reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dobropis, faktura na Slovensko  (Přečteno 3927 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lucie

  • Host
Dobropis, faktura na Slovensko
« kdy: 13. 11. 2017, 09:08:56 »
Dobrý den,
jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH, vystavil jsem dobropis ve druhém čtvrtletí, ale bohužel mi byl potvrzen až toto čtvrtletí, tedy čtvrté, jak mám prosím postupovat, abych si mohl nárokovat DPH?Jak se mi tato skutečnost promítne do kontrolního hlášení?
Mohli byste mi prosím ještě poradit, jak mám postupovat při vystavení faktury na Slovensko? Kde se mi má faktura zobrazit v kontrolním hlášení? Budu tedy fakturovat s 0% DPH a musím podat souhrnné hlášení ten měsíc vystavení faktury nebo za čtvrtletí s přiznáním k DPH a kontrolním hlášením?
Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Dobropis, faktura na Slovensko
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2017, 22:46:48 »
Dobrý den,


DBP : Jedná s o opravu základu daně a výše daně podle § 42 zákona o DPH. Oprava základu daně a výše daně je samostatným zdanitelným plněním spadajícím do období, kdy odběratel obdržel opravný daňový doklad (§ 42 odst. 3 písm. b) zákona o DPH).


KH ( výčet témat - portál FS )  : http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/kontrolni-hlaseni-DPH/dotazy-a-odpovedi

Sou. hl  : Souhrnné hlášení podávají plátci DPH, kteří : dodávají zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě,
  • přemisťují obchodní majetek do jiného členského státu,
  • dodávají zboží kupujícímu při zjednodušeném postupu v třístranném obchodu podle § 17 zákona o DPH, pokud je plátce prostřední osobou v této transakci, nebo
  • poskytují služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (s výjimkou služeb, které jsou v jiném členském státě osvobozeny od daně) osobě registrované k dani v jiném členském státě, u nichž je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.
  • a dále identifikované osoby (§ 6g-i zákona o DPH), pokud :
    poskytují služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, s výjimkou služby, která je v jiném členském státě osvobozena od daně.
  • V této souvislosti je třeba upozornit, že osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem a poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby, se stává identifikovanou osobou ode dne poskytnutí této služby a má za povinnost podat souhrnné hlášení, ve kterém vykáže uvedené transakce.
    Poskytnutí služeb se v souhrnném hlášení vykazuje s kódem plnění „3“.

    Plátce nebo identifikovaná osoba neuvádí do souhrnného hlášení služby, které jsou v jiném členském státě osvobozeny od daně (§ 102 odst. 1 písm. d) zákona o DPH). Jedná se např. o finanční a pojišťovací služby.
    Forma podávání souhrnného hlášení pouze elektronicky


Lada

  • Host
Re:Dobropis, faktura na Slovensko
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2017, 00:24:01 »
Paní Lucie píše, že je čtvrtletní plátce DPH, čili registrovat se jako identifikovaná osoba už u ní nepřipadá v úvahu.

Jinak, faktura vydaná vystavená na zákazníka ze Slovenska (či z jiného státu EU) se do kontrolního hlášení neuvádí. Protože DPH z ní neodvádíte vy, ale zákazník, tj. ten Slovák.

Do kontrolního hlášení by se uváděla pouze faktura přijatá (tj. kdyby ten Slovák vám poskytl nějakou službu a tu vám vyfakturoval) - ta by se uváděla do části A.2.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


M.M.

  • Host
Re:Dobropis, faktura na Slovensko
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2017, 01:54:19 »
Dobrý den,


máte pravdu, ale jen částečně,


ptala se na souhrnné hlášení a to podává ( za splněných podmínek  viz. nahoře) jak plátce DPH tak IO, samozřejmě je li plátce DPH a je jedno zda měsíční nebo kvartální, nemůže být současně IO, ale já uváděl kdo podává souhrnné hlášení, ne kdo je plátce DPH či IO.


FA vydaná na Slovensko plátcem DPH  se nevykazuje v KH pouze pokud je odběratel ze SR buď plátce DPH také a nebo podnikající FO ( osoba povinná k dani i aktuální neplátce ) pak jde o systém vat revers, pokud ale fakturuje na Slovensko např. občanům nepodnikatelům ( osoby nepovinné k dani  ) účtuje to s českým DPH a v KH je to to v A5 ( doklady do 10 ti. tis + FV bez DIČ protistrany )


Dále také záleží na charakteru služby tz. kde je místo plnění, například přepravní služby osob, místo plnění je tam, kde se přeprava uskuteční, pokud ČR je místem plnění ČR s českou DPH, bez ohledu na to, že si službu objedná ( a FA jde ) na Slovenského odběratele, obdobně u určení místa plnění u služeb se vztahem k nemovitostí, stravovací služby, v oblasti kultury, sportu, instalace a montáže, dodání soustav plynu, elektřiny, tepla či chladu = vše má svoje specifika - své" místo plnění " bez ohledu na odběratele.


Obdobně u FA přijaté z EU, do A2 ano ale pouze  pokud jde o režim reverse charge ! ( zejména plátce ČR - plátce z EU kdy je místo plnění v ČR ) !  (tz. návaznost na  řádky přiznání k DPH 3,4,5,6,9,12,13 )




to nemůžete brát takto šmahem na jedno brdo, to vám nebude fungovat


 

Platby GoPay

reklama