reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Pokytování služeb do jiného státu EU mezi neplátce a plátcem DPH  (Přečteno 7370 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel Němec

  • Host
Dobrý den,
jsem programátor, OSVČ, neplátce DPH ale registrovaný na FÚ jako identifikovaná osoba.


Z toho co vím, tak o identifikované osobě, tak je to tak že u služeb poskytovaných v rámci ČR jsem neplátce DPH zatímco když je to do jiného státu (Slovensko), tak vystupuji jako plátce DPH. Někde jsem ale četl, že se to ještě rozlišuje podle toho jestli příjemce je nebo není plátcem DPH. Pokud není, tak musím DPH uhradit já na FÚ, na kterém jsem registrovaný a zatímco pokud je druhý subjekt plátcem DPH, tak povinnost zaplatit DPH přechází na něj. Je to tak?

Pokud ano, tak ve druhém případě mám na faktuře uvést, že nejsem plátce DPH? A jak je to potom se souhrnným hlášením a daňovým přiznáním?
Díky za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
1) Identifikovaná osoba vs. plátce

Jestliže obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH (dále jen „ZDPH“) nepřesáhne 1 mil. Kč za dvanáct měsíců po sobě jdoucích (nikoliv jen za kalendářní rok), potom nevzniká povinnost zaregistrovat se jako plátce, ale jste identifikovaná osoba, což je takový „neúplný plátce“. Máte pravdu, že ve vztahu k tuzemským odběratelům vystupujete jako neplátce, ovšem ve vztahu k zahraničí (EU) se na Vás povinnosti ohledně DPH vztahují.

2) Obrat

Nadále jste povinen sledovat svůj obrat. Do obratu pro povinnou registraci plátce se nezapočítávají úplaty za prodej dlouhodobého majetku, a rovněž tak se nezapočítávají služby s místem plnění mimo tuzemsko (viz další bod).

3) Místo plnění

Pro správné uplatnění DPH je klíčový pojem „místo plnění“. U každé služby, kterou poskytujete, si musíte být jist tím, KDE se plnění uskutečnilo. Plnění, která NEJSOU uskutečněna v tuzemsku, nepodléhají české DPH. Místo plnění je určeno buď standardně, nebo jde o plnění, pro které platí nějaká výjimka.

a) Standardní určení místa plnění, tj. dle § 9 zákona o DPH: je-li Váš odběratel „osoba povinná k dani“ = podnikatelský subjekt (nemusí být přitom ve své zemi registrovaným plátcem!), místo plnění je tam, kde má své sídlo. Fakturujete bez DPH. Pokud je osoba registrovaným plátcem ve své zemi, máte povinnost vykázat plnění v souhrnném hlášení, pokud je podnikatelem neplátcem, nic nevykazujete.
Je-li odběratel osoba nepovinná k dani se sídlem v EU (občan nepodnikatel), potom místo plnění je v ČR (jde-li o službu s místem plnění určeným dle základního pravidla!) a DPH neodvádíte, protože nejste plátce.

b) Nestandardní určení místa plnění – viz §§ 10 až 10i ZDPH. V tomto případě musíme postupovat dle jednotlivých ustanovení, do kterých daná služba spadá. Pokud jde o Váš typ činnosti, tady připadá v úvahu zejména § 10i, který definuje, že místo plnění při poskytování „elektronicky poskytovaných služeb“ osobám nepovinným k dani (= občanům nepodnikatelům) je v zemi bydliště odběratele. Nefunguje zde ovšem reverse charge jako mezi podnikateli z různých zemí EU. Při poskytnutí takové služby občanu nepodnikateli byste musel zaplatit DPH v daném státě (a registrovat se tam) nebo využít systém MOSS, tj. registrace na FÚ v Brně, který distribuci DPH do ostatních států EU administruje (byl-li by odběratel z EU).

Je zřejmé, že nemáme-li detailní popis Vámi poskytovaných služeb a spektrum Vašich odběratelů, nelze poskytnout perfektní odpověď na Váš dotaz. Každopádně, musíte rozlišovat nejen, zda příjemce je či není plátce (ve své zemi), ale také, zda je nebo není osoba povinná k dani (tj. podnikatelský subjekt), a jaký typ služby je poskytován.

4) Vykazování v daňovém přiznání a souhrnném hlášení

Identifikovaná osoba podává daňová přiznání pouze za období, za která jí vznikla povinnost přiznat daň (viz § 101 odst. 5 ZDPH). Pokud tedy například poskytujete výhradně služby se standardním určením místa plnění, a to osobám se sídlem v EU, které jsou podnikatelskými subjekty – potom místo plnění je v EU, v ČR se žádná DPH neodvádí, a daňové přiznání nepodáváte (to neplatí pro souhrnné hlášení).

Souhrnné hlášení (SH) podává identifikovaná osoba tehdy, jestliže uskutečnila službu s místem plnění v jiném členském státě se standardním určením místa plnění (tedy dle § 9 odst. 1), a to pouze v situaci, že odběratel je ve své zemi povinen daň odvést (tedy je tam registrovaným plátcem). Viz § 102 odst. 2 ZDPH). Smyslem SH je právě kontrola odvodu daně v kontextu celé EU. Tedy Vy uvedete plnění a DIČ odběratele v českém SH a tamní daňová správa je schopna zkontrolovat, že odběratel DPH své domovské finanční správě zaplatil.

Identifikované osoby nepodávají kontrolní hlášení.

Pokud máte široké spektrum odběratelů či poskytujete různé typy služeb, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

S přátelským pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama