reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka  (Přečteno 3549 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Angie

 • Host
Dobrý deň,

som zo Slovenska a keďže sa veľmi v českom účtovníctve neorientujem, nakoľko pracujem len so slovenským, obraciam sa na vás s prosbou o pomoc. Potrebujem poradiť v prepočte a účtovaní účtovného prípadu v cudzej mene.

Ako by ste, prosím, účtovali o nasledovnom účtovnom prípade (vrátane prepočtu, potrebujem to aj zdôvodniť a vysvetliť vznik kurzových rozdielov): Zahraničný spoločník (napr. Slovák) upíše vklad do českej spoločnosti v cudzej mene. Akým kurzom sa bude realizovať prepočet tejto skutočnosti na české koruny, ako zaúčtujeme kurzový rozdiel pri splatení vkladu a ako by sme realizovali prepočet uvedenej skutočnosti v prípade, ak by spoločník nesplatil vklad do konca príslušného obdobia? A ako sa zaúčtuje takto vzniknutý kurzový rozdiel? Ide ale o účtovanie v českej spoločnosti (nie u upisovateľa vkladu).

Veľmi pekne ďakujem za každú pomoc, píšem diplomovú prácu na tému účtovanie v spoločnosti, kde sa nachádza zahraničná fyzická alebo právnická osoba a musím uviesť aj riešenie problematiky v zahraničí, tak som si vybrala ČR.
Snažila som sa naštudovať si problematiku aj sama, ale nie som si istá riešením, preto sa obraciam na vás a verím, že mi niekto pomôže.  :)

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka
« Odpověď #1 kdy: 19. 08. 2017, 13:29:19 »
Dobrý den,


vklad společníka čeho ? pokud myslíte úpis složení ZK podle Zakladatelské listiny ( tam bude uveden ZK v Kč protože jste v ČR a účtujete v české měně )


pak účtujete 353/411 ( pohledávka za spol. )
                   221 / 353 ( splacení na BÚ ) musí dam poslat tolik aby to dalo v cizí měně při přepočtu požadovaný ZK, pokud tam budou nějáké drobné navíc vlivem kurzu, tak kurzové rozdíly zaúčtujete výsledkově, méně ať neposílá, to by neměl splaceno. Přepočet bude pravděpodobně denním kurzem, vznikají tak, že při platbě dochází k přepočtu cizí měny na měnu českou a protože se denně mění máte li zaplatit 200 tis. ZK  v Kč a jde li o cizince pošlete požadavek aby poslal 7692,35 EUR na BÚ ( EUR  za 26,- ) on to pošle,  ale než to druhý den dojde je EUR 26,4 tak je jasné, že tam vznikne kurz. rozdíl.


Pokud vloží akcie, může vzniknout " nadhodnota"  tato nadhodnota tvořit tzv. emisní ažio, to nevzniká často pokud splácí ZK v penězích ( počítat asi umí tak pošle v cizí měně tak akorát ) ale pokud by ZK splatil například v kladem akcií , může vzniknout emisní ažio tj. Rozdíl mezi emisní cenou akcie a její jmenovitou hodnotou.


353 / 411
061 ( 062 )  /353   - splacení ZK úpisem akcií
411 / 412  korekce a zachycení emisního ažia v pasivech
pokud se jedná o požadavek na zvýšení ZK :


353 / 419 požadavek na spol.
221/ 353 splacení
411/ 419 navýšení ZK


příplatková povinnost ( tzv. do -kapitalizace )


221/413Angie

 • Host
Re:Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka
« Odpověď #2 kdy: 20. 08. 2017, 09:58:00 »
Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď. Áno, myslela som to ako upísanie vkladu do základného kapitálu v spoločnosti.

Spomínate denný kurz, ak tomu správne rozumiem - je to kurz ČNB?
Takže u vás v ČR sa neúčtuje rozdiel, ktorý vzniká pri splatení vkladu v cudzej mene ako pohľadávka/záväzok voči spoločníkovi, ale účtuje sa výsledkovo?
To je celkom zaujímavý poznatok, v SR sa účtuje tak, že ak vznikne kurzový rozdiel (v dôsledku toho, že na prepočet upísaného vkladu - teda pohľadávky na 353 - sa použije kurz ECB a na prepočet inkasa pohľadávky kurz banky, tak sa to účtuje buď ako pohľadávka, ak sa po prepočte zistí, že spoločník uhradil menej ako mal, alebo ako záväzok (353/365), ak zaplatil viac a spoločnosť mu bude rozdiel vracať).

Ešte by som vás veľmi pekne chcela poprosiť o pomoc s týmto príkladom (verím, že po tomto mi to už bude celé jasnejšie).


 Peněžní vklad v EUR do zahraniční společností – vklad je vyjádřen v cizí měně
Účtování u vkladatele

1. Splacení vkladu do společnosti 100 27,20 2.720  378/221(kursem banky k datu splacení vkladu) - toto je ten tzv. skutočný kurz? teda kurz komerčnej, obchodnej banky?
 2. Převod k datu zápisu základního kapitálu do obchodního rejstříku 100 27,50 2.750  061/378 (kursem ČNB ke dni zápisu do obchodního rejstříku)
3. Kursové rozdíly k datu zápisu 30 378/663  [2.720.000 – (100.000 x 27,50)]
4. Kursové rozdíly k 31. 12. 2010 27,40 10 414/061 (přepočteno kursem ČNB) [2.750.000 – (100.000 x 27,40)]

Potrebovala by som však takýmto spôsobom zistiť prepočty jednotlivých skutočností nie u vkladateľa, ale v spoločnosti, ak som našla správny český ekvivalent "u nabyvatele".

Ďakujem.

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


M.M.

 • Host
Re:Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka
« Odpověď #3 kdy: 20. 08. 2017, 22:52:19 »
Dobrý den,


toto téma je složité, a korektně přiznávám, že sem si to musel znovu nastudovat, protože se ptáte na příliš specifický a účetně komplikovaný případ, tedy, při popisovaném problému, bude rozhodná ustanovení společenské smlouvy , k této problematice si vypůjčím metodické pokyny paní Ing. I. Pilařové.


Peněžní vklad v EUR do společnosti v ČR - vklad je vyjádřen v české měně , účtování u nabyvatele : [/color]Při splácení základního kapitálu české společnosti v jiné měně než v Kč, je třeba počítat předem s tím, že i když se předem odsouhlasí částka v EUR, je téměř jisté, že vznikne kursový rozdíl. Na to je třeba pamatovat již ve společenské smlouvě a nasměrovat kursový rozdíl vzniklý z „přeplaceného“ vkladu nejlépe do emisního ažia. Pokud by byla hodnota splaceného vkladu nižší, je třeba, aby vkladatel rozdíl doplatil

K tomuto najdete obsáhlou metodiku zde ( ale příklady si musíte zpracovat sama )  :


http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d9911v12788-uctovani-v-cizich-menach-a-problemy-s-tim-spojene/?search_query=


Angie

 • Host
Re:Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka
« Odpověď #4 kdy: 23. 08. 2017, 09:24:39 »
Tá stránka je naozaj veľmi dobrá.

Ďakujem vám za váš čas, pomohli ste mi.

 :)

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Účtovanie vkladu do spoločnosti od zahraničného spoločníka
« Odpověď #5 kdy: 23. 08. 2017, 09:40:06 »
jj., to ano - ( se skromností sobě vlastní, musím konstatovat, že sám bych to "asi"  nenapsal lépe )

Ať vám ta seminárka ( a předpokládám titul ) dopadne.


 

Platby GoPay

reklama