reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH  (Přečteno 13490 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michal

 • Host
DPH
« kdy: 21. 11. 2017, 09:02:40 »
Dobrý den,

jsem  český plátce a chtěl bych realizovat službu pro firmu z Londýna a neplátce dph. Služba se bude realizovat přímo v Londýně a týká se to výstavby stánků a jejich zařízení i včetně keteringu na veletrzích. Jak by to bylo prosím co se týče DPH při vystavování faktur?

Děkuji moc za radu

Michal

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2017, 09:28:16 »
Dobrý den,

jako český plátce DPH poskytujete službu na odběratele v GB ( ještě jsou v EU ), jde li o firmu ( i když akt. neplátce ) jde o osobu povinnou k dani uskutečňující ekonomickou činnost a současně ( tyto podmínky musíte hodnotit současně ) jde o služby pořádání veletrhů ( tedy zde,  je místo plnění tam, kde se akce koná  - tz. daň bude odvedena v GB protože místo plnění je v GB )

Tedy v tomto případě budete jako český plátce účtovat bez DPH ( služby do EU ) systémem reverse charge, váš odběratel se musí registrovat v GB jako IO, a nahlásit vám DIČ pro daňové účely.  Je dobré je upozornit že potřebujete aby vám bylo doručeno Tz. ať se postarají o vyřízení DIČ ( VAT ID ) to musíte uvádět na FA v systému RCH.

Jedinou výjimkou ( to si ověřte ) je,  pokud by ta firma byla náhodou z neziskového sektoru ( nějaká forma neziskovek, škola, církevní instituce ) která neuskutečňuje ekonomické činnosti. To by potom jste musel účtovat s českou DPH, obdobně jako FA na nepodnikající občany z EU.


Michal

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #2 kdy: 21. 11. 2017, 10:17:05 »
Děkuji moc. Ale pak to tedy znamená, že budu jako plátce diskriminován při výběrovým řízení? Protože jako s plátcem by měli navíc papírování?

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


M.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #3 kdy: 21. 11. 2017, 10:20:00 »
Dobrý den,

lituji, ale co já s tím ?

a co s tím zákon o DPH ?


Michal

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2017, 10:24:36 »
Néé to nebylo nic proti Vám ani zákonu o DPH. Spíš jsem se jen ptal, zdali jsem tomu dobře porozuměl.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #5 kdy: 21. 11. 2017, 10:32:59 »
to je jasné, nemyslel jsem to proti vám,  možná jsem to napsal příliš " tvrdě ( budu ještě pracovat na vyjadřovací empatii ) ",  ale já nezměním dané věci   

ať se daří


Michal

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #6 kdy: 21. 11. 2017, 12:17:40 »
Ještě jsem se chtěl zeptat pokud by tedy firma z Londýna měla na výstavu expozice budget 49000 eur a já výběrové řízení vyhrál, tak bych vlastně musel fakturovat 40 496 eur a oni vlastně odvedou navíc daň 8504eur a vejdou se do budgetu.


Je to tak?:-)M.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #7 kdy: 21. 11. 2017, 12:35:59 »
to záleží zda budou pouze identifikovanou osobou nebo plátcem DPH, IO nemá nárok na odpočet tz. budete li FA 49000 EUR je to v systému RCH základ daně, v GB si odběratel přidaní ( tamní sazbou DPH ) jako IO však nemá současně nárok odpočtu ( bude je to stát 49000 + tamní sazba DPH ) , pokud se přihlásí jako plátce DPH, nejen že si přidaní ale současně ihned nárokuje,  systém RCH ve formátu plátce -plátce je koncipován jako + / -  systém  neutrálně - tz. bude je to stát právě ten základ daně ( 49000 EUR )  ke kterému si přidaní a ihned nárokují v tamní sazbě DPH ( je to fiskálně neutrální - jde pouze o metodu výkaznictví )

to je řekněme jedna úvaha, druhá je zda vás jako uchazeče VŘ má zajímat zda protistrana zná daňové parametry, když vyhrajete zakázku na cenu realizace 49000 EUR vždy jako plátce DPH připočtete daň, a nebo pokud to specifické podmínky splňují přenesete povinnost připočtení daně na odběratele, zda on s tím počítá ve svých kalkulacích či ne, není zase až tak váš problém, pokud jaksi současně uvedete ve VŘ že jste plátcemMichal

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #8 kdy: 21. 11. 2017, 13:21:00 »
A ještě jak by to bylo kdyby manželka byla nepltáce a poskytla službu v EU pro neplátce z EU(Londýna)?Michal

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #9 kdy: 21. 11. 2017, 13:26:08 »
Přepokládám, že by se manželka stala pro danou službu OI.


M.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2017, 13:28:49 »

bylo by to jistě zajímavé....., omlouvám se, dělám klienty, kont. daň. poradce

díky 


Lada

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #11 kdy: 21. 11. 2017, 13:47:41 »
Problém je, že zákazník, který je podnikatel-neplátce z Velké Británie, se podle tamních daňových zákonů a předpisů kvůli přijetí služby od dodavatele z České republiky NEMUSÍ stát ani plátcem DPH, ani identifikovanou osobou k DPH. Oni to totiž v Británii mají ohledně DPH nastavené trochu jinak než my. Člověk by si myslel, že když jsou oba státy v EU, budou mít toto nastavené stejně, ale není tomu tak.

U nás v ČR se podnikatel-neplátce DPH při přijetí služby ze zahraničí, a to služby v jakékoli hodnotě (i kdyby ta služba stála třeba jen 1 Kč), automaticky musí zaregistrovat jako identifikovaná osoba k DPH. Naopak v Británii neexistuje pojem "osoba identifikovaná k DPH". Buď jste plátce DPH nebo neplátce. A jako plátce DPH se v Británii musí podnikatel registrovat pouze tehdy, pokud (podobně jako u nás) překročí jeho obrat určitý zákonem stanovený limit. Britský podnikatel-neplátce si může přijmout služeb ze zahraničí kolik chce - pokud přitom nepřekročí zákonný limit, nemusí se registrovat ani jako plátce DPH, ani jako identifikovaná osoba. Že u nás to máme jinak, to může být britské firmě srdečně jedno, oni se řídí britskými daňovými zákony.

Český plátce DPH pak bude po britském obchodním partnerovi vymáhat jeho DIČ zcela marně - on se kvůli Čechovi schválně k DPH registrovat nebude. A to plně v souladu s britským daňovým řádem. Čech bude mít problém, neboť nebude moci řádně vystavit fakturu s reverse charge. Takže rada pro českého podnikatele na závěr - pokud je zákazník britský neplátce DPH, nejlépe bude se na tento obchod vykašlat.


M.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #12 kdy: 21. 11. 2017, 13:58:04 »
děkuji za doplnění...  (  jak je to přesně s povinností / nepovinností registrací k DPH podnikatelů / firem z V. B.  fakt netuším... )Lada

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #13 kdy: 21. 11. 2017, 14:05:15 »
Jestli bude česká firma, která chce fakturovat Britovi nějakou službu, plátce nebo neplátce DPH, to je vzhledem k výše uvedenému vlastně jedno.

Pokud je Čech plátce DPH, musí Britovi fakturovat s reverse charge.
Pokud je Čech neplátce DPH, musí se nejprve zaregistrovat jako identifikovaná osoba - a pak Britovi fakturovat s reverse charge.
(Protože při poskytnutí služby podnikateli z jiného členského státu EU se český podnikatel musí stát identifikovanou osobou.)

V obou případech bude mít Čech problém, protože Brit se nezaregistruje k DPH a neposkytne mu svoje DIČ. Jenže Čech to DIČ potřebuje k fakturaci a k vykázání služby v souhrnném hlášení, které musí podat finančnímu úřadu...


M.M.

 • Host
Re:DPH
« Odpověď #14 kdy: 21. 11. 2017, 14:22:50 »
to je otázka mezinárodního zdanění a práva v GB, pokud je to pravda ( neumím ověřit. současně nemám důvod vám jakkoli rozporovat )  a skutečně se nemusí firma z VB registrovat a ani se dobrovolně neregistruje v souladu s právem VB, nelze na ní hledět jako na plátce DPH, ani na plátce "povinného k DPH"

myslím si ( ale bez konzultace s daň. poradci tz. nezávazně ), že v tomto případě nelze aplikovat systém RCH, pak by musel český plátce účtovat ZD + daň tz. +české DPH, povinnost odvodu by byla tedy  ( pravděpodobně ) v ČR a to na straně českého poplatníka. Souh. hlášení by nepodával, v KH by se to uvádělo do A5 ( v náv. na řádky 1,2, př. k DPH )


 

Platby GoPay

reklama