reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně z příjmů z USA - (osvobození od daně v USA)  (Přečteno 2221 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ales Zikmund

• Host
Daně z příjmů z USA - (osvobození od daně v USA)
« kdy: 06. 09. 2017, 23:42:48 »
Dobrý den.

Měl bych dotaz ohledně mé daňové situace, která se zkomplikovala pracovním pobytem v USA.

Téměř celý loňský rok 2016 jsem byl ve Spojených státech amerických. Od 1.1.2016 do 31.1.2016 jsem byl zaměstnán v ČR. Pak jsem odjel k 2.2.2016 do spojených státu a celý zbylý rok 2016 jsem byl v USA.
Především mám komplikace vyřešit otázku daňového rezidenství, protože některé definice se liší zákon od zákonu (myšleno smlouvy o dvojím zdanění) a dalšími zákony. Dle podmínky bydliště a pobyt min 186 dní byl splňoval, že jsem byl rezidentem USA. Nicméně dle v USA jsem byl přiřazen jako nerezident, protože jsem měl J1 víza, do kterých se započítávají ještě dva roky jako výjimka.

V USA jsem byl tedy veden jako "Nonresident Alien for U.S. Tax Purposes" kvuli J2-Scholar visa. Protože jsem měl svoje víza specifikovány jako "věda a výzkym", požádal jsem o výjimku a federální daně jsem neplatil (Toto upravuje sbírka zákonu 32 z roku 1994, článek 21 odstavec 5) . Odváděl jsem pouze státní (Kalifornské) pouze daně.Daňové přiznání jsem podával ve Spojených státech, zdravotní pojištění jsem si platil také tam. V ČR jsem byl odhlášen ze zdravotní pojišťovny, a ani jsem neplatil žádné sociální pojištění. Vždy jsem byl osoba s příjmem ze závislé činnosti (zaměstnanec).Nerozumím však úplně, zda jsem daňovým rezidentem ČR pro rok 2016, zda bych měl odevzdávat daňové přiznání, platit daně v ČR za příjem z USA. Tedy jsem-li vyloučen od placení daně i v ČR, pakliže pro daňové rezidenství uplatním pravidlo 186 dnů.Mohu nějak optimalizovat svoji daňovou situaci? Jak započítávat daně z USA, když kvůli výjimce nebyly hrazeny?Děkuji za odpověď.AZ

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Jan Molín

• Profík
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daně z příjmů z USA - (osvobození od daně v USA)
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2017, 12:22:51 »
Dobrý den,

ve Vašem případě lze posoudit Váš statut rezidenta v souladu s pokynem Generálního finančního ředitelství D-22, který říká, že dojde-li v průběhu roku ke změně bydliště, posuzuje se statut za příslušné části roku samostatně. Takže můžete být část roku daňovým rezidentem, a po přestěhování daňovým nerezidentem.

To znamená, že do 1. 2. 2016 budete považován za českého daňového rezidenta, s povinností přiznat zde své "celosvětové" příjmy. Ovšem od 2.2.2016 jste se stal českým daňovým nerezidentem a přiznáváte v ČR jen příjmy plynoucí z území ČR (nikoliv zahraniční příjmy). Pokud Vám z území ČR neplynuly žádné příjmy v období po 2.2.2016, nemusíte zde nic přiznávat.

Pokyn GFŘ D-22
Komentář k §  2, bod 2.:

„Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo odst. 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.“

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/

Platby GoPay

reklama