reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně a odpisy  (Přečteno 5620 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Málek

  • Host
Daně a odpisy
« kdy: 01. 12. 2017, 10:47:50 »
Dobrý den,
pronajal jsem RD. Jelikož je na střeše umístěna FTE, nemohu el. měr převést na nájemce. ( dotace zelený bonus )
Musím tedy faktury za odběr elektřiny vystavit dotyčnému nájemci sám.
Daň za pronájem odvádím paušálem. Musím do příjmu za pronájem zahrnout i položku za fakturu vystavenou za odběr elektřiny?
Nebo tuto položku nemusím zahrnovat do příjmů, protože z tohoto pro mne nevzniká žádný zisk.
Jen chci zdůraznit, že mnou vystavená faktura bude totožná s fakturou, která byla vystavena na mne.

Děkuji a přeji hezký den.

Málek

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daně a odpisy
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2017, 11:18:03 »
Dobrý den pane Málku,

faktura za elektřinu nebude zahrnována do příjmů z nájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů. Přeúčtovávané výdaje energie, vodu, plyn, případně odvoz odpadu atp. se nepovažují za zdanitelný příjem. V tomto smyslu hovoří i pokyn D-22 vydaný Generálním finančním ředitelstvím, kde je v komentáři k § 9 zákona o daních z příjmů uvedeno:

"Součástí nájemného z nemovitých věcí nebo bytů nejsou úhrady za ceny služeb spojených s jejich užíváním. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor není součástí úhrady nájemného platba záloh nebo výdaje za služby, jejichž poskytování je spojeno s nájmem (viz občanský zákoník).
Zálohy na služby (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které zajišťuje pronajímatel a které po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."

Celý pokyn je např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama