reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odečet DPH provozovatelem osobního automobilu  (Přečteno 2431 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marie

  • Host
Odečet DPH provozovatelem osobního automobilu
« kdy: 19. 11. 2017, 20:06:19 »
Podnikatel OSVČ, plátce DPH, si zakoupil osobní auto na úvěr. Ve velkém TP je úvěrová společnost uvedena jako vlastník a podnikatel je uveden jako provozovatel. Má v tomto případě nárok na odpočet DPH ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Odečet DPH provozovatelem osobního automobilu
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2017, 13:41:54 »
Dobrý den,

bez znalosti smlouvy mezi "kupujícím" a dodavatelem, nelze případ posoudit. Pokud jde o nějakou formu finančního leasingu, potom leasingová společnost odvádí k okamžiku "přenechání zboží" k užití DPH na výstupu z celkové ceny (z celkové hodnoty smlouvy), a zároveň za totéž období by měl mít "uživatel" zboží nárok na odpočet. Viz § 13 odst. 3 písm. d) a § 21 odst. 1 písm. c) zákona o dani z přidané hodnoty.

Pojem "finanční leasing" ovšem není pro účely DPH nikde definován. Při uplatnění DPH vycházíme z § 13 ZDPH, kde je stanoveno, že jde o "přenechání zboží k užití na základě smlouvy, pokud je ujednáno, že vlastnické právo k užívanému zboží  bude převedeno na jeho uživatele",

Z hlediska daně z příjmů je finanční leasing vymezen ustanoveními § 24 odst. 2 písm. h) bod 2. a § 24 odst. 4-6 zákona o daních z příjmů.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama