová. Jen zaměstnavateli jsem řekl, že se jednalo o úraz mimo pracoviště. Jde o to, že mi ale přišel dopis od sociálky, kde mám vyplnit okolnosti úrazu, zda to bylo v opilosti, s policií, kde a kdy se mi stal úraz a podobně.

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


M.M.

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2017, 13:31:09 »
tak co řešíte ? pak s tím zaměstnavatel nemá nic společného, mimo to, že mu musíte jako zaměstnanec dodat neschopenku, což jste předpokládám udělal a kromě nástupní lékařské prohlídky mu nemusíte sděloval vaše osobní zdravotní indispozice, ledaže, by jste se stal zdravotně nezpůsob. pro další výkon vaší práce, bez současného zapříčinění zaměstnavatele ( pak je to kvalifikováno jako překážka na straně zaměstnance )

ale zde jste na klasické neschopence, a nestal se vám pracovní úraz na pracovišti, tak sociálce dodejte co k tomu máte, a dál to neřešte, před. že nejste trvale zdravotně nez. pro výkon dosavadní práce, tak až nemoc. skončí, prostě nastoupíte


Tomáš Vlach

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #4 kdy: 21. 12. 2017, 13:40:10 »
Moc děkuji. Ano neschopenka vyřízená. Jen se bojím, že to ze sociálky dají vědět zaměstnavateli, že to špatně poslal, že se nejedná o úraz mimo pracoviště, ale o dlouhodobě plánovanou operaci. Tak aby z toho něco nebylo právě ještě. Tak jsem nevěděl, jak jim to tam ted vyplnit, jestli prostě jako úraz, který jsem tvrdil zaměstnavateli nebo pravdu o dlouhodobě plánované operace.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #5 kdy: 21. 12. 2017, 13:48:46 »
pošlete co máte psáno v papírech ( popravdě ) z nemocnice a ty v kopiích doložte na OSSZ, to je pouze ověřovací proces, sociálka vás platí a ověřují , zda jste si nezpůsobil úraz úmyslně, pod vlivem alkoholu. drog, zda nekryjete právě například pracovní úraz a tím zaměstnavatele ( například nebyla dodržena bezpečnost práce) ,  atd..


Hanča

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #6 kdy: 21. 12. 2017, 14:11:34 »
Nechápu, proč říkáte zaměstnavateli, že jste měl úraz, když to úraz nebyl ?!?!  Nemocenské dávky dostanete stejné, zbytečně komplikujete život sobě i ostatním


M.M.

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #7 kdy: 21. 12. 2017, 14:19:18 »
Vy jste ale hrozně, hrozně přísná ...  no ale pravdu máte.

Tak, všem příjemné svátky a vydržet i v roce 2018 !

A380

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #8 kdy: 21. 12. 2017, 14:29:00 »
Zdravím, já se jen trochu off-topic připojuji s přáním krásných Vánoc a hodně zdraví do nového roku  všem, kteří na tento web chodí, i jeho tvůrcům a redaktorům!


Tomáš Neugebauer

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #9 kdy: 21. 12. 2017, 20:19:48 »
Vy jste ale hrozně, hrozně přísná ...  no ale pravdu máte.

Tak, všem příjemné svátky a vydržet i v roce 2018 !

Jaká přísná? Pán udělá podvod a pak se diví, že "dostane za ucho".


M.M.

 • Host
Re:Výzva k doložení-Záznam o úrazu
« Odpověď #10 kdy: 22. 12. 2017, 07:49:52 »
Dobrý den,

to byla určitá forma nadsázky, chcete li odlehčení tématu. ( je vidět že vám to pálí )

Pokud jde o "podvod" tady bych byl docela opatrný, je nesporné, že zaměstnavatel nedostal zcela přesné informace o úrazu či operaci, tato ale proběhla a pán je na řádné neschopence, kterou doložil. Doložil by jí stejně i kdyby uvedl zcela přesný popis toho, co u lékaře či v nemocnici absolvoval. Podvod by byl,  kdyby si neschopenku vytiskl doma na tiskárně. Navíc kontrolní formuláře z OSSZ chodí vždy, a dodává je na OSSZ nikoli na zaměstnavatele.

Další věcí je, že nemáte povinnost informovat zaměstnavatele o všech skutečnostech úrazu, když si zlomíte nohu ve svém volnu, například po silvestrovské oslavě, nemusíte tuto skutečnost referovat do nejmenšího detailu 10 -ti lidem z personálního oddělení zaměstnavatele, dodáte prostě neschopenku k úrazu který se stal mimo pracoviště.

___________________________________________

Příklade z právní praxe - Právní poradna pro pacienty

Dotaz:

Propustka do centra laserové medicíny
Dobrý den, byla jsem na ošetření v centru laserové medicíny a vzala jsem si propustku. Zaměstnavatel má problém s razítkem na propustce. Na razítku je uvedeno "laserové centrum" a jméno lékaře a adresa. Zaměstnavatel si myslí, že tam podstupuji zkrášlovací procedury a chce, abych si na to brala dovolenou. Ale je tam přece uvedeno jméno lékaře a nemusí ho zajímat, s čím tam chodím, provádí spoustu zákroků. A i ostatní pacienti si nechávají potvrzovat propustky. Děkuji. Mila

Odpověď právní poradny, Férové nemocnice :

Dobrý den,
Vaše otázka se týká problematiky překážek v práci na straně zaměstnance, které jsou upraveny zejména v zákoníku práce Jelikož je Váš zaměstnavatel ze zákona povinen poskytnout Vám pracovní volno s náhradou mzdy či platu, je pochopitelné, že postupuje opatrně. Každopádně i tato opatrnost má své meze, které Vám níže nastíníme.

Zaměstnavatel by se neměl, resp. nesmí ptát na to, s jakým zdravotním problémem docházíte k lékaři. Na odmítnutí odpovědi tak máte v této situaci plné právo. Pokud však k lékaři docházíte v pracovní době, jste povinna prokázat, že jste tam opravdu byla. K tomuto slouží právě ona propustka, kterou Vám lékař potvrdí a kterou poté předáte svému zaměstnavateli. Zákon dále hovoří o tom, že tato návštěva lékaře musí proběhnout ve „zdravotnickém zařízení“. Tímto zařízením nelze chápat pouze nemocnici, polikliniku či soukromou ordinaci, ale lze tam zařadit i jiná specializovaná centra, kde lékaři poskytují zdravotní péči. Máme za to, že laserová a jiná centra, se dají zahrnout pod „zdravotnická zařízení“.

Z výše uvedeného vyplývá, že Váš zaměstnavatel Vám nemůže nařídit, abyste si na lékařské ošetření vzala dovolenou, pokud jsou splněny nastíněné podmínky.

Zdroj práva : http://ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/lekarske-posudky-a-neschopenky-47/n-propustka-do-ce-6112.html


Analogie je zcela zjevná, zaměstnavatel nemá právo na dotazy ohledně Vašeho zdravotního stavu, nemá právo na výpisy ze zdravotnické dokumentace, atd.. 

Takže, nemáte li nic k tématu, asi bych to uzavřel.


 

Platby GoPay

reklama