reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odvolání daru pro nevděk  (Přečteno 1646 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alice

  • Host
Odvolání daru pro nevděk
« kdy: 15. 09. 2017, 17:40:07 »
Ahojky,před více než 10 lety jsem darovala všechen svůj majetek (2 auta,byt a chatu s pozemkem jednomu ze 4 dětí.Nedopatřením se nezapsalo věcné břemeno.Napsali jsme smlouvu o tom ,že budu mít k nemovitostem neomezená užívací práva,ale tuto smlouvu syn sebral a tvrdí že nic neexistuje.Teď chatu prodává a chce to udělat i s bytem kde bydlím a mám trvalý pobyt s nájemní smlouvou.Mám jen invalidní důchod a nevím si rady co dělat abych nepřišla o střechu nad hlavou.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Odvolání daru pro nevděk
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2017, 16:45:54 »
Dobrý den,


opět komplikovaná odpověď, obávám se že nějaké odvolání vám nepomůže, dárce se může v některých případech domáhat vrácení daru u soudu, uvádí se formulace, chová li obdarovaný k dárci zvlášť zavrženíhodným způsobem, nicméně důkazní břemeno v případě soudu je na vaší straně.


A platí, že výklad práva náleží pouze soudu, je jedno co vám zde napíšu, respektive je to naprosto irelevantní.


Podle mého názoru, by jste měla vyhledat právní pomoc, s tím, že žádáte o reálné posouzení, slušná právní kancelář analyzuje váš případ, co máte, co můžete či nemůžete prokázat a pak vám poradí zda má smysl věc žalovat, případně zda je šance na úspěch spíše negativní.


 


M.M.

  • Host
Re:Odvolání daru pro nevděk
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2017, 11:12:05 »
Doplnění,

NOZ upravuje odvolání daru ještě o jeden případ, a sice o odvolání " pro nouzi v §2068 NOZ  "  ale jak jsem psal, pokud vám dar nevrátí " dobrovolně " budete muset k soudu podat žalobu, výklad práva je pouze věcí soudu, zda můžete uspět, konzultujte s právníky - je to individuální.


Odvolání daru pro nouzi
§ 2068
(1) Upadne-li dárce po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen, může dar odvolat a požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu, nanejvýš však v tom rozsahu, v jakém se dárci nedostává prostředků k uvedené výživě. Obdarovaný se může této povinnosti zprostit poskytováním toho, co je k této výživě potřeba.
(2) Obdarovaný nemá povinnost podle odstavce 1, je-li sám v obdobné nouzi jako dárce.

§ 2069
Bylo-li obdarováno více osob, je ta, která byla obdarována dříve, povinna plnit jen v tom rozsahu, v jakém k výživě nestačí příspěvek později obdarovaného.

§ 2070
Právo odvolat dar nepřechází na dárcovy dědice. Leč neuplatní-li dárce své právo, má ten, komu je dárce podle zákona povinen výživou, právo požadovat za stejných podmínek, aby mu obdarovaný doplnil to, čeho mu dárce nemůže poskytnout.

§ 2071
Právo odvolat dar nemá dárce, který si stav nouze přivodil úmyslně nebo z hrubé nedbalosti.

Odvolání daru pro nevděk
§ 2072
(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.
(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073
Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074
Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075
(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.
(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

Společná ustanovení
§ 2076
Vzdá-li se dárce při darování mezi živými předem práva odvolat dar pro nouzi nebo nevděk, nepřihlíží se k tomu.

§ 2077
Pojí-li se s darem povinnost zavazující obdarovaného podle darovací smlouvy, ruší se odvoláním daru pro budoucnost.

§ 2078
Nemá-li již obdarovaný dar ani jeho plnou hodnotu, zavazuje ho odvolání daru k vydání toho, co mu z obohacení ještě zbývá. To neplatí, zbavil-li se daru, aby vydání zmařil, anebo odvolal-li dar pro nevděk samotný dárce.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama