reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené při zkráceném úvazku  (Přečteno 5750 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lucie Lorencová

 • Host
Čerpání dovolené při zkráceném úvazku
« kdy: 16. 10. 2017, 12:06:19 »
Dobrý den.


Naše zaměstnankyně dala k 30.11.2017 výpověď. Po dobu dvouměsíční výpovědní lhůty si zároveň dala požadavek na poloviční úvazek, žádosti bylo vyhověno. A nyní mi jde o čerpání dovolené. Zbývá jí vyčerpat 6 dní. Když si dovolenou vyčerpá, tak se jí zaplatí náhrada za 4 hodiny = 1 pracovní den? A jak by to bylo kdyby se jí dovolená proplatila? Má na to vliv to, že do září měla normální pracovní dobu 8 hodin denně?


Děkuji

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené při zkráceném úvazku
« Odpověď #1 kdy: 18. 10. 2017, 18:31:24 »
Dobrý den,

zaměstnanec si může se zaměstnavatelem sjednat kratší pracovní dobu. Byla-li sjednána kratší pracovní doba, přísluší zaměstnanci podle § 80 zákoníku práce mzda nebo plat, které odpovídají této kratší pracovní době. Stejné pravidlo samozřejmě platit i pro případ poskytování náhrady mzdy za čerpanou dovolenou či proplacenou dovolenou k datu skončení pracovního poměru (§ 222 zákoníku práce). 

Pokud zaměstnanec pracuje po všechny obvyklé pracovní dny, avšak v kratších směnách, má stejný počet pracovních dnů dovolené jako ostatní zaměstnanci pracující na plnou pracovní dobu. Rozdíl je ve výši náhrady mzdy za den dovolené, který u zaměstnance s kratší pracovní dobou představuje méně pracovních hodin. Může se to zdát nespravedlivé, avšak náhrada za dovolenou, na kterou vzniklo právo před snížením úvazku, bude odpovídat kratší pracovní době, jelikož tuto kratší pracovní dobu nahrazuje. V opačné situaci by to bylo pro zaměstnance naopak výhodnější. Zvýšenému úvazku bude odpovídat i náhrada mzdy za dovolenou, tj. opačný důsledek.

S přáním příjemného dne    Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama