reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň  (Přečteno 13805 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline AntoninSve

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« kdy: 12. 09. 2017, 09:51:41 »Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« kdy: Dnes v 07:10 dopoledne »
Dobrý den,
zajímá mě jak je to se streamováním videoher. Pročítal jsem si už různé články a každá tvrdí něco jiného a žádná neodpovídá na mé otázky. Proto jsem se rozhodl Vás oslovit zde. Samozřejmostí je pročtení si daňových zákonů atp.

Jsem zaměstnaný a streamováním bych si chtěl přivydělat.

Konkrétně co mě tedy zajímá,
A, Při streamování videoher dochází ke dvěma příjmům
          1 - Tlačítko odběr (angl. Subscribe), jehož částka je 5$ z čehož si stránka Twitch bere 50% a údájně je tato částka automaticky zdaněná, tudiž se neodvádí daň v našem státě.
          2 - Dobrovolné příspěvky (angl. Donate), jejíchž hodnota je libovolná, ale ta se danit musí. (Daň z daru, pokud se nepletu)

   Dočetl jsem se však, že není nutné odvádět daň, pokud roční vedlejší příjem nepřesáhl 30 000Kč. Ovšem mě spíš zajímá, jak to je ve skutečnosti, když by mé příjmy přesáhly částku 30 000Kč?


Ze všech těch článku jsem si vytvořil tuto teorii.
   Jsem zaměstnaný a jako vedlejší činnost přivydělek chci začít streamovat. Zažádal jsem tedy o OSVČ/Živnost volnou a začal jsem streamovat, můj roční příjem z donatů je dejme tomu 67 000Kč tudiž musím podat daňové přiznání, do kterého uvedu příjem ze zaměstnání a příjem z vedlejší činnosti (streamu) přičemž daň z vedlejší činnosti by měla být 15% nepletu-li se. Z toho vyplývá, že za rok 2017 bych měl odvést daň 10 050Kč (bez slev).

Je to tak jak zmiňuji výše?


Druhá situace
B, Třetí příjem díky streamování tzv. sponzoring
         Dejme tomu, že jsem za rok 2017 uzavřel smlouvu s webovou stránkou, která mi poskytuje kredit na jejich stránce určený k otvírání "bedniček se vzhledy na zbraně". Kredit mi poskytují 5 000Kč/měsíc, díky kterému si vyhraji určitý skin, který poté prodám např. v hodnotě 7 500Kč.

Jak je to s daněmi v této situaci? Přidává se částka 7 500Kč k ročnímu výdělku z vedlejší činnosti a daní se společně s dobrovolnými příspěvky?

Doufám, že jsem vše napsal stručně.

Již předem Vám děkuji za vaše odpovědi. 
p. Antonín

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2017, 11:56:53 »
Dobrý den,

popisujete to dlouze ale odpověď není složitá,

1) zjistěte si kde jste daňová rezident, protože uvádíte že se zdržujete v ČR, pracujete zde, předpokládám že jste rezidentem v ČR. Tz. zdaníte zde své celosvětové příjmy a za předpokladu že odvádíte některé daně v zahraničí ( daně z příjmu ) musíte se podívat do mezinárodních smluv s tou či onou zemí a ČR, zda je uzavřeno zamezení, pak případné daně zaplacené v cizině vyloučíte či započtete.

2) aktivity poskytování služeb na webu, v žádném případě nejsou " osvobozeným příjmem poplatníka do 30. ti tis. " důvod je prostý a dán základní definicí A) není to ojedinělý příjem
B) podnikáte, soustavně, na svůj účet, s cílem zisku

toto nikdy nebude osvobozeno - kdyby jste vydělal 15,- korun

A dále je to tak jak uvádíte, tz. :

- vyřídíte si ŽL ( činnost si najdete )
- ohlásíte se na ZP a OSSZ ( pracujete máte možnost ohlásit se jako vedlejší OSVČ )
- jednou ročně zdaníte " celosvětové příjmy " v DPFO + podáte si přehledy na ZP a SP
- jak funguje tento business je nepodstatné, zdaníte v daňové evidenci ( skutečně obdržený příjem, na váš BÚ buď přímo ze služeb tohoto businessu a nebo relevantní příjmy vedlejší z tohoto busineesu " tz. donátes - "dary"  ), výdaje do podnikání můžete dávat  buď reálné, nebo nebudete vést ani DA a pouze evidovat příjmy a výdaje příslušným %- tem z příjmu
- pokud je něco automaticky zdaněno v jiném státě ( bavíme se o dani z příjmu ) musíte se informovat o možnosti zamezení dvojího zdanění, o stržené dani je nutno získat relevantní potvrzení, protože,  budou li toto umožňovat **mez. smlouvy, tak například pro zápočet je potvrzení o zaplacené zahraniční dani, povinnou přílohou českého DP - jednoduše nemáte papír - nemáte zápočet
( ** zda umožňují či ne, si musíte dohledat s tím oním státem v cizině  )

- velmi pravděpodobně poskytováním služeb "streamování her" do států EU se jako podnikající FO stanete Identifikovanou osobou, to už si sám pravděpodobně nezpracujete a bude potřeba komunikovat účetně daňové specialisty.


Lada

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2017, 10:23:40 »
Jestliže bydlíte v ČR, jste daňovým rezidentem ČR. Veškeré příjmy z podnikání tedy podléhají zdanění českou daní z příjmu, a to i kdybyste si za rok vydělal méně než 30.000 Kč. To pravidlo o nedanění příjmu do 30.000 Kč za rok se týká jenom příležitostného, náhodného příjmu z činnosti, kterou neprovozujete soustavně (např. 1x za rok posečete sousedovi zahradu, prodáte jablka z vlastní zahrádky), nevztahuje se na podnikání. Ve vašem případě je jedno, jestli zákazníci při placení kliknou na tlačítko "subscribe" nebo "donate". Oboje je příjem z podnikání, podléhající české dani z příjmu. To samé nejspíš platí i pro prodej těch skinů (ale raději se ohledně prodeje skinů ještě zeptejte daňového poradce).

To, že příjem z tlačítka "subscribe" už je automaticky zdaněn v zahraničí, bohužel neznamená, že už u nás v ČR nepodléhá dani z příjmu a nemusíte ho uvádět do českého přiznání k dani z příjmu. Naopak, podléhá a do přiznání ho uvést musíte. V závislosti na tom, jakou smlouvu o zamezení dvojího zdanění má ČR uzavřenou s daným státem, si v přiznání k dani k příjmu budete moci nějakým způsobem odečíst sraženou zahraniční daň. Výši této daně si nemůžete vycucat z prstu, musíte českému finančnímu úřadu předložit oficiální zahraniční formulář, v němž bude uvedena výše stržené zahraniční daně (ten by vám měl asi vystavit váš obchodní partner, který tu daň srážel).

Vaše úvaha by tedy měla vypadat spíše takto:

Zažádal jsem si o živnostenský list na živnost volnou a začal jsem streamovat. Protože jsem zároveň zaměstnaný, jsem OSVČ vedlejší. Nezávisle na tom, kolik si podnikáním vydělám, musím podat přiznání k dani z příjmu, do kterého uvedu příjem ze zaměstnání a veškeré příjmy z podnikání (ze "subscribe", z "donate", ze skinů...).
Základem daně z příjmu ze zaměstnání je hrubá mzda + sociální a zdravotní pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance (tzv. superhrubá mzda). Základem daně u příjmů z podnikání je rozdíl mezi příjmy a výdaji (nikoli pouze příjmy). Od příjmů z podnikání si mohu odečíst buďto skutečné výdaje nebo paušální výdaje (u živnosti volné činí 60%). Daň je 15%, jak ze zaměstnání, tak z podnikání.
Např. když mám příjem z podnikání 60.000 Kč, odečtu od něj 60% paušální náklady 36.000 Kč, tj. základ daně je 24.000 Kč, z toho 15% daň je 3.600 Kč (bez slev).
Od celkové vypočtené daně z příjmu po slevě ještě odečtu daň, kterou mi srazil zaměstnavatel ze mzdy, a zahraniční daň, kterou mi srazil obchodní partner z příjmů ze "subscribe" (od obojího musím mít oficiální potvrzení, které odevzdám finančnímu úřadu jako přílohu k přiznání).
Kromě přiznání k dani z příjmu musím ještě odevzdat přehledy na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu a případně doplatit pojistné.

Kromě daně z příjmu by vás měla zajímat ještě další česká daň, a to DPH. To je však záležitost natolik komplikovaná, že si netroufám vám radit a doporučuji návštěvu daňového poradce.

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Offline AntoninSve

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2017, 12:19:06 »
Mockrát Vám děkuji za vaše informace. Jsou mi velmi nápomocné.


[size=0px]Kromě daně z příjmu by vás měla zajímat ještě další česká daň, a to DPH. To je však záležitost natolik komplikovaná, že si netroufám vám radit a doporučuji návštěvu daňového poradce.[/size][/size]
Citace

[/size]
[/size][size=78%]O DPH toho vím mnohem víc než o Dani z příjmu, jelikož jsme DPH probírali na škole celkem podrobně, ale to je mimo téma. Spíš bych rád věděl, co já mám společného s DPH? [/size]
[/size]
[/size][size=78%]Ještě jedno, mockrát děkuji![/size]


Offline AntoninSve

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2017, 12:28:17 »

Mockrát Vám děkuji za vaše informace. Jsou mi velmi nápomocné.


O DPH toho vím mnohem víc než o Dani z příjmu, jelikož jsme DPH probírali na škole celkem podrobně narozdíl od Daně z přijmu, ale to je mimo téma. Spíš bych rád věděl, co já mám společného s DPH?

Jestli jsem to správně pochopil, tak jste tím myslela DPH za služby za internet, upgrade komponentů na PC, tedy náklady?


Ještě jednou děkuji!
Omlouvám se za téměř identickou zprávu, jako předtím, ale záhadně se tam ocitly různé editorské tagy.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2017, 13:11:15 »
Dobrý den,

Další ze školy ? dobře, .. když už máte znalosti k DPH ?  i když nevím co tím chtěla paní Lada napsat, když už v podstatě opsala a rozvedla co jsem uvedl.

Pravděpodobně " oba" myslíte institut tzv. Identifikované osoby.

To jsou:

osoby povinné k dani, které doposud nejsou plátci (z důvodu například, že nepřekročily obrat 1 mil. Kč), přičemž ale:

překročily roční limit 326 tisíc Kč bez DPH pro pořízení zboží z jiného členského státu, nebo

jim bylo dodáno zboží s instalací a montáží od osoby neusazené v tuzemsku, nebo distribučními soustavami či sítěmi,

přijaly službu s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku (tedy od podnikatele odkudkoliv mimo ČR, který zde nemá sídlo ani provozovnu, případně se jeho tuzemská provozovna neúčastní tohoto plnění) – tedy např. již zmiňovaná inzerce na Google,

osoby, které poskytly službu podnikateli se sídlem v EU, a to službu s místem plnění podle § 9 ZDPH, kdy dochází k přenosu povinnosti odvést daň na odběratele (tzv. systém reverse charge). Registrace identifikované osoby ale nevzniká, bude-li plnění v jiném členském státě osvobozeno od daně.

! a toto je to co vás má zajímat, tedy jestli ona podnikatelská činnost " streamováním videoher  - při streamování se jedná o kontinuální  přenos zvukových dat či třeba videa, hry,  přes vcelku libovolnou počítačovou či jinou síť, která to umožňuje "

 je činností ( přenášíte data - tz. něco děláte - poskytujete služby za úplatu ( nakonec čeho jiného ? zboží neprodáváte ) na někoho kdo vám za to platí - tedy váš odběratel ! , a pokud má váš odběratel sídlo v EU ( to si musíte zjistit ) a pokud je podnikatelem, tz. osobou pov. k dani, se sídlem v EU, pak jde li o službu jejíž místo plnění je podle základního pravidla určení  " v místě sídla odběratele"  - pak se stanete právě IO.

Identifikovaná osoba musí podat přiznání k DPH a v případě, že poskytuje přeshraniční služby, tak i souhrnné hlášení v souladu s § 102 ZDPH. Do přiznání a souhrnného hlášení se zahrnuje ovšem pouze přeshraniční plnění. U tuzemských plnění ( v ČR ) zůstává neplátcem DPH.

Lada

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2017, 21:03:14 »
Ano, měla jsem na mysli identifikovanou osobu.

A také mne napadlo, že by se na to streamování mohl vztahovat MOSS,  tj. Mini One Stop Shop. Ten se týká poskytování telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronických služeb. Streamování by možná pod něco z toho taky mohlo pasovat? To by právě měl říct ten daňový poradce, já na toto nejsem odborník. MOSS se vztahuje na služby, jejichž zákazníky jsou koneční spotřebitelé (neplátci DPH) usazení v členském státě EU, tj. takzvaní "obyčejní lidé", nepodnikatelé.

To by pak bylo o zábavu postaráno. Jak je vidět z dotazu, to DPH ve škole brali spíš stylem "z rychlíku" než podrobně.


M.M.

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #7 kdy: 14. 09. 2017, 01:50:18 »
Dobrý den,


ano máte pravdu, za předpokladu, že bude na straně českého poskytovatele internetových služeb( v podstatě distribuce " přenos" audiovizuálních dat pomocí on line sítě www )  i jiný odběratel, než nějaká firma se sídlem v EU ( tedy ta co platí za tyto distribuční služby ) tedy jako odběratelé budou také občané z EU.


zde více info : http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/ms-mezinarodni-spoluprace-a-dph/MOSS_informace-pro-verejnost.pdf

Offline AntoninSve

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #8 kdy: 18. 09. 2017, 17:27:14 »
Dobrá, mockrát Vám děkuji. Už jsem v kontaktu s daňovím poradcem.


Chtěl jsem mít představu o tom, co všechno bude potřeba a na co si dávat pozor případně nasměrovat správným směrem.

Děkuji Vám za vaší ochotu a Váš čas.


Přeji pěkný den!


M.M.

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #9 kdy: 18. 09. 2017, 20:57:52 »
Děláte dobře,


zcela na rovinu, internetové " přeshraniční" služby,  reklama, propagace, inzerce, zprostředkování,  atd..jsou jednou z nejsložitějších oblastí, vypadá to sice jednoduše, ale není.


ať se daří


J.M.

 • Host
Re:Stream videoher, zaměstnání, živnost a daň
« Odpověď #10 kdy: 14. 01. 2019, 10:23:56 »
! a toto je to co vás má zajímat, tedy jestli ona podnikatelská činnost " streamováním videoher  - při streamování se jedná o kontinuální  přenos zvukových dat či třeba videa, hry,  přes vcelku libovolnou počítačovou či jinou síť, která to umožňuje "
 je činností ( přenášíte data - tz. něco děláte - poskytujete služby za úplatu ( nakonec čeho jiného ? zboží neprodáváte ) na někoho kdo vám za to platí - tedy váš odběratel ! , a pokud má váš odběratel sídlo v EU ( to si musíte zjistit ) a pokud je podnikatelem, tz. osobou pov. k dani, se sídlem v EU, pak jde li o službu jejíž místo plnění je podle základního pravidla určení  " v místě sídla odběratele"  - pak se stanete právě IO.

Identifikovaná osoba musí podat přiznání k DPH a v případě, že poskytuje přeshraniční služby, tak i souhrnné hlášení v souladu s § 102 ZDPH. Do přiznání a souhrnného hlášení se zahrnuje ovšem pouze přeshraniční plnění. U tuzemských plnění ( v ČR ) zůstává neplátcem DPH.
Dobry den, mohli by jste tohle nejak blize rozvest? Jak bude vyse popsane platit/neplatit pro streamovani napr. pres webovou stranku Twitch.tv, kterou koupil AMAZON (tzn. US firma)? Chapu tedy spravne, ze je nutne v pripade streamingu platit jak dan z prijmu, tak DPH (jelikoz se stane osoba/organizace automaticky Identifikovanou osobou)?
Dekuji.


 

Platby GoPay

reklama