reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Osoba identifikovaná k DPH  (Přečteno 1003 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Klára Pospíšilová

  • Host
Osoba identifikovaná k DPH
« kdy: 14. 09. 2017, 18:03:16 »
Dobrý den,


chtěla bych se zeptat na několik záležitostí týkajících se registrace jako identifikované osoby k DPH.


1)
Pokud jsem zakoupila službu od dodavatele v EU (Slovensko), který je zároveň neplátce DPH, i tak mi vzniká povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba, že?
Pokud se nyní na základě této faktury zaregistruji, nevadí, že zde není uvedeno mé budoucí DIČ, nebo bude třeba upravit zpětně?


2)
Pokud již kvůli zakoupení služby z EU budu osoba identifikovaná k dani, musím odvádět DPH i ze zboží z EU, zakoupené od tohoto data, i když nepřekročím částku 326 000 Kč bez DPH? Platí to tedy od té doby zkrátka již na vše?


3)
Pokud budu osoba identifikovaná k dani, dodavatel (Španělsko) mi zašle klasicky fakturu za zboží, kde bude rozepsaná částka bez daně a zvlášť daň, já mu zaplatím částku včetně daně a poté ještě musím v CZ odvést daň 21% (která se tedy dopočte ze základu daně?) Připadá mi to takto velmi nevýhodné, když zároveň budu vlastně jakoby neplátce a nemohu si nikde v CZ uplatnit nárok na odpočet.


Děkuji moc za odpověď,
KP

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Osoba identifikovaná k DPH
« Odpověď #1 kdy: 14. 09. 2017, 23:11:22 »
Dobrý den,


podle bodů, jako podnikatelka a aktuální neplátce DPH se stáváte IO :


1- Přijetím služby( s místem plnění v ČR )  od osoby neusazené v tuzemsku ( definice §4 ods.1, pís. n) ZDPH ) se stáváte IO, v podstatě jde o přijetí služby od podnikatele či tamní firmy,která může,  ale nemusí být tamní plátce DPH. přihlášku musíte podat do 15-ti dnů, ode dne kdy se stanete IO, pokud to půjde rychle, dodáte na svého obchodního partnera již přidělené DIČ.




2- uvedená částka je určující hranice při pořizování zboží z EU pro povinnost registrace jako IO, pokud již IO jste, uvedete na odběratele své DIČ a budete odebírat v systému reverse charge. IO budete tak dlouho, dokud případně nepožádáte ( za splnění zák. podmínek samozřejmě) FÚ o zrušení registrace.


3- Budete li pořizovat zboží z EU, poskytnete protistraně z EU ( tamnímu plátci ) vaše DIČ IO, ten dodá zboží ( které skončí v ČR ) systémem RCH, bez tamní daně. IO na rozdíl od stan.plátce DPH pouze vykazují a odvádějí DPH, nemají nárok na odpočet daně na vstupu. U tuzemských transakcí vystupujete nadále jako neplátce.


V tomto případě je tedy pokud často kupujete zboží či služby z EU od plátců, je IO nevýhodná ( nemáte nároky odpočtů ) doporučuje se je li to možné plnohodnotná registrace k DPH v ČR, pokud budete pln. plátcem DPH, technika FA bude obdobná ( zase reverse charge ) avšak v ČR mýte možnost nejen odvádět ale i nárokovat českou sazbou daně DPH ( systém +/- ) v tomto případě budete pořizovat fakticky za ceny očištěné od DPH.










 


 

Platby GoPay

reklama