reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVČ a DPČ  (Přečteno 6701 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Helena Š.

  • Host
OSVČ a DPČ
« kdy: 21. 09. 2017, 21:02:53 »
Dobrý večer.
Jsem OSVČ, platím minimální zálohy na ZP a SP. Náklady 60%.
Nyní zároveň pracuji na DPP s příjmem do 10.000,- měsíčně.
"Bohužel" jsem dostala nabídku na práci, ale pouze na DPČ. Když se mi odečte ZP a SP (povinné) - tak se mi to ani nevyplatí.
Pokud jsem OSVČ jako hlavní činnost, co se pro mě při podpisu DPČ změní? Krom toho, že budu platit státu z dohody ZP a SP.
Jak je to u DPČ s případnou pracovní neschopností atd.?
Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:OSVČ a DPČ
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2017, 12:21:35 »
Hm, tak vy jste "bohužel" dostala pracovní nabídku. Co by za to jiní dali…

No, každopádně pokud na DPČ budete mít odměnu minimálně 2.500 Kč měsíčně, bude tato odměna podléhat odvodu sociálního a  zdravotního pojištění. Tím pádem v případě pracovní nechopnosti budete mít nárok na nemocenskou. Ale pokud odměna za DPČ nebude příliš vysoká, tak výše těch nemocenských dávek taky nebude žádný zázrak.
Pokud budete za DPČ dostávat méně než 2.500 Kč hrubého měsíčně, tak se z odměny pojistné odvádět nebude, ale v takovém případě nebudete mít nárok na nemocenské.

Pozor na to, že z DPČ neodvádíte SP, ZP ani daň z příjmu vy, ale váš zaměstnavatel. Vy pouze obdržíte odměnu již poníženou o tyto částky.

Pokud by odměna za DPČ byla alespoň ve výši minimální mzdy, mohla byste být OSVČ vedlejší, ale to nejspíš nehrozí. Takže se pro vás coby OSVČ nic nemění. Akorát až budete podávat přiznání k dani z příjmu, musíte do něj uvést kromě příjmu z podnikání i ten příjem z DPČ.


 

Platby GoPay

reklama