reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH a převzaté zásoby  (Přečteno 3680 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

libuko

  • Host
DPH a převzaté zásoby
« kdy: 13. 10. 2017, 12:40:52 »

Dobrý den,
jsem plátce DPH a v rámci rozvodového vyrovnání jsem převzala od bývalého manžela, také plátce DPH,  prodejnu se zbožím. On podnikání ukončil a od zásob (zboží) odvedl DPH. Já si DPH převzatých zásob potřebuji odpočítat. Prosím  radu, do jakého řádku daňového přiznání, případně kontrolního hlášení se toto uvádí. Strávila jsem mnoho hodin hledáním a pročítáním příslušných info, ale nic nemohu najít. Můj tip je řádek 45. Předem moc děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2017, 14:19:56 »
Dobrý den,

s tímto jsem se dosud nesetkal, nepíšete zda jde o účetnictví či DE.

Pokud o účetnictví pravděpodobně by jste účtovala přes vnitropodnikové aktivace ( zboží vytvořeného přes vlastní interní režii, nějakým rozhodnutím v roz. řízení)

132/ 624  interní aktivace provedete interním dokladem v účtu

343 / 132 nárok DPH ( vlastně očistíte hodnotu zboží o nárokované DPH )

221 / 343 vratka DPH státem na BÚ

tady tu interní aktivaci nedostanete do přiznání k DPH přes účetní SW automaticky i když jí interně zaúčtujete, musíte tam nárok skutečně doplnit ručně do korekčního řádku 45, ř. 45 je korekční, tz. do KH se nepromítne.

( u daň. evidence, tam nic neúčtujete, takže si to zboží pouze označíte na nějaké karty zboží " prostě ho máte " )   

Korekce odpočtu do ř. 45 je přípustná pro případy :  §75 ods. 4, § 77 a § 79 - 79c ZDPH, zda je toto váš případ neumím takto posoudit.   

toto jsem ale já dosud neřešil, daňový poradce je na místě.


libuko

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2017, 14:57:28 »
Děkuji...upřesňuji, že se jedná o daňovou evidenci.
Je to malý obchůdek, takže se právě většinu věcí snažím řešit sama. Pročetla jsem snad všechny návody k vyplnění DPH přiznání a odkazující zákony a zoufale nevím kam to mám vyplnit.
Oslovovat a řešit daňového poradce jen kvůli tomu že nevím do jakého řádku to mám napsat mi přijde trošku absurdní. Na FU mi neporadili.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


M.M.

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #3 kdy: 13. 10. 2017, 15:16:03 »
Dobrý den,

tady je otázka zda máte na nárokování si DPH ( vratky )  ze zboží nárok. Váš manžel pokud ukončil podnikání správně " vrátil " dříve nárokované DPH na dosud neprodané zboží.

Z čeho ale vycházíte, že máte nárok na odpočet  přes korekce ř. 45 ?

Co říká ZDPH ?

§ 79a

(1) Při zrušení registrace je plátce povinen snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je ke dni zrušení registrace jeho obchodním majetkem a u kterého uplatnil nárok na odpočet daně nebo jeho část.

( toto bylo uděláno vaším mužem správně )

(2) Částka snížení nároku na odpočet daně u nedokončeného majetku, u úplat za zdanitelná plnění, která se do dne předcházejícího dni zrušení registrace neuskutečnila, a u zásob se určí ve výši uplatněného odpočtu daně. Pro výpočet částky snížení nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku se přiměřeně použije § 78d odst. 2.

(3) Ustanovení odstavce 1 se použije obdobně u
a) majetku nabytého na základě rozhodnutí o privatizaci podle zákona upravujícího podmínky převodu majetku státu na jiné osoby,
b) majetku nabytého při nabytí obchodního závodu,
c) majetku, který je součástí jmění přecházejícího při přeměně obchodní korporace,
d) majetku, který plátce nabyl jako dědic pokračující v uskutečňování ekonomických činností.
(4) Plátce je povinen provést snížení odpočtu daně podle odstavců 1 až 3 za poslední zdaňovací období registrace.

§ 79b
Osoba spravující pozůstalost je povinna v posledním daňovém přiznání, které podává za zemřelého plátce, snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je obchodním majetkem zemřelého plátce a u kterého tento plátce uplatnil nárok na odpočet daně nebo jeho část, pokud dědic nepokračuje v uskutečňování ekonomické činnosti po zemřelém plátci.

§ 79c - 

Při zrušení registrace nevzniká povinnost snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je ke dni zrušení registrace jeho obchodním majetkem a u kterého byl uplatněn nárok na odpočet daně nebo jeho část, a to

a) při zrušení obchodní korporace bez likvidace,

b) v případě, kdy fyzická osoba, která je plátcem, ukončí podnikatelskou činnost tak, že celý svůj obchodní majetek vloží do právnické osoby, která bezprostředně v činnosti pokračuje a jejíž je jediným zakladatelem,

c) při zrušení registrace právnické osoby,
1. která byla plátcem,
2. která byla založena jedinou fyzickou osobou a
3. v jejíž činnosti pokračuje tato fyzická osoba jako podnikatel,

d) při sloučení, splynutí nebo rozdělení státního podniku, jestliže je plátcem,

e) při přeměně osoby, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, jestliže je plátcem, nebo

f) při zrušení registrace skupiny a zániku členství člena skupiny.






libuko

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #4 kdy: 13. 10. 2017, 15:34:54 »
Nárok na vrácení byl konzultován s účetní, ještě v době, kdy jsme se o tom bavili jen teoreticky - a přišlo by mi i velmi divné, kdyby nárok nevznikl.
Netvrdím, že musí být nutně přes řádek 45, ty paragrafy jsem četla. I u ostatních řádků, ale prostě pořádně nevím kam s tím.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #5 kdy: 13. 10. 2017, 15:51:31 »
 ale proč by vznikal, váš bývalý manžel přece o nic nepřišel, nakupoval zboží a jako plátce si nárokoval po státu DPH na vstupu, kdyby to zboží rozprodal, odvedl by na výstupu DPH z tržeb.

protože nerozprodal a ukončil činnost, vrátil státu pouze dříve nárokované DPH a to podle zákona, korekcí na ř. 45 a to ( - zápornou hodnotou )

toto je tedy ukončeno,

znovu, podle čeho si chcete vy- nárokovat DPH po státu ( vlastně opakovaně ) jediná možnost je ta, že ustojíte jakou si kontinuitu, protože jako plátce DPH budete na výstupu z tohoto zboží odvádět DPH, na druhou stranu, pokud si jako plátce DPH koupíte zboží od neplátce - nemáte také žádný nárok na vstupu, ale při prodeji z něj DPH odvést musíte. Navíc toto zboží vlastně získáváte pod své podnikání v rámci vypořádání " bezúplatně"

Podle mého názoru musíte nejprve vyřešit zda máte možnost si z takto získaného zboží po rozvodu vůbec DPH nárokovat
a pokud ano teprve řešte na jakém řádku přiznání k DPH si to nárokujete ( na 95 % ř. 45 jen kladnou hodnotou )

Já bych toto asi uzavřel, tedy z mé strany tím, co jsem napsal, zde šetřit na daň. poradenství, nevím... nevím... Také záleží na tom o jako výši vratky vám jde, pokud je to DPH za pár tisíc, tak bych zvážil zda to má smysl ... riziko si nesete sama 
 
 


libuko

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #6 kdy: 13. 10. 2017, 16:31:26 »
Každopádně děkuji, i když s Vámi nesouhlasím - v případě, že by nárok na vrácení nevznikl, tak stát v tomto případě dostane DPH z tohoto zboží 2x. Poprvé od dodavatele (plátce DPH), podruhé ode mne. Na úkor, at už přímo či nepřímo, můj nebo bývalého manžela, ale to asi nemá smysl rozebírat.


M.M.

  • Host
Re:DPH a převzaté zásoby
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2017, 10:21:47 »
Dobrý den,

ano, ale klíčové je podle čeho má nárok vznikat ? to není o vašem pocitu spravedlnosti nebo nespravedlnosti, musíte najít zákonný nárok odpočtu dle ZDPH - jinak si nemáte co nárokovat a hledat příslušný řádek v přiznání je před tímto naprosto zbytečné, já nevím .

Tip : zde na webu je daňové poradenství od p. Molína daň. poradce.


 

Platby GoPay

reklama