reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Smlouva o výkonu funkce jednatele  (Přečteno 5854 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Dana

  • Host
Smlouva o výkonu funkce jednatele
« kdy: 17. 12. 2017, 11:59:22 »
Dobrý den, prosím o radu, jednatel a společník v jedné osobě v s.r.o., musí mít Smouvu o funkci jednatele, když nechce vyplácet odměnu? Koupil však auto, které bude plně využívat ve firmě. Je nutné mít z důvodu uplatňování nákladů z provozu vozidla a vyúčtování pracovních cest
smlouvu o funkci jednatele sjednanou? Musí si jednatel v tomto případě pracovní cesty vyúčtovávat nebo ne? Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:Smlouva o výkonu funkce jednatele
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2017, 22:20:37 »
Dobrý den,


tady to má dvě části, jedna je jasná, tady ano - jednatel musí mít písemnou smlouvu, nebude li ve smlouvě sjednána odměna za výkon funkce, má se za to že je vykonávána bezplatně. ( to lze )


Ale druhá složitější, pokud vozidlo nakoupila firma rozhodně bych neúčtoval o cestovném ( cestovné mají zaměstnanci, případně funkcionáři ), pokud ale vykonává dobrovolně funkci bezplatně, měla by týt i činnost spojená s tímto výkonem bezplatná ( cestové je nákladem společnosti ) to těžko udržíte, budete li účtovat náklady cestovného, ( tedy chovat se jako zaměstnanec ) můžete být kvalifikováno že nepracujete bezplatně, jako jednatel ale zastíráte skutečnost ( bezplatným výkonem ) a to proto aby se firma ( i jednatel ) vyhnul odvodům daně z příjmu, odvodům SP a ZP.


Snad, tedy pokud by bylo vozidlo koupeno na s.r.o., by šlo ustát z hlediska výdajů tzv.paušální výdaje, protože paušál je jaksi nákladem umožněným ze zákona, a není přímo nutné jej více vysvětlovat ( cestovným, knihou jízd, zápisem z cest ). ( ale konzultujte to s daňaři - zda je možné paušál na OA nákladově obhájit při této konstrukci)


Pokud je vozidlo přímo koupeno na FO ( toho jednatele jako fyzickou osobu ) tak je to jasné, dělá výkon ( a vše s tím související ) zdarma, jedná zdarma, podepisuje zdarma, jezdí zdarma, tam nemá žádné vyúčtování místo.
 

Platby GoPay

reklama