reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Práce v zahraničí  (Přečteno 3728 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Vašek

• Host
Práce v zahraničí
« kdy: 14. 12. 2017, 05:45:11 »
Dobrý den.

Potřeboval bych od vás ujasnit, jak to chodí když pracuji v zahraničí.
Jsem vždy 6-7 měsíců v roce v Nizozemsku a zbytek cestuji. U nás doma se vždy zdržím jen tak na dva týdny.
Z VZP jsem po celý rok odhlášen.
Mám základní cestovní pojištění (po EU) na rok od Kooperativy. Vždy když už vím kam se vypravím sjednám si extra cestovní pojištění na danou dobu  a lokalitu kam se chystám.

Zaměstnavatel je Holanďan. Čistě jeho společnost. Žádné agentury a třetí osoby.
Výdělečný jsem byl pouze loňskou a předloňskou zimu, cca 3 měsíce. Letos nebudu vůbec. Mám smlouvu od zaměstnavatele a vše potvrzené.
Jaké jsou mé povinnosti v nějakém placení, dokládání daň. přiznání atd. {nejsem OSVČ}

Děkuji za odpověď.

Jiří Vašek.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Jan Molín

• Profík
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2017, 18:59:08 »
Dobrý den pane Vašku,

klíčové je určení daňového rezidentství. Daňovým rezidentem můžete být pouze v jednom státě, v ostatních jste potom považován za daňového nerezidenta. Kriteriem pro určení rezidentství je nejčastěji bydliště, dále pak délka pobytu (více či méně než 183 dní v roce), případně pak "středisko životních zájmů". Ve Vašem případě jste zřejmě daňovým rezidentem Holandska. Tam tedy zdaňujete své "celosvětové příjmy", tj. veškeré příjmy, ať plynou odkukoliv. V ostatních státech, tedy i v ČR přiznáváte a zdaňujete pouze příjmy plynoucí z daného území.

Pokud jste tedy daňový rezident Holandska, a to z důvodu bydliště i z důvodu, že tam trávíte více než půl roku, budete tam zdaňovat veškeré příjmy. Pokud Vám z ČR žádné příjmy neplynou, nebudete zde nic přiznávat ani zdaňovat.

Pokud v Holandsku máte pouze příjmy ze závislé činnosti, zřejmě zdanění administruje Váš zaměstnavatel. Informujte se u něj o případných dalších povinnostech v Holandsku.

Pokud máte příjmy výhradně od zaměstnavatele se sídlem v Holandsku, nemusel byste DP podávat v ČR ani v situaci, kdy byste byl považován za českého daňového rezidenta (kterým ale zřejmě nejste). Vyplývá to z ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů: "Rovněž není povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti ze zahraničí, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění."

Pokud je Vaše situaci složitější, tj. máte i nějaké příjmy z ČR, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/

Platby GoPay

reklama