reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH  (Přečteno 20856 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel

 • Host
Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH
« kdy: 26. 09. 2017, 21:50:23 »
Dobrý den,

účetní mě upozornil a zároveň jsem četl na internetu, že pokud nakoupím ze zahraničí za více než za ~326tis Kč, musím se automaticky registrovat jako plátce DPH. Můj dotaz je, jestli když nakoupím auto (určené jako dopravní prostředek k účelům podnikání) z Německa např. za 400tis apod., tak to znamená, že se musím taky registrovat?

Děkuji za odpoveď.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2017, 23:12:09 »
Dobrý den,Pořízení nového vozu z EU
Pořízení nového automobilu z jiného členského státu jakoukoliv osobou, tj. plátcem, neplátcem nebo soukromou osobou, je vždy předmětem DPH v tuzemsku. Osobní automobil se považuje za nový dopravní prostředek, pokud má najeto méně než 6 000 km nebo byl pořízen ve lhůtě 6 měsíců, od data prvního uvedení do provozu.
DPH při pořízení nového dopravního prostředku z EU je tedy povinen přiznat nejen plátce DPH, ale i soukromá osoba, občan. Nejdříve je třeba vyplnit a podat Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku a zaplatit zálohu ve výši daně, která bude vyměřena při pořízení v daňovém přiznání, tj. 21% z ceny nového automobilu. Následně je pořízení přiznáno i v DP k DPH – opět i neplátce v takovém případě podává DP k DPH.
Plátce následně v daňovém přiznání uplatní nárok na odpočet z pořízení nového auta – buď plný při použití jen pro firemní účely, nebo krácený při částečném soukromém použití, zaplacená částka DPH za auto je považována za zálohu na DPH, započte se na další daňovou povinnost nebo v případě nadměrného odpočtu lze požádat o vrácení této zálohy na BÚ poplatníka.

Pořízení ojetého vozu z EU
Výše uvedené specifické opatření se týká pouze nových vozů z EU, ojeté vozy se pořizují z EU tak jako jiné zboží z EU, tj. neplátce vozidlo pořídí s DPH země prodávajícího, plátce ho pořídí v režimu reverse-charge.
I zde může být stejně jako v ČR účtováno ve zvláštním režimu.


Pavel

 • Host
Re:Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH
« Odpověď #2 kdy: 28. 09. 2017, 17:43:47 »
Děkuji za odpověď. Akorát pořád asi nechápu, jestli se teda musím nebo nemusím následně registrovat jako plátce DPH? To, že DPH zaplatit musím, vím. Jde mi čistě o to, že nechci, aby pak další činnost mého podnikání byly daněny ještě dalšími 21%..

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


M.M.

 • Host
Re:Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH
« Odpověď #3 kdy: 28. 09. 2017, 23:00:47 »
Dobrý den,
jako neplátce, daň pouze odvedete jednorázovým přiznáním, po podaném hlášení o pořízení, nestává se z vás plátce DPH, současně jako neplátce, nemáte nárok uplatnit si odpočet. Tz, jen platíte daň + 21% z PC ( nového vozu )


Nejdříve je třeba vyplnit a podat Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku a zaplatit zálohu ve výši daně, která bude vyměřena při pořízení v daňovém přiznání, tj. 21% z ceny nového automobilu. Následně je pořízení přiznáno i v DP k DPH – opět i neplátce v takovém případě podává DP k DPH.[/font]Plátce následně v daňovém přiznání uplatní nárok na odpočet z pořízení nového auta.


[/size][/font]


RR

 • Host
Re:Nákup auta ze zahraničí a nutnost registrace k DPH
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2018, 21:14:38 »
Dobrý den, nechci zakládat nové téma, tak se zeptám v tady, jelikož se to týká pořízení ojetého vozidla. Jsem OSVČ (vedlejší) neplátce DPH, nicméně jsem Identifikovaná osoba a jelikož nemám služební auto od mého zaměstnavatele, potřebuji si pořídit ojeté vozidlo z německa. Prodejce mi nabídl možnost prodeje vozidla na fakturu, jelikož jsem Identifikovaná osoba a na faktuře by byla uveden režim reverse charge, nakoupil bych vozidlo bez německého DPH a DPH poté zaplatil u nás 21%. Je tento postup správný? Pokud to takto provedu, vozidlo bude bráno jako "firemní" (tzn. pro účely OSVČ) a vztahuje se na to silniční daň a kniha jízd i přesto, že jsem pouze OSVČ vedlejší? Díky moc za odpověď

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 

Platby GoPay

reklama