reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH  (Přečteno 1619 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Josef Málek

  • Host
DPH
« kdy: 02. 10. 2017, 16:12:20 »
Potřebuji fundovanou radu.

V březnu loňského roku jsem ukončil podnikání v hotelnictví.
Dům, kde jsem podnikal je od minulého měsíce rekolaudován
jako RD.  Tento dům jsem pronajal firmě na kanceláře.
V současné době jsem stále ještě jako plátce DPH.
Musím z pronájmu odvádět DPH ?
Nebo se mám raději odhlásit od DPH ?

Děkuji Málek

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH
« Odpověď #1 kdy: 11. 10. 2017, 10:14:22 »
Dobrý den,

dlouhodobý nájem domu je nepochybně ekonomickou činností, takže je předmětem DPH. Není podstatné, zda je dům v obchodním majetku či nikoliv, ani zda kromě nájmu vykonáváte podnikatelskou činnost či nikoliv. Obecně je nájem nemovité věci osvobozen od uplatňování DPH, a to podle § 56a ZDPH. Jde o osvobození bez nároku na odpočet, je tedy v tomto případě znemožněno uplatňovat odpočty u souvisejících nakoupených plnění.

Ovšem dle § 56a odst. 3 může být nájem poskytovaný PLÁTCI zdaňován (fakturován s daní na výstupu), potom jsou odpočty vstupů zachovány.

Zda máte požádat o zrušení registrace, nelze jednoznačně určit, protože neznáme Vaše vstupy a výstupy.

O zrušení registrace můžete požádat v těchto situacích:

- buď poskytujete pouze osvobozená plnění (nájmy fakturujete výhradně bez daně a žádnou jinou ekonomickou činnost neuskutečňujete) nebo
- za 12 bezprostředně předcházejících kalendářních měsíců Váš obrat nepřesáhl 1 000 000 Kč.

Uvedené vyplývá z § 106b zákona o DPH.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama