reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Práce jako OSVČ a insolvence  (Přečteno 10496 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Ivo

• Host
Práce jako OSVČ a insolvence
« kdy: 01. 11. 2017, 09:10:38 »
Dobrý den,

chtěl bych tímto požádata o radu. Jsem v osobní insolvenci a potřebuji změnit zaměstnání. Jako nejlepší varianta je nyní pro mě práce jako OSVČ. Bohužel můj správce mi není schopen odpovědět na otázky, které u mě rozhodnou o dalším piokračování.

Nemáte někdo zkušenost jak se postupuje v takovém případě?
Vím že se stanoví měsíční splátka.Vím že se po daňovém přiznání musí doplatit rozdíl mezi nezabavitelným mininem atd.
Chtěl bych provozovat řemeslo a použít paušál 80/20.

Jedná se mi teď především o to zda se sociální a zdravotní hradí z nezabavitelného minima a nebo jestli je to bráno v tomto případě jako náklad.

Dále náklady jako nákup nářadí, provoz auta, atdd. se zohledňují?

Jen to potřebuji prosím pochopit, pro mě je teď práce na ŽL nejvýhodnější, dojíždění atd atd.
když vezmu fakturaci 30000 měsíčně a odečtu sociální a zdravotní 5000 zůstane mi 25000 dále odečtu povinou splátku 6000 a zůstává 19000 v tuto chvíli zůstává zhruba 10000 rozdíl mezi nezabavitelným minimem a zbylou částkou . Od této částky poté můžu odečíst náklady? Materiál, nářadí,...?

Nejde mi o to aby mi zůstalo víc než je minimum ale o to že pokud bych měl z minima uhrdit náklady na nářadí atd a sociální a zdravotní tak nezůstane nic.
Snad je můj dotaz pochopitelný.

Reklama

• Stálý člen

reklama

M.M.

• Host
Re:Práce jako OSVČ a insolvence
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2017, 10:01:01 »
Dobrý den,

toto je specifické, navíc motáte pojmy, pokud budete OSVČ a budete li chtít uplatnit výdaje %- tem, pak nevedete DE, tz. výdaje podnikatele neevidujete - %-ní paušál obsahuje veškeré uplatnitelné výdaje ( vč. nákupu nářadí ) a slouží ke stanovení daň. základu pro daň z příjmu FO.

takže pokud inkasujete 30 tis. a máte li paušál 80% tz. 24 tis. je daň základ podle ZDP 30-24 = 6 tis. z toho 15% daň z př. FO

SP a ZP si platíte podle výše dosaženého příjmu uvedeného v přehledech pro OSSZ a ZP, nebo je stanoveno alespoň minimální ( pokud nejste OSVČ vedlejší ). 

Insolvenci platíte nad toto z inkasovaných peněz tz. z příjmu podnikatele podle splátek, případně uspokojíte prodejem majetku ( to je jiná linie ) , navíc to má u OSVČ svá specifika :

Od 1. 1. 2014 mohou vyhlásit osobní bankrot i OSVČ.

Podmínkou však je:

*s oddlužením podnikatele musí souhlasit i věřitelé
*musí se jednat o zajištěné pohledávky
*musí jít o pohledávku, která nebyla uhrazena ani po předchozím insolvenčním řízení

Splňujete-li jako podnikatel alespoň jednu z výše uvedených podmínek, vyhlásí soud oddlužení OSVČ. Další průběh insolvence pak probíhá jako u fyzických osob – tudíž formou zpeněžení majetkové podstaty či plněním splátkového kalendáře. Nesplňujete-li jako podnikatel uvedené podmínky, vyhlásí soud řešení insolvence formou konkurzu. V konkurzu je třeba počítat se zálohou na insolvenčního správce, která může být udělena až do výše 50 000,-. V konkurzu dojde k prodání dlužníkova majetku a tím k částečnému nebo úplnému vypořádání se s věřiteli.  V případě oddlužení OSVČ je konkurz možnou alternativou.

Před insolvencí OSVČ je vhodné kontaktovat věřitele z podnikání a zeptat se jich na souhlas k řešení Vaší situace oddlužením dluhů z podnikání. Dopisy pro věřitele je vhodné posílat doporučeně a mít doklad pro soud, který si může vyžádat doplnění ohledně oslovení věřitelů z podnikání.

Ivo

• Host
« Odpověď #2 kdy: 01. 11. 2017, 12:07:13 »
Dobrý den,

toto je specifické, navíc motáte pojmy, pokud budete OSVČ a budete li chtít uplatnit výdaje %- tem, pak nevedete DE, tz. výdaje podnikatele neevidujete - %-ní paušál obsahuje veškeré uplatnitelné výdaje ( vč. nákupu nářadí ) a slouží ke stanovení daň. základu pro daň z příjmu FO.

takže pokud inkasujete 30 tis. a máte li paušál 80% tz. 24 tis. je daň základ podle ZDP 30-24 = 6 tis. z toho 15% daň z př. FO

SP a ZP si platíte podle výše dosaženého příjmu uvedeného v přehledech pro OSSZ a ZP, nebo je stanoveno alespoň minimální ( pokud nejste OSVČ vedlejší ). 

Insolvenci platíte nad toto z inkasovaných peněz tz. z příjmu podnikatele podle splátek, případně uspokojíte prodejem majetku ( to je jiná linie ) , navíc to má u OSVČ svá specifika :

Od 1. 1. 2014 mohou vyhlásit osobní bankrot i OSVČ.

Podmínkou však je:

*s oddlužením podnikatele musí souhlasit i věřitelé
*musí se jednat o zajištěné pohledávky
*musí jít o pohledávku, která nebyla uhrazena ani po předchozím insolvenčním řízení

Splňujete-li jako podnikatel alespoň jednu z výše uvedených podmínek, vyhlásí soud oddlužení OSVČ. Další průběh insolvence pak probíhá jako u fyzických osob – tudíž formou zpeněžení majetkové podstaty či plněním splátkového kalendáře. Nesplňujete-li jako podnikatel uvedené podmínky, vyhlásí soud řešení insolvence formou konkurzu. V konkurzu je třeba počítat se zálohou na insolvenčního správce, která může být udělena až do výše 50 000,-. V konkurzu dojde k prodání dlužníkova majetku a tím k částečnému nebo úplnému vypořádání se s věřiteli.  V případě oddlužení OSVČ je konkurz možnou alternativou.

Před insolvencí OSVČ je vhodné kontaktovat věřitele z podnikání a zeptat se jich na souhlas k řešení Vaší situace oddlužením dluhů z podnikání. Dopisy pro věřitele je vhodné posílat doporučeně a mít doklad pro soud, který si může vyžádat doplnění ohledně oslovení věřitelů z podnikání.

Nechci insolvenci vyhlašovat já už v insolvenci jsem a řádně vše hradím, jen nyní ze závažných důvodů musím měnit práci a jako nejschůdnější varianta se nabízí vyřídit si IČ a pokračovat v placení, ale nejsem si jist zda se musí odvbádět i paušálová nákladová část a ž do výše nezabavitelného minima.

Juráček

Redakční tip

• Stálý člen

M.M.

• Host
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2017, 12:38:20 »

pokud vstoupíte do podnikání stanete se OSVČ,  budou se na vás vztahovat pravidla stejné jako na jakéhokoli  jiného podnikatele v insolvenci i za předpokladu že insolvenci již máte " nesenou z minula "  jako fyzická nepodnikající osoba.

Budete platit to co vám určí insolvenční správce ( IS ) . Tz. vaší povinností je oznámit na IS že jste se stal OSVČ. Tz, budete z pohledu IS tzv. aktivním podnikatelem ( tedy vydělávající OSVČ ) a  bude Vám každý měsíc strháváno 3/5 vašich fakturovaných příjmů. Druhou možností je zařízení pevné splátky během trvání oddlužení, nebo prodej majetku.

Platby GoPay

reklama