reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH a dary  (Přečteno 3495 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lenka Zimmermannová

  • Host
DPH a dary
« kdy: 13. 09. 2017, 17:00:03 »
Dobrý den,
 
prosím Vás tímto o radu.
 
Jedná se o:
 
firma bude kupovat 60 ks triček s logem firmy a chtěla by je darovat sportovcům (na základě darovací smlouvy) - je možné si na faktuře přijaté (za trika s potiskem) uplatnit DPH - myslím si že ne, ale prosím o potvrzení.
 
a ještě jedna varianta nás napadla.
 
když tyto trička s logem nakoupíme a pak je dáme sportovcům a budeme jim platit za to že nám nosí reklamu na tričkách - u tohoto by šlo uplatnit DPH.
 
Děkuji mockrát za pomoc - nevím si s tím rady
 
Lenka Zimmermannová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:DPH a dary
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2017, 23:08:35 »
Dobrý den,


u DPH platí princip kontinuity " návaznosti " a u plátců DPH " daňové neutrality " z pohledu správce daně je DPH, ve formátu plátce - plátce, neutrální tz. jeden odvede - druhý si nárokuje, fiskální dopad na rozpočet státu je nulový.


Platí tedy,  že pokud nakupujete reklamní předměty,  a tyto nejsou nezbytně nutné z pohledu nákladů vaší firmy ( tedy nutné k udržení a dosažení budoucích příjmů ) jde o náklady nedaňové, účtujete na 513 - reprezentace, obdobně u DPH jestliže chcete nárokovat DPH musí jít buď o náklady nezbytné k udržení a dosažení příjmu ( režie, opravy, materiál ) a nebo o náklady které budou součástí budoucí daňové povinnosti na výstupu ( zboží, subdodávky, )


tady jde o reprezentaci, nedaňový náklad a nemáte možnost si nárokovat DPH, jedinou výjimkou je nákup tichého vína opatřeného logem firmy určeného pro obchodní partnery do 500,- Kč / lahev ( to je daňově uznatelné a můžete nárokovat DPH, účtujete to tedy nikoli jako reprezentaci, ale 501 - materiálovou spotřebu )
Druhá část se týká poskytování reklamních služeb, opačně, tedy můžete uzavřít smlouvu o reklamě či propagaci, pak by daný sportovec byl v pozici dodavatele ( dodává službu nošením- tedy propagací vašeho loga  ) a vy, v pozici odběratele. Pak jde poskytování reklamních služeb a pro prvotní posouzení nejen daňové uznatelnosti ( z hlediska nákladů - zase jsou pro účely dosažení a udržení příjmů ? ) ale také uznání nároku na DPH - tady zejména bude záležet zda je protistrana ( dodavatel ) plátce DPH, pokud ano a tedy byla by daň z př. hodnoty odvedena na výstupu, máte nárok nárokovat vstup.


 


M.M.

  • Host
Re:DPH a dary
« Odpověď #2 kdy: 14. 09. 2017, 00:04:33 »

Doplnění -  je zde jedna výjimka !  ( pokud darujete reklamní předmět v rámci vaší ekonomické činnosti do hodnoty daru či vzorku zboží bez úplaty  :  500,- ) bohužel jsem si toto hned neuvědomil, druhá část je beze změny  :
Dle ZDP  §25, odstavec 1, písmeno T.
 
 
 
 (1) Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména:
 ...
 t) výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary. Za dar se nepovažuje reklamní nebo propagační předmět, který je opatřen obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby, jehož hodnota bez daně z přidané hodnoty nepřesahuje 500 Kč a který není předmětem spotřební daně.

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že do nákladů může být zařazen dárkový a reklamní předmět opatřený jakoukolí technologií brandování Vaší společnosti či produktu a služby, pokud takový předmět nepřesáhne hodnotu 500 Kč bez DPH.
 
 Shrnutí požadavků pro daňovou uznatelnost reklamních předmětů z hlediska zákona:
 - předmět je opatřen Vaší značkou Vaší obchodní firmy, Vaší ochrannou známkou
 - nebo názvem propagovaného zboží či služby
 - hodnota dárku nepřesahuje 500 Kč bez DPH (pokud jste plátci DPH)
 - hodnota dárku nepřesahuje 500 Kč s DPH (pokud nejste plátci DPH)
 - není předmětem spotřební daně (neplatí pro tichá vína)
 
 A samozřejmě příjemce takového daru nemusí z daru, který splňuje výše uvedené požadavky, platit daň z příjmů.
 
 Požadavky na odvody DPH
 Zde vycházíme ze zákona 235/2004 Sb. dle jeho platného znění.
 Dle výše uvedeného zákona nemusíme odvádět DPH, pokud poskytujete:
 - reklamní či dárkový předmět jehož cena nepřesahuje 500 Kč
 - reklamní či dárkový předmět je poskytován v rámci vaší ekonomické činnosti
 - reklamní, dárkový či obchodní vzorek bez úplaty v rámci vaší ekonomické činnosti
 
Tz. u těchto předmětů můžete při jejich pořízení uplatit nárok na celý odpočet DPH.

 

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama