reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění bitcoinů získaných darem  (Přečteno 1585 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Navara

  • Host
Zdanění bitcoinů získaných darem
« kdy: 14. 12. 2017, 14:38:24 »
Získal jsem od svého syna několik bitcoinů darem. Jednalo se o tzv. staré bitcoiny, které sebou nesou právo na nákup resp. vlastnictví nových bitcoinů. Staré bitcoiny jsem prodal letos a nové prodám příští rok. Jaké daňové povinnosti a v kterém okamžiku z toho plynou pro mne či pro syna?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Zdanění bitcoinů získaných darem
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2017, 18:46:18 »
Dobrý den,

děkujeme za zajímavou otázku.

Pro uplatnění daně z příjmů je podstatné vědět, co vlastně bitcoiny (resp. kryptoměny obecně) jsou. Dle České národní banky nejde v případě bitcoinů ani o  bezhotovostní peněžní prostředky, ani o elektronické peníze ve smyslu § 4 zákona o platebním styku, ani o peněžní prostředky ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. c) zákona o platebním styku. Bitcoiny nevykazují znaky investičního nástroje, nemají povahu cenného papíru ani derivátu.
(Celé stanovisko ČNB viz zde: http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_odpovedi/pdf/obchodovani_s_bitcoiny.pdf).

Můžeme vycházet ze zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ten definuje virtuální měnu jako elektronicky uchovávanou jednotku "bez ohledu na to, zda má nebo nemá emitenta, a která není peněžním prostředkem podle zákona o platebním styku, ale je přijímána jako platba za zboží nebo služby i jinou osobou odlišnou od jejího emitenta" (§ 2 odst. 1 písm. l zákona č. 253/2008 Sb.). Kryptoměny lze považovat na nehmotnou movitou věc, s čímž zatím souhlasí i česká daňová správa.

Kolísání hodnoty kryptoměny směrem nahoru při pouhé držbě kryptoměny neznamená zdanitelný příjem držitele. Je-li kryptoměna darována, dárci nevzniká žádný zdanitelný příjem, jelikož základní charakteristickou daru je, že při něm nedochází k protiplnění. Z hlediska obdarovaného je ve Vašem případě dar osvobozen od daně z příjmů, neboť jde o osvobozený dar přijatý od příbuzného v linii přímé ve smyslu § 10 odst. 3 písm. c) bod 1. zákona o daních z příjmů. V okamžiku nabytí daru by ovšem mělo být zřejmé, jaká hodnota byla nabyta.

Prodej bitcoinů je předmětem daně z příjmů jako příjem z prodeje movité věci. Nevztahuje se však na něj osvobození dle § 4 odst. 1. písm. c) zákona  o daních z příjmů, protože nejde o věc hmotnou. Příjem z prodeje tedy bude zdaněn jako "ostatní příjem" ve smyslu § 10 téhož zákona (předpokládám, že operace s bitcoiny nejsou uskutečněny v rámci podnikání). Výdajem bude nabývací cena (hodnota v okamžiku přijetí daru). Zdanění bude spadat do období, kdy byl příjem za prodej bitcoinů skutečně obdržen (zřejmě připsán na bankovní účet). Koupě "nových bitcoinů" za "staré bitcoiny" zřejmě nepodléhá dani z příjmů, jelikož při této operaci není příjem realizován.

Viz též článek zde: https://www.mesec.cz/clanky/jak-se-dani-virtualni-meny-cast-zisku-odvedete-vzdy-bitcoin-je-pro-bernak-vec/

S pozdravem

Jan Molín

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama