reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmů fyzických osob  (Přečteno 3473 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Stanislav Opravi

  • Host
Daň z příjmů fyzických osob
« kdy: 25. 11. 2017, 10:56:32 »
Dobrý den, vlastním dům, jehož část jsem pronajal s.r.o. k provozování prodejny za měsíční nájemné 8.000 Kč. Pro měření spotřeby el. energie, plynu a vody v pronajaté části domu jsou samostatná měřidla. Jsou však vedena na pronajímatele (vlastníka) ten platí dodavatelům měsíční zálohy celkem 2.200 Kč. měsíčně (podle skutečnosti za předcházející období). V uzavřené nájemní smlouvě máme ustanovení, že nájemce bude pronajímateli měsíčně uhrazovat  zálohy na energie v uvedené výši 2.200 Kč. Po vystavení faktury dodavatelem energie provede pronajímatel vůči nájemci vyúčtování vyrovnají mezi sebou případný nedoplatek či přeplatek.
Platby nájemného i záloh na energie provádí nájemce měsíčně společně jednou částkou tj.10.200 Kč převodem na účet pronajímatele.

Pronajímatel platí z pronájmu daň z příjmů. Své výdaje uplatňuje procentem z příjmů (30%). Může pronajímatel do ročních příjmů pro výpočet daně započítávat jen nájemné 8.000 Kč, nebo celkovou měsíční platbu 10.200 Kč.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmů fyzických osob - příjmy z nájmu a poplatky
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2017, 09:47:02 »
Dobrý den,

přeúčtovávané výdaje za "poplatky" (energie, voda, plyn, případně odvoz odpadu atp.) se nepovažují za zdanitelný příjem, nebudete je tedy zahrnovat do zdaňovaných příjmů uváděných v daňovém přiznání. V tomto smyslu hovoří i pokyn D-22 vydaný Generálním finančním ředitelstvím, kde je v komentáři k § 9 zákona o daních z příjmů uvedeno:

"Součástí nájemného z nemovitých věcí nebo bytů nejsou úhrady za ceny služeb spojených s jejich užíváním. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor není součástí úhrady nájemného platba záloh nebo výdaje za služby, jejichž poskytování je spojeno s nájmem (viz občanský zákoník).
Zálohy na služby (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které zajišťuje pronajímatel a které po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."

Celý pokyn je např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama