reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem  (Přečteno 2049 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kašík Emil

  • Host
Při sepisování smlouvy byl uveden číselný údaj vyjadřující finanční částku. Dále finanční částka v téže předmětné věci prodeje nemovitosti je uvedena i ve  slovním vyjádření a liší se tím, že je o 13 tisíc nižší. Vím, že dle §6 zákona  č. 191/1950 (zákon směnečný a šekový) platí, že fin. částka uvedená slovy má přednost před číselným údajem. Číselný údaj má pouze zajišťovací význam. Existuje v rámci obchodního a občanského práva předpis který uvádí rovněž stejnou formulaci? Nechci při argumentaci používat zák. č. 191/1950, neboť tento řeší směnečné a šekové věci. Děkuji za reakci na můj dotaz.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2017, 12:52:44 »
Dobrý den,

bohužel, nevím ani jsem nebyl schopen dohledat, pokud jde o smlouvy. Částka slovy je udávána zejména v obchodních a kupních smlouvách, a má mít utvrzovací charakter co do správnosti, případně se vypisuje slovně do jednoho celku, aby nedošlo k falzifikace numerické hodnoty, přidáním například nuly za číslo.

Ale není možné více dohledat, a ani já více nevím. Směnečný a šekový zákon sice jasně stanovuje, že na směnce či šeku je částka slovy nadřazena částce vyjádřené numerickou hodnotou, ale tento výklad úzce souvisí s vystavením směnky či šeku.

1) Je-li směnečná suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

(2) Je-li směnečná suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

(1) Je-li šeková suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

(2) Je-li šeková suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

Ale v kupní smlouvě ? bohužel, neumím odpovědět



Kašík Emil

  • Host
Re:Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2017, 12:54:40 »
Děkuji za snahu.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama