reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění zisku z Amazonu v ČR  (Přečteno 2012 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Nosek

  • Host
Zdanění zisku z Amazonu v ČR
« kdy: 22. 10. 2017, 19:09:45 »
 Dobrý den,
četl jsem Váš článek "Online prodej na Amazonu a daně". Mohl bych Vás také požádat o radu? http://www.podnikatel.cz/clanky/jak-prodavat-na-amazonu-a-platit-dph-odbornik-nabizi-detailni-odpoved/
Jsem český resident a podnikám též na Amazonu. Ale jinak.

Nakupuji na Amazonu knihy levně, odtud je nechám poslat do americké "prep company", ta je zkontroluje, zabalí a pošle zpět do skladu Amazonu, kde je prodám pomocí FBA programu (fullfilment by Amazon). Amazon mi posílá zisk v CZK na český účet.(V Čechách podávám DP jako nakladatel na ŽL, což s tím nijak nesouvisí, to jen pro informaci. Neplátce DPH.)

Pochopil jsem, že příjmy z Amazonu vykážu v DP v ČR jako příjmy ze zahraničí. Jak je to s  výdaji?
Mohu mezi ně počítat:
- pořizovací cenu knih?
- náklady na vzdělání - související online kurzy (prodávané rezidenty USA)?
- odborný koučink na tuto činnost (online podnikání)? - na tom mi obzvlášť záleží, byl drahý (koupeno od USA rezidenta, platil VAT)
- měsíční poplatky za nezbytný software (Zen Arbitrage, 80 USD/měs.)?
- měsíční poplatky Amazonu za PRO Seller Program, který musím mít, aby fungovala spolupráce s "prepkou" (40 USD/měs.)?
- platby provedené přes PayPal, když na ně mám doklad?
Vyčetl jsem správně, že mám použít prostý zápočet (v USA se o daně - podle mne - stará Amazon a mně posílá jen zisk)?

Děkuji!

 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Zdanění zisku z Amazonu v ČR
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2017, 10:59:10 »
Dobrý den,

ano, příjmy od Amazonu (jste-li český daňový rezident) zdaníte v českém daňovém přiznání. Zřejmě máte živnostenské oprávnění na nákup a prodej zboží či velkoobchod a maloobchod atp.

Pokud je zboží dodáváno z území a na území, které se nachází mimo tuzemsko, nejde o předmět daně z hlediska zákona o DPH (235/2004 Sb)

K daňové uznatelnosti výdajů pro účely správného stanovení základu daně z příjmů:

- pořizovací cena knih - ano,
- online kurzy, pokud se vztahují k Vašemu podnikání - ano, nevadí, že poskytovatel sídlí v USA, je však třeba si uvědomit, že přijetím služby od osoby neusazené v tuzemsku se stáváte identifikovanou osobou ve smyslu § 6h zákona o dani z přidané hodnoty,
- koučing od osoby sídlící v USA, v zásadě ano, souvisí-li s Vaším podnikáním, ovšem z hlediska DPH platí totéž, co bylo řečeno v předchozím bodě,
- poplatky za software - ano,
- poplatky Amazonu - ano,
- platby přes PayPal - není jasné, o jaké platby se jedná, k čemu se vztahují.

Variantně lze k příjmům ze živnosti uplatňovat paušální výdaje dle § 7 odst. 7 písm. b) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.).

Pokud jsou z Vašeho příjmu v USA sráženy nějaké daně z příjmů, měl byste o tom pro účely českého DP dostat potvrzení od tamější daňové správy.

Zamezení dvojímu zdanění je dle Smlouvy uzavřené mezi ČR a USA  (zákon č. 32/1994 Sb.) bráněno uplatněním metody zápočet daně prostý. Započíst (na českou daňovou povinnost) lze ovšem jen daň, která je v USA sražena/zaplacena v souladu se Smlouvou.

"Česká  republika  může  při  ukládání  daní svým rezidentům zahrnout do  základu,  ze  kterého  se takové daně ukládají, příjmy, které mohou být podle  ustanovení této smlouvy také zdaněny ve Spojených státech, avšak  povolí  snížit  částku  daně  vypočtenou  z  takového  základu o částku rovnající  se  dani  zaplacené  ve Spojených státech (jiné než pouze na  základě  občanství).  Takové snížení však nepřesáhne tu část české daně   vypočtené  před  jejím snížením, která poměrně připadá na příjmy, které  mohou  být  podle  ustanovení této smlouvy zdaněny ve Spojených státech  (jiné než pouze na základě občanství)."

Mezinárodní zdanění je vždy specifické, k posouzení Vaší celkové daňové situace a povinnosti v ČR a USA doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama